Merakla Beklenen E3 İki Yıl Daha İptal Edildi!

Merakla Beklenen E3 İki Yıl Daha İptal Edildi!
Electronic Entertainment Expo (E3) oyun fuarları, 2019 yılından bu yana düzenlenirken son haberlere göre, 2024 ve 2025 için bir iptal söz konusu olabilir. COVID-19 salgını nedeniyle zorluklarla mücadele eden oyun fuarı için tehlike sinyalleri hala devam ediyor. Kesin olmamakla birlikte önümüzdeki uzun süre içinde E3'ün iki yıl daha iptal edileceği öngörülüyor.

E3 İki Yıl Daha İptal! Peki, Neden?

Los Angeles Şehir Turizm Komisyonu'nun yayınladığı bir planlama belgesine göre, video oyunu ticaret fuarı E3, önümüzdeki iki yıl boyunca canlı etkinliğini iptal etti. Belgede özellikle "2024 ve 2025 için E3 iptallerini içerdiği" belirtilen Kongre Satış verileri, E3'ün Los Angeles Kongre Merkezi'nde yapılmayacağını kaydetti. Bu durumda, E3'nin herhangi bir yerde gerçekleştirilmemesi da muhtemel görünüyor. Şehir belgesi, E3 2024'ün Los Angeles Kongre Merkezi'nde yapılmayacağını öne sürse de Entertainment Software Association (ESA), tüm etkinliğin iptal edildiğini doğrulamak konusunda hala bir şey yapmadı. ESA ise açıklamalarında "ESA, şu anda ESA üyeleri ve diğer paydaşlarla E3 2024 (ve sonrası) hakkında görüşmelerde bulunmaktadır. Şu anda olaylarla ilgili kesin kararlar alınmamıştır." ifadesine yer verdi. Bu durumun E3 için ne anlama geldiği henüz belli değil. Entertainment Software Association, COVID-19 salgınının E3 2020'nin iptaline yol açtığından beri canlı bir ticaret etkinlik düzenlemedi. Ancak 2021 yılında dijital bir etkinlik gerçekleştirildi. 2022 yılında ise ne dijital ne de yüz yüze bir etkinlik yapılmadı.

Değişim Gerekebilir 

2023'teki iptal haberinden sonra ESA Başkanı ve CEO'su Stanley Pierre-Louis, fuarın ayakta kalabilmesi için değişmesi gerekeceğini belirtmişti. "E3, bu küresel platformda pazarlama yapmak isteyen şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeniden şekillendirilmelidir." şeklinde konuşmuştu. E3'ün sadece Los Angeles Kongre Merkezi için iptal edildiğinin duyurulmasına rağmen diğer açıklamalar ve sektördeki düşünceler, fuarın genel olarak iptal edildiği yönünde. Gelecekte ise bu durum daha fazla netlik kazanacaktır.