Opera Değişti ve Opera One Oldu

Opera Değişti ve Opera One Oldu

Opera, Aria adını verdiği yapay zekâ destekli bir sohbet robotuyla birlikte gelen Opera One tarayıcısının yeni sürümünü kullanıcılarla buluşturdu. Opera One, Microsoft Edge'deki Bing sohbet robotuna benzer şekilde çalışan bu yapay zekâ asistanını tarayıcının kenar çubuğunda barındırıyor.  Opera'nın yapay zekâ asistanı, gerçek zamanlı bilgilere dayanarak kullanıcıların sorularını yanıtlayabiliyor. Ayrıca, metin veya kod oluşturma, fikirler üzerinde beyin fırtınası yapma gibi işlevlere de sahip. 

Artık Opera One Var 

Opera'nın yerleşik sohbet robotu, Composer AI motoru tarafından desteklenmekte ve OpenAI'nin GPT modeliyle bağlantılıdır. Bu özelliği kullanabilmek için, Opera hesabınız olmadığı takdirde bir Opera hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Hesap oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra, sohbete başlamak için ekranın sol tarafında yer alan Aria simgesine tıklamanız yeterlidir.  Yenilenmiş tarayıcının test sürecine Opera, mayıs ayında başlamış olmasına rağmen, şimdi herkes tarafından indirilebilir durumdadır. Mevcut Opera tarayıcı kullanıcıları da yeni güncelleme (Sürüm 100.0) ile Opera One'a geçiş yapabilecektir. 

Yapay Zekalı Tarayıcılar Geliyor 

Aria ve Opera One, temel olarak Edge'deki Bing ile çok benzer özelliklere sahip, ancak bazı önemli farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin, Aria'yı kullanmak için kenar çubuğunu açmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, hızlı bir şekilde bir soru veya talimatı yazabileceğiniz komut satırı benzeri bir alanı (CTRL + /) açabilirsiniz.  Aria, Bing sohbet robotunun neredeyse tüm yeteneklerini yapabilse de Edge asistanıyla rekabet etmekte zorlanıyor. Aria, hızlı bir şekilde konuşma stili seçimine olanak sağlayan aynı tür menü sistemine sahip değil ve metnin tonunu, biçimini ve uzunluğunu belirlemek için tek tıklama seçenekleri sunmuyor. Bu nedenle, ton seçimlerini manuel olarak yapmak gerekiyor. Bununla birlikte, yapay zekâ ile entegreli tarayıcılar dönemi başlamış durumda. Tarayıcılar artık sadece internete erişim sağlayan bir pencere olmaktan çıkıyorlar.  Tabii ki, Aria hala yeni bir tarayıcı ve Opera zamanla onu güncellemeye devam edecektir. Muhtemelen Opera ilerleyen zamanlarda Microsoft'un yakın zamanda tarayıcısına eklediği görüntü oluşturma yeteneklerini de içerecektir. Opera One ise Aria'ya ek olarak birkaç ekstra yükseltme sunmaktadır. Bu yükseltmeler arasında ilgili sekmeleri otomatik olarak gruplandıran yeni "sekme adaları", yeni bir tasarım ve geliştirilmiş bir tarayıcı mimarisi yer almaktadır. Aria'yı ve yeni Opera One tarayıcısını Windows, macOS ve Linux işletim sistemleri için deneyebilirsiniz. 

Haber Editörü