Elon Musk Sonrası Twitter Reklam Gelirlerinin Yarısını Kaybetti

Elon Musk Sonrası Twitter Reklam Gelirlerinin Yarısını Kaybetti

Popüler sosyal medya platformu Twitter'ı Elon Musk, 44 milyar dolara satın almıştı. Musk, şirketin reklam satış rakamlarının haziran ayında beklenen performansı göstermediğini ifade etti. Ancak temmuz ayının daha umut verici olduğunu belirtti. Twitter'ı satın aldıktan sonra Musk maliyetleri azaltmak amacıyla şirketin yaklaşık 7.500 çalışanının işine son verdiğini duyurdu.

Threads 150 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Meta'nın tasarladığı Twitter'a rakip olarak geliştirilen Threads uygulamasının tahminlere göre yaklaşık 150 milyon kullanıcıya ulaştığı düşünülüyor. Threads uygulamasının Instagram ile olan bağlantısı, potansiyel olarak 2 milyar kullanıcıya erişim sağlama imkânı sunuyor.

Twitter Borç Yükü Altında

Twitter, borç yükü altında. Elon Musk, geçtiğimiz hafta sonu yaptığı açıklamada Twitter'ın nakit akışının negatif olduğunu belirtti, ancak reklam geliri kaybının yüzde 50 olduğuna dair bir zaman çizelgesi belirtmedi. Elon Musk, "Nakit akışını pozitife çevirmeden başka herhangi bir şey yapma lüksümüz yok" şeklinde bir tweet paylaştı. BBC'nin Today programına konuk olan JM Finn yatırım direktörü Lucy Coutts, Elon Musk'ın Twitter'ın gelirlerini artırma konusunda başarılı olacağını, ancak bunun zaman alacağını düşündüğünü ifade etti. Finn, "Temmuz sonuna kadar 13 milyar dolarlık bir borç ödemesi yapılması gerektiği için, Elon Musk'ın Tesla'daki hisse payını daha da satmak zorunda kalması durumunda Tesla hisseleri üzerinde artan bir baskı oluşabileceğini görebiliriz" şeklinde açıklamada bulundu. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su ve en büyük hissedarı olan Elon Musk'ın, bu hafta şirketin son çeyrek mali performansını açıklaması bekleniyor. Elon Musk, binlerce çalışanın işten çıkarılmasının ardından Twitter'ın 2023 yılında 3 milyar dolarlık gelir hedefine doğru ilerlediğini belirtti. 2021 yılında Twitter'ın elde ettiği gelir 5,1 milyar dolar seviyesindeydi. Twitter'ın reklam gelirlerinde yaşanan düşüş, maliyetleri düşürme önlemlerinin, platformun içerik moderasyonuna getirdiği yeni kurallar nedeniyle reklam verenlerin platformu terk etmesini önlemeye yetmediğini gösteriyor. Elon Musk, Nisan ayında BBC'ye verdiği röportajda, Twitter'a küsenlerin büyük bir kısmının geri döndüğünü iddia etmişti. Snap ve Meta şirketlerinin eski yöneticilerinden Meghana Dhar, Twitter'ın Elon Musk'ın satın almasından önce de sorunlar yaşadığını iddia etti. Dhar, yaptığı açıklamada, Twitter'ın gelirlerindeki düşüşün Elon Musk öncesinde başladığını belirtti. Bu düşüşün istikrarlı bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti. NBCUniversal'ın eski reklam departmanı direktörü Linda Yaccarino, haziran ayında Twitter'da üst düzey bir pozisyona getirildi. Bu atama, Twitter'ın reklam satışlarının hala büyük bir öneme sahip olduğu şeklinde yorumlandı. Linda Yaccarino, Twitter'da video, içerik üreticileri ve ticari ortaklıklara odaklanma planları olduğunu açıkladı. Aynı zamanda siyaset ve eğlence dünyasından isimlerle haber ve medya kuruluşlarıyla görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Haber Editörü