Koca Bir Devri Kapattıracak QR ile Taşıma Özelliği WhatsApp'a Geliyor!

Koca Bir Devri Kapattıracak QR ile Taşıma Özelliği WhatsApp'a Geliyor!

WhatsApp, dünya genelinde milyonlarca kullanıcısıyla en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olarak hizmet vermeye devam ederken sürekli olarak yeni özellikler de ekliyor. Son olarak duyurulan bu yeniliklerden biri de mesaj taşıma özelliğinin uygulamaya ekleneceği oldu. Peki mesaj taşıma özelliği nasıl olacak ve hangi kullanıcılar öncelikli olarak bu özelliğe erişebilecek? İşte merak edilenler... WhatsApp kullanıcıları, mevcut telefonlarındaki mesajları başka bir telefona taşımak istediklerinde genellikle tek bir seçeneğe sahipti ve bu da tüm sohbetleri Google Drive ya da iCloud'a yedekleyip yeni cihaza geri yüklemeyi gerektiriyordu. Yani kullanıcılar oldukça zahmetli bir süreçten geçiyordu. Ancak WhatsApp'a gelecek olan yeni özellik, bu süreci kolaylaştıracak gibi görünüyor. Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg, Instagram hesabı üzerinden yaptığı yeni bir paylaşımda mesaj taşıma özelliğinin geleceğini duyurdu. QR tabanlı olacak bu özellik ise bulut yani harici depolama kullanımını tarihe karıştıracak gibi görünüyor!

QR Koduyla Mesaj Aktarım Dönemi! 

Mark Zuckerberg tarafından paylaşılan bu bilgilere göre, özellik sayesinde aynı işletim sistemini kullanan cihazlar QR kodu taratarak birbirleri arasında mesaj aktarımı yapılabilecekler. Yani Android'den Android'e veya iOS'tan iOS'a QR kodla mesaj aktarımı mümkün olacak. Çapraz platform desteği olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor ancak mevcut durumda şimdilik olmadığı tahmin ediliyor. Bu yeni özellik, bulut tabanlı taşımaya göre daha kullanışlı olmanın yanı sıra herhangi bir taşıma sınırı da içermeyecek. Örneğin, iCloud veya Google Drive gibi hizmetlerle sadece maksimum 5 GB veri aktarımı yapılabiliyorken, bu yeni özellik sayesinde herhangi bir kısıtlama olmadan taşıma işlemi gerçekleştirilebilecek.

Ne Zaman Gelecek? 

Mesaj taşıma özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz belirsiz. Meta bunu duyurmuş olsa da güncellemenin yayınlanması biraz zaman alabilir. Tahminlere göre, yakın günlerde kullanıma sunulması bekleniyor.

WhatsApp Mesaj Taşıma Özelliği Nasıl Kullanılacak? 

  1. Mesaj taşıma işlemini uygulayacağını her iki telefonda da WhatsApp uygulamasının bulunduğundan emin olun.
  2. Uygulamayı indirip yükleme aşamasında iki cihaza da aynı telefon numarasıyla kaydolun.
  3. Eski telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasında bulunan Ayarlar bölümüne girin ve "sohbetler" sekmesini açın.
  4. Açılan sekmede "sohbetleri aktarma" seçeneğine dokunun ve "başlat" düğmesini tıklayın.
  5. Eski telefonunuzda oluşturulan QR kodunu yeni telefonunuzdan tarayın.
  6. Talimatları takip edin ve taşıma işleminin tamamlanmasını bekleyin.