Hakkında
Yeni Ümit Eğitim Kurumlarında yönetici olarak görev almaktayım. Ayrıca Tüm Eğitim Dernekleri Federasyon başkan yardımcılığı görevini sürdürmekteyim. Aslen siyaset bilimi uzmanıyım.
 • Doktora
 • Yaşadığı yer Türkiye
 • Şehir İstanbul
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

ÜDY Belgesi Nedir?

ÜDY Belgesi, 4925 sayılı kanun gereğince, ticari yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüzel veya gerçek kişinin gerekli şartları karşılayarak elde etmesi gereken belgelerin genel adıdır. Ancak yük ve yolcu taşımacılığı yapan ve taşımacılıkları yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere

 Üst düzey yönetici belgesi, toplamda 4 ayrı şekilde faaliyet gösteren firmalar için gereklidir.

ÜDY 1 Belgesi: Ticari faaliyetler kapsamında uluslararası tarifeli-tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan, tüzel ve gerçek kişilerin sahip olması gereken ve A1, B2, D1, T1 yetki belgeleri olan firmaların sahip olması gereken belgedir.

ÜDY 2 Belgesi: Ticari faaliyetler kapsamında şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan tüzel ve gerçek kişilerin sahip olması gereken ve D1, T1 yetki belgeleri olan firmaların sahip olması gereken belgedir.  

ÜDY 3 Belgesi: Ticari faaliyetler kapsamında uluslararası mal ve yük taşımacılığı yapan tüzel ve gerçek kişilerin sahip olması gereken ve C2, C3, L2, M3, R2, K1, K3, L1, M1, M2, N1, N2, P1, P2, R1 ve T3 yetki belgeleri olan firmaların sahip olması gereken belgedir.

ÜDY 4 Belgesi: Ticari faaliyetler kapsamında şehirlerarası eşya ve yük taşımacılığı yapan tüzel ve gerçek kişilerin sahip olması gereken ve K1, K3, L1, M1, M2, N1, N2, P1, P2, R1 ve T3 yetki belgeleri olan firmaların sahip olması gereken belgedir.

Not: ÜDY 1 belgesi alan kişilerin ÜDY 2 belgesine, ÜDY 3 belgesi alan kişilerin ÜDY 4 belgesine sahip olduğu var sayıldığından, Karayolları Yönetmeliği gereğince uluslararası yolcu ve yük taşımacılığı yapanlar, aynı belge ile şehirlerarası yolcu ve eşya taşımacılığı yapabilmektedir.

ÜDY Belgesi Hangi Şartlarda Zorunludur?

Ticari faaliyetler kapsamınca, uluslararası tarifeli/tarifesiz yolcu taşıma, şehirler arası tarifeli/tarifesiz yolcu taşıma ve uluslararası mal taşıma, şehirler arası mal taşıması yapmak isteyen tüzel ve gerçek kişilerin, ÜDY belgesi almaları gerekmektedir. Bu belgeleri yanında bulundurmayan veya sahip olmayan tüzel ve gerçek kişiler, ticari faaliyetler gerçekleştiremezler

2004 yılında Resmî Gazetede yayımlanmış olan Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri yönetmeliğinin 4. Maddesinde tanımlanmış olan 25572 sayılı Üst Düzey Yönetici kanununca tanımlanmış olup, 4925 sayılı kanun gereğince idari para cezasına çarptırılır ve ilk sefere mahsus olmak üzere 10 günlük araç bağlama 2020 yılı itibari ile kaldırılmıştır ancak ilgili maddenin 5. maddesinin 26/K bendine göre 2 bin TL’lik para cezası uygulanır.

ÜYD Belgesini Kimler Alabilir?

