İngiltere, Microsoft'un Activision Anlaşması İçin Geri Adım Atıp Yeşil Işık Yaktı

İngiltere, Microsoft'un Activision Anlaşması İçin Geri Adım Atıp Yeşil Işık Yaktı

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), daha önce vermiş olduğu bir karar kapsamında Activison Blizzard’ı satın almak isteyen Microsoft’u engellemişti.

Ancak ABD’den gelen onay sonrasında yönünü değiştiren kurum, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına artık sıcak bakıyor.

CMA tarafından yapılan bu duyuru; Microsoft’un, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile mahkemesinde kazanan taraf olması ve ABD’de satın alma haberlerine onay gelmesinin ardından gerçekleştirildi.

Her Türlü Teklifi Değerlendirmeye Hazırlar!

CMA Sözcüsü tarafından yapılan yeni bir duyuruda Microsoft’un endişeleri giderecek şekilde yeniden yapılandırılmasına yönelik tüm teklifleri değerlendirmeye hazır olduklarının altı çizildi. Ayrıca teklifler üzerindeki çalışmalara öncelik verebilmek adına da davanın durdurulması gerektiğini kaydeden sözcü, CMA ile mutabık olunduğunu ve Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne ortak bir başvuruda bulunduklarını belirtti.

Microsoft’un Başkanı Brad Smith ise bunun en doğru seçenek olduğunu belirterek, odak noktalarının artık İngiltere olduğunu söyledi. Ayrıca CMA’nın endişelerine katıldığını, bu endişeleri gidermek için de işlemlerin nasıl değiştirilebileceğini araştırdıklarını kaydetti.

Sonucun 18 Temmuz’da Belli Olması Bekleniyor

Öte yandan CMA, Nisan ayında 69 milyar dolarlık bir anlaşma yapan bulut oyun pazarıyla ilgili endişeleri nedeniyle satın almayı engellediğini bildirmişti. Microsoft ise itiraz ederek temyiz sürecini başlatmıştı. Bu hamle sonucunda da kararın 28 Temmuz’daki duruşmada sonuçlanacağı bildirilmişti.

Öte yandan 18 Temmuz tarihinde Microsoft ve Activison Blizzard arasındaki birleşme anlaşmasının süresi dolacak. Bu tarihten sonra da Activision Blizzard, 3 milyar dolarlık fesih ücretini ödemeden anlaşmadan ayrılabilecek. Bu nedenle de Microsoft bu tarihten önce tüm yasal işlemleri tamamlamak istiyor.