Google Kullanıcıları APK Uygulamaların Tehlikeleriyle İlgili Uyardı

Google Kullanıcıları APK Uygulamaların Tehlikeleriyle İlgili Uyardı
Google CEO'su, Android'in popüler özelliği olan sideloading (yan yükleme veya APK yükleme) konusunda uyarılarda bulundu "Bu, güvenliğinizi gerçekten riske atabilir" dedi.

Mobil cihazlardaki sideloading (yan yükleme) özelliği, son zamanlarda teknoloji dünyasının odak noktasında bulunuyor.

Android kullanıcılarına getirilen yeni kısıtlamalarla birlikte, Apple'ın bu karara karşı çıkmasıyla ilgili geri adım atabileceği söylentileri gündeme geliyor. Son olarak Google tarafından da konuyla ilgili dikkat çekici bir açıklama yapıldı.

Google Android Kullanıcılarını Uyardı

Android işletim sistemi, başlangıcından bu yana üçüncü taraf uygulamalara ve uygulama mağazalarına destek sunuyor. Ancak geçtiğimiz haftalarda Google, APK'larla ilgili yeni bir güvenlik sürecini başlattı. Bu gelişmelerin ortasında, Google CEO'su Sundar Pichai, Android kullanıcıları için önemli bir açıklama yaptı.

CEO Pichai'nin ifadesiyle "Telefonunuzu tamamen tehlikeye atmanıza izin vermek istemiyoruz. Telefonunuza kötü amaçlı yazılım yükleyebilir. Dolayısıyla güvenliğinizi gerçekten tehlikeye atabilir." Google, bu özellik kullanıldığında dikkat edilmediği takdirde güvenlik açıklarına neden olabileceğini belirtiyor. Ancak Android'in esnek politikası göz önüne alındığında, bu durumun kullanıcıları biraz şaşırtmış durumda.

Pichai'nin belirttiği önemli bir nokta ise Android'de Play Store dışından uygulama yüklenmesine her zaman izin verileceği yönündeydi. Ancak artan güvenlik endişeleri, bu özelliğin daha fazla sınırlamaya maruz kalabileceğini gösteriyor.

Haber Editörü