ÜYD belgesini, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim aldıktan sonra, bu eğitime dair girdiği sınavlardan başarılı not ortalamasıyla ayrılan herkes alabilir. Belge almaya hak kazanan kişiler, belgelerini internet sitesindeki kişisel e-devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle görüntüleyebilir. Bu kurumlara giriş yapabilmeniz için temin etmeniz gereken evraklar:

 • Lise diploması fotokopisi
 • Sicil kaydı belgesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf

ÜDY Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

ÜDY Belgelerinden herhangi birisini alabilmek için bakanlık tarafından sunulan tüm şartlar ortaktır. ÜDY belgesi almak şartları şunlardır:

 • En az lise mezunu olmak ve bunu kanıtlayacak diplomaya sahip olmak.
 • Uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, kaçakçılık, terör suçları, uyuşturucu taşımacılığı, hürriyetten alı koyma ve benzeri suçları işlememiş olmak.
 • E.B tarafından yetkilendirilmiş kurumların verdiği eğitimlerde devamsızlık yapmamak, sınavlardan geçer not almak ve katkı payı ücretini yatırmak.

ÜDY Eğitimi Hangi Konuları Kapsar?

İlgili eğitim kurumuna kayıt olan kişiler, ÜDY kapsamında şu eğitimlere tabi tutulurlar:

 • Trafik kuralları
 • Meslek Ahlakı
 • Yolcu Taşımacılığı ve Kuralları
 • Trafik Güvenliği
 • Ulusal Ulaştırma Mevzuatı
 • Ulusal Taşımacılık Mevzuatı
 • Yasal Sorumluluklar ve Sigorta Zorunluluğu
 • Ulusal Sözleşmeler

 

ÜDY Belgesi Eğitim Muafiyeti Nedir?

Taşımacılık ve ulaştırma gibi ilgili bölümlerin 4 yıllık lisans eğitimlerinden mezun olan kişiler, eğitime girme veya dersle devamlılık zorunluluğu olmaksızın direk sınavlara kazanmaya hak kazanabilir. Farklı üniversite bölümlerinin ilgili konularında ihtisas veya doktora yapmış olan, kara yolları genel müdürlüklerinde yönetici makamında en az 3 yıl görev yapmış ve ODY mesleki yeterlilik belgesine sahip olan ve alanda en az 5 yıl tecrübesi bulunan kişiler ÜDY belgesi eğitiminden muaf tutulurlar.

Kaynak: https://www.srcbelgesi.com/

Devamını Oku
ÜDY Belgesi Nedir?

Desinatörlük Kursu Fiyatları

Son zamanlarda insanların yoğun olarak ilgi gösterdikleri meslek dallarından biri de desinatörlük olmuştur. Bu meslek dalında başarılı olmak için tekstil sektörünün de çok iyi bilinmesi gerekir. Ayrıca da birçok programın aktif kullanımının sağlanması şarttır. Çünkü desinatörlük ciddiyet, emek ve özen gerektiren bir iştir. Desinatörlük mesleğinde yetkin olabilmek içinse kurslara katılım sağlayarak, Millî Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika sahibi olmak yeterli görülmektedir. Elbette ki bu kurslara katılım sağlamak isteyen insanların en çok merak ettiği konu ise desinatörlük kursu fiyatları olmuştur. Kurs fiyatları hakkında net bir bilgi vermek her ne kadar mümkün olmasa da hayal edilen meslek dalında yetkin olabilmek için farklı şehirlerde verilen kursların ücretlerinin de birbirilerinden farklı olacağını söylemek mümkün olacaktır.

Desinatörlük kursu ekonomik fiyatlarla da katılım sağlanabilecek bir alandır. Yılın bazı önemlerinde bu tür kurslara katılım için çeşitli kampanyalar düzenlenir. Bu kampanyalardan faydalanarak da avantajlardan faydalanılmaktadır. Desinatörlük kursları ortalama 2 ay sürer. Eğer hafta sonu grupları tercih edilirse kurs süresinin 2 buçuk ayı bulması da olasılıklıdır. Bazı kurumlar eğitim bitiminden hemen sonra eğer aldıkları eğitimleri yeterli görmezlerse yeniden ücretsiz katılım sağlama imkânı elde etmektedirler. Özellikle de desinatörlük gibi farklı programların kullanımını gerektiren meslek dallarında başarılı bir eğitim süreci için sınıfların çok kalabalık olmadığı eğitim kurumlarının tercih edilmesi gerekir. Çünkü desinatörlük eğitimi ciddiyetin yanı sıra, ilgi ve de bol bol pratik yapmayı gerektirmektedir.

