"Solve for Tomorrow" İçin Gençlerin Başvurusu Bekleniyor!

"Solve for Tomorrow" İçin Gençlerin Başvurusu Bekleniyor!
Samsung'un global çapta öğrenciler için düzenlediği, Türkiye'de de Habitat Derneği iş birliği ile gerçekleşen "Solve for Tomorrow" yarışmasının yeni dönem başvuruları açıldı.

Global teknoloji devi Samsung, Türkiye'de Habitat Derneği iş birliği ile gerçekleştirdiği "Solve for Tomorrow" yarışmasıyla genç öğrencilere toplumsal sorunlara çözüm bulma fırsatı sunuyor.

Yarışma, genç zekâları toplumsal sorumluluk bilinciyle buluşturarak öğrenmeyi yenilikçi ve heyecan verici bir deneyime dönüştürmeyi hedefliyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek program için başvurular 26 Ocak'a kadar "https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/" internet sayfası üzerinden yapılabilecek. 8. sınıftan 12. sınıfa kadar öğrenciler, kurdukları en az 2, en fazla 4 kişilik gruplarla programa katılım sağlayabilecek.

Yarışmada dereceye giren takımlardan birinci takıma 100 bin TL, ikinci takıma 80 bin TL, üçüncü takıma ise 50 bin TL değerinde, "https://shop.samsung.com/tr/" internet sitesi üzerinde Samsung ürünlerinde kullanabilecekleri hediye çekleri verilecek.

- Programla öğrencilerin tasarım odaklı düşünmeleri teşvik edilecek

Söz konusu program, ilk tur, yarı final ve final olmak üzere üç etaptan oluşuyor. "Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi" kapsamında programa katılan öğrenci ve gönüllü eğitmenlere eğitim veriliyor.

Tasarım odaklı düşünme, 5 adımlık bir süreçten oluşarak yaratıcı ve pratik fikirlerin gelişimine katkıda bulunuyor. Bu adımlar, empati kurma, problemi tanımlama, fikir geliştirme, prototip oluşturma ve test etme şeklinde özetleniyor.

Stanford Üniversitesi'nin "Design Thinking in Integrated Design Education" (Entegre Tasarım Eğitiminde Tasarım Odaklı Düşünme) programından ilham alınarak hazırlanan eğitimler, geçen yıllarda Türkiye'nin her yerindeki gençlerin ilgisini çekmişti.

"Solve for Tomorrow" programının ikinci yılında 113 eğitmen, 42 farklı şehirdeki gence dokunarak "Tasarım Odaklı Düşünme" eğitimleri verdi. Ayrıca, Samsung ve Habitat Derneği, yarı finale kalan öğrencilere mentörlük desteği sunarak onların projelerini geliştirmelerine yardımcı olacak.

Final aşamasında devam edecek olan mentörlük desteğiyle öğrenciler projelerini aktarmaya yardımcı Sunum Teknikleri Eğitimi alacak.

- "Solve for Tomorrow"un bu yılki iki teması "İnsanlık" ve "Gezegenimiz" olacak

Açıklamada aktarılanlara göre, Samsung'un 2010'da başlattığı program, toplumun en acil sorunlarına çözüm bulmak için gençlerin yaratıcılığını ve yenilikçiliğini teşvik ediyor.

STEM eğitimine olan ilgiyi ve yeterliliği artırmak için tasarlanan program, gençlerin içinde yaşadıkları dünyayı daha iyi anlamalarına ve toplumda ihtiyaç duyulan becerileri geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Aynı zamanda program, katılımcılarına, çevrelerindeki ortama daha derin bir anlayış geliştirme fırsatı sunmanın yanı sıra eleştirel ve yaratıcı düşünme, iletişim kurma ve iş birliği yapma gibi önemli yetenekleri geliştirmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca gençlere, iş gücü ve toplumun geleceğini şekillendirebilecek yetenekler kazandırılması hedefleniyor.

"Solve for Tomorrow" programı, bu sene "İnsanlık" ve "Gezegenimiz" olmak üzere iki temayı içeriyor. İnsanlık teması kapsamında öğrencilerin, "Sağlık ve Refah", "Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık", "Herkes için Erişilebilirlik" ve "Nitelikli Eğitim" gibi konular altında yer alan toplumun en acil sorunlarına çözüm bulma kapasitelerinin artırılması hedefleniyor.

Aynı zamanda programın "Gezegenimiz" teması altında, "İklim Eylemi", "Döngüsel Ekonomi", "Temiz ve Yenilenebilir Enerji", "Afet Odaklı Çözümler" gibi çevresel meselelere dikkat çekiliyor ve bu konularda gençlerin farkındalığını artırarak gelecekte gezegenimizi korumak için gerekli olan yetenekleri geliştirmeleri amaçlanıyor.

Bu şekilde, "Solve for Tomorrow" programı hem insanlık hem de gezegen için daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etme hedefini içerisinde barındırıyor.

Samsung Türkiye ve Habitat Derneği'nin iş birliği doğrultusunda gerçekleşecek yarışma için detaylı bilgiye ve başvuru formuna "https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/" adresinden ulaşılabiliyor.

Haber Editörü