5 Günde 100 Milyon Kullanıcı Toplayan Threads Twitter'ın Tahtını Sallıyor

5 Günde 100 Milyon Kullanıcı Toplayan Threads Twitter'ın Tahtını Sallıyor

Instagram'ın metin tabanlı yeni sosyal medya platformu Threads, hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu büyümenin, Elon Musk ve Mark Zuckerberg arasındaki "atışmalar" sırasında gerçekleşmesi ise dikkat çekti. Ayrıca, Threads'in piyasaya sürülmesinin ardından Twitter'ın trafiğinde büyük bir düşüş yaşanırken bu durum, Twitter kullanıcılarının Zuckerberg'in platformuna geçtiğini gösteriyor.

5 Günde 100 Milyon Kullanıcı! 

Mark Zuckerberg ve Elon Musk arasındaki kavga devam ederken Threads, sadece 5 günlük bir süre içinde tam 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Rakamlar belki kulağa küçük geliyor olsa da ChatGPT dahi bu rakama 2 aylık bir sürede ulaştığından aslında Zuckerberg'in Threads'i başarılı oldu denebilir. İlk günündeki 2 saat içinde 2 milyon, dört saatte 5 milyon ve 7 saatte 10 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşan uygulamada ertesi gün Meta CEO'su Zuckerberg tarafından yapılan açıklamada 30 milyondan fazla kişinin merak ettiğinden uygulamaya kaydolduğu aktarıldı. Son verilerde ise uygulamanın 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştığı bildirildi. Uygulama her ne kadar yüksek sayıda kullanıcıya ulaşmış olsa da şu anda en önemli olan şey ne kadar kullanıcının uygulama içinde kalacağı. Çünkü Instagram ile bağlantılı olan bu uygulama kullanıcılar için güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor.

Eksik Özellikler Var! 

Öte yandan Meta'nın bu yeni metin odaklı platformunu çok sayıda kişi denerken, uygulamada bazı eksik özellikler olduğu da belirtildi. Özellikle merkezi olmayan ağlardaki gönderiler için kullanılan ActivityPub protokolünün desteklenmemesi, uygulamanın entegrasyon sağlanıncaya kadar Fediverse'ün bir parçası olmayacağını gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra gönderi arama, düzenleme, doğrudan mesajlaşma ve hashtag gibi özellikler şimdilik platformda yer almıyor. Ayrıca "takip edilenler" akışı da bulunmadığından, aynı Instagram reels gibi algoritma tabanlı bir akış bulunuyor.