Desinatörlük kursu fiyatları kursunun süresine, eğitimin kalitesine ve de verilen sertifikaların geçerlilik durumunda göre değişkenlik gösterebilir. Ancak bu tür eğitimlerden başarıyla mezun olan kişiler, tekstil firmalarının model hanelerinde de tasarım bölümlerinde kendilerine kolayca iş bulabilmektedirler. Sertifika sahipleri; desen tasarım operatörü ya da tekstil grafikeri gibi unvanlarla iş başı yapmaktadırlar. Desinatörlük kurslarında eğitimler temel seviye bilgilerin verilmesiyle başlar. Bir sonraki aşamada ise ortama 20 saatlik teorik bilgiler verilir. Mesleğin mantığı detaylı bir şekilde anlatılır. En son aşamada ise tasarım programlarının kullanımına yönelik bilgiler verilmekte, uygulamalar yapılmaktadır. Ayrıca modelistlik kursu yeniumitmodelistlik.com/modelistlik-kursu-istanbul/ hakkında bilgi alabilirsiniz.

Devamını Oku
Desinatörlük Kursu Fiyatları

Src Ve Psikoteknik Belgesiz Trafiğe Çıkmayın

Ticari taşıt sürücülerine önemli uyarı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Karayolu Taşıma Kanunu gereği ticari taşıt kullanan şoförlere src ile psikoteknik belgesi zorunluluğu getirildi. 2016 yıl itibari ile trafikte yapılacak denetlemelerde src ve psikoteknik belgelerinden birine sahip olmayan ticari araç sürücülere işlem uygulanmaya başlanmıştır.

Eşya, kargo ya da yolcu taşıyan ticari araç sürücüleri cezai işlemle karşı karşıya kalmamak için bir an önce yetkili olan mesleki yeterlilik kurumları ve psikoteknik değerlendirme merkezlerinden bu belgeleri almaları gerekiyor.

SRC Belgesi Nedir? 

Karayolu taşıma sektöründe yük ya da yolcu taşıyan ticari araç sürücülerinin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belge, yurt içi ve uluslar arası taşımacıkları kapsamındadır. Yalnızca yurt içi değil uluslar arası yolcu, yük veya kargo taşıyan sürücüler de almak zorundadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından SRC belgesi 5 çeşit olarak verilir.

Bunlar Sırası ile;

 • SRC 1 Belgesi; uluslar arası yolcu taşımacılığı,
 • SRC 2 Belgesi; yurtiçi yolcu veya personel taşımacılığı,
 • SRC 3 Belgesi; uluslar arası yük, kargo taşımacılığı,
 • SRC 4 Belgesi; yurtiçi yük, kargo taşımacılığı,
 • SRC 5 Belgesi; Tehlikeli madde taşımacılığı,

SRC Belgesi Nereden ve Nasıl Alınmaktadır?

Karayollarında yük, kargo ve yolcu  taşıyan her sürücünün kesinilkle src ve psikoteknik belgesi zorunluluğu bulunuyor. Her sürücü belgesi cinsine göre SRC belgesi ve psikoteknik belgesi almak zorundadır. Bunun için de başvuru merkezleri bakanlığın yetkili kıldığı src kurslarıdır.

Bakanlık ehliyetini 2003 tarihinden alanlara sınavsız SRC belgesi hakkı tanımıştır. Ehliyetini 2003’ten önce alanlar, ehliyetinin cinsine göre e-devlet üzerinden src başvurusu yapabilirler. Sadece posta ücreti ödeyerek belgelerini alabilirler.

Ehliyetlerini 2003’ten sonra alanlar, herhangi bir sürücü kursuna kayıtlarını yaptırıp, eğitim aldıktan sonra sınava tabi tutuluyorlar. Başarılı olanlara belgeleri veriliyor.

