iPhone'lara Gelecek Olan Bu Yeni Özellikler Güvenliği Artıracak

iPhone'lara Gelecek Olan Bu Yeni Özellikler Güvenliği Artıracak

Apple, her yıl olduğu üzere iOS 17'deki yenilikleri duyurmaya devam ederken iPhone'lara gelecek özelliklerin tam listesini paylaşmadı. Ancak iOS 17 beta 1, bir dizi yeni gizlilik ve güvenlik özelliği içerdiğinden aslında gelecek olan yenilikler de bir bakıma belli oldu. iOS 17, mesajlardaki doğrulama kodlarının otomatik olarak silinmesi gibi güvenlik ve gizlilik özelliklerine sahip. Peki bu özellikler neler? İşte iOS 17 ile gelen güvenlik özellikleri...

Özel Dolaşma Modunda Pencereleri Kilitleme

Apple, iOS 17 ile Özel Dolaşma moduna ek bir güvenlik katmanı ekleyerek modu daha donanımlı hale getirdi. "Özel Dolaşma kilidini açmak için Face ID gerekiyor" seçeneği etkinleştirildiğinde, gizli modda açılan sekmelere koruma sağlanacak ve kullanıcının isteği dışında kapatılamayacak. Bahsi geçen pencere kilitleme özelliği şimdilik macOS 14 Sonoma ile Mac bilgisayarlara geldi. Ancak söz konusu bilgisayarlarda hala Touch ID ve parola ile doğrulama gerektiriyor. Gizli sekmelerin korunması için yeni getirilen bu özellik, Ayarlar - Safari - Gizlilik ve Güvenlik bölümünden etkinleştirilebilecek.

İleri Düzey Takip 

iOS 17 ile Safari, Mail ve Mesajlar, web bağlantılarına izleme hareketlerini otomatik olarak algılayarak engelleyebiliyor. Bu özellik, Ayarlar - Safari - İleri Düzey - Gizlilik - "İleri düzey takip ve parmak izi koruma" bölümünden açılabilir.

Doğrulama Kodlarının Otomatik Silinmesi

SMS ile iki faktörlü kimlik doğrulama kullananlar için iOS 17, Mesajlar ve Apple Mail'e gelen doğrulama kodlarının otomatik olarak silinmesini sağlıyor. Ayarlar - Parolalar - Parola Seçenekleri bölümünde doğrulama kodlarıyla ilgili seçenekleri bulabilirsiniz. Otomatik olarak temizle seçeneğini açmak yeterlidir.

Yeni Fotoğraf İzinleri

iOS 17, uygulamaların fotoğraflara erişimini daha sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Eğer altı ay veya daha uzun bir süre önce bir uygulamaya fotoğraf erişim izni verdiyseniz, uygulama hala erişim izni talep edecek ve sizden onay isteyecektir. iOS 17'de bu özellik varsayılan olarak açık olarak geliyor, ayrıca ayarlardan etkinleştirmeniz gerekmiyor. Bu güvenlik ve gizlilik özellikleri, iOS 17 ile geliyor. Apple'ın bu hafta iOS 17 beta 2 güncellemesini yayınlaması bekleniyor ve iOS 17'nin genel beta sürümü Temmuz ayında kullanıma sunulacak. Sonbaharda ise iOS 17'nin final sürümü çıkacak.