ChatGPT Artık Sizi Tanıyacak! İşte ChatGPT'ye Gelen Yenilikler

ChatGPT Artık Sizi Tanıyacak! İşte ChatGPT'ye Gelen Yenilikler
Yapay zekalı sohbet robotu ChatGPT, yeni "Özel Talimatlar" özelliğini ekleyerek, tekrar tekrar detayları hatırlama ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu özellik, kullanıcılara kendi hakkında önemli bilgileri ve tercihlerini iletmelerine ve sorularına nasıl yanıt vermesini istediklerini belirtmelerine olanak tanıyor. Henüz beta aşamasında olan bu özellik, pek çok kullanıcı tarafından test edilebiliyor.

ChatGPT İçin Özel Talimatlar Dönemi

ChatGPT yazılımsal olarak geçmişteki konuşmaları hatırlamadığından, robotun hakkımızda pek bir şey bilmesi mümkün değildi. Ancak yeni eklenen "Özel Talimatlar" özelliği ile bu durum değişiyor. Artık kullanıcılar, başlattıkları her yeni istemde ChatGPT'ye özel talimatlar verebiliyorlar ve böylece geçmişte paylaştıkları bilgileri hatırlamasını sağlayabiliyorlar. Bu özellik, daha kişisel ve istenilen alana yönelik cevaplar almayı mümkün kılıyor. Örneğin, bir öğretmen "Üçüncü sınıf öğretmeniyim" gibi bir özel talimat eklediğinde, ChatGPT bu bilgiye dayanarak istenen yaş grubuna uygun cevaplar verebiliyor. Benzer şekilde, beş kişilik bir aile, özel talimatlar kısmına bilgilerini ekleyerek, yemek tariflerinde doğru porsiyonları almak gibi ihtiyaçlarına uygun cevaplar alabiliyorlar.

Bu Özellikten Şu An Plus Kullanıcıları Yararlanabiliyor

Artık sadece tek bir dilde kod yazanlar için de özel talimatlar, ChatGPT'ye tercih ettikleri şekilde kod yanıtları almayı sağlayacak. Kullanıcılar, her cümlenin sonunda bir emoji talep etmek gibi istekleri de özel talimatlar kısmına ekleyebilecekler. Bu yeni özellik sayesinde, kullanıcılar uzun istemler yerine, gerekli bağlam ve bilgileri özel talimatlarla belirterek iş yüklerini hafifletebilecekler. OpenAI, ChatGPT'ye eklenen özel talimatlar özelliğinin aynı zamanda eklentilerle birlikte çalışabildiğini duyurdu. Bu yeni özellik, Plus kullanıcıları için mevcut olsa da, AB ve Birleşik Krallık dışındaki kullanıcılar tarafından kullanılamayacak. Özel talimatlar özelliğini denemek isteyen kullanıcılar, web sürümünde adlarının üzerine tıklayarak "Ayarlar" menüsü altından "Beta Özellikleri" bölümüne giderek "Özel Talimatlara Katıl" seçeneğini aktif hale getirebilirler. iOS kullanıcıları ise "Ayarlar" menüsünden "Yeni Özellikler" seçeneğini seçtikten sonra "Özel Talimatları Aç" seçeneğine ulaşabilirler.

Haber Editörü