TSMC'yi Hackleyen Grup 70 Milyon Dolar Fidye Talep Etti!

TSMC'yi Hackleyen Grup 70 Milyon Dolar Fidye Talep Etti!

Rusya bağlantılı olduğu bilinen LockBit, TSMC’yi dark webde listeleyerek tam 70 milyon dolarlık fidye talep etti. Bu fidye talebi ise tarihin en yüksek fidye talebi oldu.

LockBit fidye yazılımı grubu, ödemenin yapılmaması ya da reddedilmesi durumunda, ağa giriş noktalarını, parolaları ve giriş bilgilerini yayınlama tehdidinde bulundu. Ancak, henüz çalındığı iddia edilen verilere dair herhangi bir kanıt sunulmadı.

TSMC'nin Müşteri Bilgileri Etkilenmedi

TSMC sözcüsü, siber güvenlik olayında müşteri bilgilerinin etkilenmediğini ve sızdırılan bilgilerin sadece sunucu başlangıç ayarları ve yapılandırmasıyla ilgili olduğunu belirtti. Bu olayın TSMC'nin ticari faaliyetlerini etkilemediği vurgulandı.

Şirket, olay sonrasında güvenlik protokolleri ve standart işlem prosedürlerine uygun olarak ilgili tedarikçi ile veri alışverişini hemen sonlandırdı.

Veriler Kinmax Technology'den Çalındı

Fidyeye konu olan verilerin BT hizmetleri sunan Kinmax Technology üzerinden çalındığı öğrenilirken firmadan özür mesajı geldi. TSMC ile iş birliği yapan Kinmax, veri sızıntısının kaynağını bildirdi.

Kinmax ise aynı zamanda Microsoft, Cisco, VMware gibi diğer büyük şirketlerle de çalışmaktadır.