Hacker'lar Tesla Araçlarında Musk'a Özel Yazılım Keşfetti!

Hacker'lar Tesla Araçlarında Musk'a Özel Yazılım Keşfetti!

Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın, otomobillerinde "eller serbest" sürüşe izin veren gizli bir sürüş moduna sahip olabileceği ortaya çıktı. Tesla yazılım hacker'ı olan Greentheonly isimli hesap, bu özelliği keşfetti ve anlamlı bir şekilde "Elon Modu" olarak adlandırdı. Hacker, yıllar boyunca Tesla'nın araç kodunu detaylı bir şekilde inceledi ve Tesla'nın Model 3'ün merkezi kamerasını veya koltukların gücünü nasıl kilitlediğini keşfetti. Ancak bu özellikler resmi olarak etkinleştirilmeden önce bulundu. 'Elon Modu'nu keşfettikten ve etkinleştirdikten sonra, Greentheonly bu sistemi test etmek için bir sürüşe çıktı ve deneyimini kaba bir şekilde videoya kaydetti. Bu özelliğin gerçek olduğunu belirten Greentheonly, "Elon Modu" ayarını ekran üzerinde paylaşmadı.

Dırdırcı Otomatik Sürüş! 

Tesla'nın Tam Otonom Sürüş (FSD) yazılımını kullanan hacker, aracı hiçbir dikkat gerektirmeden sürebildi. FSD, Tesla'nın beta sürümünde olan gelişmiş bir sürücü destek sistemi ve bu özelliğe sahip olmak için 15.000 dolar gibi bir ödeme yapmak gerekiyor. Ancak geçtiğimiz ay, yazılımın ani frenleme ve hızlanma sorunlarına ilişkin bir raporu sızdırıldı. Tesla'nın Autopilot sistemi, şirketin otoyollar için geliştirdiği bir sürücü destek sistemidir ve kullanıcıların dikkatli olduklarını doğrulamak için direksiyonu hafifçe tutmalarını gerektirir. Ancak sahipler, sistemin sıklıkla kontrol talep ettiği konusunda şikayet ettiğinden bazıları bunu "dırdırcı" olarak nitelendirdi. Ancak Greentheonly'nin yaptığı 1000 kilometrelik 'Elon Modu' testinde böyle bir uyarıyla karşılaşılmadı... Hacker, testi Tesla'ya ait bir araçta gerçekleştirirken videoda Model X'i kullandığı görülüyor, ancak hacker'ın araca nasıl erişim sağladığı belirsiz.

Araç Hala Rastgele Şerit Değiştiriyor 

Hacker, Twitter'da paylaştığı notlarda aracın hala rastgele şerit değiştirdiğini ve otoyolda yavaş sürdüğünü belirtti. Bu yüzden de FSD sürümünün normal kullanıcılara sunulup sunulmayacağı henüz bilinmiyor. Elon Musk ise Aralık ayında hiç uyarı almadan sürüş deneyiminin tecrübe edilebileceğine dair ipuçları vermişti. Son olarak Greentheonly, Tesla'nın yazılımının, 2017'den bu yana incelemeye başladığından beri daha güvenli hale geldiğini belirtti. Ayrıca, Tesla'nın yazılımına karşı olağanüstü bir özen gösterdiğini ve bu durumun deneyimlediği diğer araçlarda nadir görülen bir durum olduğunu ifade etti.