SRC Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

SRC başvurusunda bulunmak isteyen sürücüler; ehliyet, kimlik ve diploma fotokopileri, 2 adet fotoğraf, sabıka kaydı ile birlikte kayıtlarını yaptırabilirler. Kayıtlarını Yeni Eğitim Kurumları’na yaptıran kursiyerler, “sabıkam yoktur” beyannamesi de verebilirler.

Her belgenin başvuru yaşı ile eğitim saatleri farklıdır. 19 yaşından gün almış ve 66 yaşına kadar olan sürücüler SRC başvurusu yapabilirler.

Eğitimler Nasıl Veriliyor?

SRC ders saatleri 18 ile 41 saat arasında değişmektedir. Eğitimler teorik, videolu, uygulamalı olarak verilmektedir. Her ders sonunda soru çözümü ve deneme sınavları yapılmaktadır. Sürücülerin sınavda başarılı olabilmeleri için çıkmış sorularla birlikte çıkma olasılığı yüksek soruların çözümleri yapılmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Sürücüler; Psikoteknik değerlendirme merkezindeki psikologun 60 dakikalık değerlendirmesine tabi tutuluyorlar. Psikoteknik belgesi almak için 2 resim, nüfus cüzdanı ve ehliyet fotokopileriyle birlikte başvuruluyor. Sürücülere, 60 dakikalık test uygulanıyor. Sonuç olumlu olursa, İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne onaylattırılıp, 3 nüsha rapor ve kart ile beraber teslim ediliyor.

Kaynak: https://www.srcbelgesi.com/

Devamını Oku
Src Ve Psikoteknik Belgesiz Trafiğe Çıkmayın

Moda Okulunda Öğretilen Bilgiler Nelerdir?

Tercih edilen mesleklerden biri olan moda tasarımı, yeni moda anlayışına sahip olan ve trendleri değiştirebilecek insanlar yetiştirmektedir. Moda okuluna giden öğrencilerin bir çoğu sanatın her alanında bilgi sahibi olurken aynı zamanda dikim, çizim gibi becerilerini geliştirir. Fakat önemli olan bu okula hazırlık süreci ve bu mesleği ne kadar istediğinizdir.

Moda sadece yakışan kıyafetleri bulabilmek değil, bu kıyafetleri oluşturabilmek, renk bilgisine sahip olmak, öngörülü bir şekilde neyin moda olabileceği fikrine sahip olmak ve kıyafetlere bir yenilik getirmektir. Bu nedenle yaratıcı sürecin ön planda olduğu stilistlik mesleği kendinizi geliştirmenizle yakından ilişkilidir diyebiliriz.

Moda Okuluna Giden Bir Öğrencinin Alacağı Bilgiler Nelerdir?

 • Çizim yapabilmek için gereken anotomi bilgisine sahip olur. Oran ve orantı gibi kavramları bilir.
 • Çizimdeki tonlamaları, ışıklandırmaları, boyama tekniklerini bilir ve renk bilgisine sahip olur.
 • Tekstille ilgili bilgilere hakim olurken doku tasarımı ve desen hakkında bilgisi olur.
 • Moda okulu aynı zamanda aksesuar çizimlerini de kapsayabilir. Bunlar çanta, şapka, eldiven ve ayakkabı tasarımı olabilir.
 • insan vücudu ve silueti çizimleri devamlı olarak yapılır.
 • Tekstilde kullanılan malzeme bilgisi verilir.
 • Kalıp ,dikiş, yaka, kol ve paça modelleri gibi dikiş hakkında bilgilere sahip olur.
 • Moda tarihi dersleri verilir ve geçmiş yıllardaki moda anlayışlarını bilir.
 • Teknik çizimi ve illüstrasyonu bilir.
 • Giyim tarzlarını analiz etmeyi öğrenir.
 • Bilgisayar destekli çizim yapma bilgisine sahip olur.

Moda Okuluna Gitmek İçin Hangi Bilgilere Sahip Olmalısınız?

Yaratıcı yönünüzü arttırmanız gereklidir. Tasarım sürecinde yaratıcılık oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Aynı zamanda renk ve kumaş bilgisini öğrenmeli moda tarihini de bilmelisiniz. Bunun dışında iyi gözlem yapmak ve detayları kaçırmamak önemlidir. Tüm bu yaratıcılık sürecine etki edecek olansa çizim bilginizdir. Düşlediğinizi çizecek kadar çizim bilgisine sahip değilseniz moda okuluna girmeniz oldukça zor olabilir. Bu nedenle bir ressam kadar olmasa da teme çizimi, oran ve orantıyı, model ve insan çizimini bilmelisiniz. Ayrıca atölye sürecine hakim olmanız, dikiş ve kalıplardan anlamanız da sizin için artı olacaktır.

Devamını Oku
Moda Okulunda Öğretilen Bilgiler Nelerdir?

Moda Tasarım Kursu Bakırköy

Kariyerlerini moda tasarımı üzerine yapmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin tercih edeceği eğitim için özel kurslar vardır. Yeniliklere açık olmak ve moda dünyasında kendinize bir yer edinmek için moda tasarım kursu Bakırköy ilçesinde hizmet vermektedir.

Moda tasarımcısı olmak için ilk adım yetenekli ve biraz da hayal gücüne sahip olmaktır. Bunun yanında bu yeteneğin ve hayal gücünün ortaya çıkarılması için moda tasarım kurslarında eğitim almaya ihtiyaç olabilir.

Moda Tasarım Kurslarında Hangi Eğitimler Verilir?

Moda tasarım kursları, temel ve teknik konuları aşamalı olarak vermektedir Başlangıç seviyesinden başlar ve temel çizim teknikleriyle yapılandırma eğitimi devam eder. Bu yapılandırma aşamasında tasarımcı olmak isteyenler, kumaşları, renkleri, siluetleri bir araya getirerek tema oluşturmayı öğrenirler.

 • Temel sanat eğitimi
 • Teorik ve uygulamalı çizim teknikleri
 • Dijital ortamda baskı deseni hazırlama
 • Moodboard hazırlama teknikleri
 • Tasarımı geliştirme ve uygulama teknikleri
 • Kumaş bilgisi
 • Renk ve gölgelendirme çalışmaları
 • Moda illüstrasyon türleri

Moda tasarım kurslarına 18 yaş ve üstü kişiler katılabilir. Bu kişilerin yetenekleri, becerileri, hayal güçleri kurs eğitiminde daha ileriye gitmelerini sağlar.

Bakırköy Bölgesinde 

Moda Tasarım Kurslarında Eğitim Kimler Tarafından Verilir?

Moda tasarım kursu Bakırköy ilçesinde hizmet veren kurslarda uzman kadro ile eğitimler verilmektedir. Özellikle isim yapmış üniversitelerden mezun olan eğitmenler tarafından dersler verilmektedir.

Sınıflar genellikle 6 kişilik kursiyerlerden oluşmaktadır. Öğrenme garantili eğitimler sunulmaktadır. Kurslarda hafta içi ve hafta sonu eğitimleri verilmektedir. Devamsızlık yapılmadığı sürece sınırsız etüt çalışmaları ve eğitimi yeniden alma fırsatı da bulunmaktadır. Moda tasarımı kurslarında eğitim toplam süresi 1 yıl olmaktadır.

Moda Tasarım Kursu Fiyatları Ne Kadardır?

Moda tasarım kurslarında eğitim programları birçok farklı eğitimi içine alır. Moda illüstrasyonu, trend çalışmaları, projeler, temel sanat eğitimleri, teknik çizimler, stilistlik ve moda tasarımı, kalıp eğitimleri gibi birçok farklı eğitim verilmektedir.

Moda tasarım kursu Bakırköy ile birçok farklı iş olanağı da açılmaktadır. Moda tasarımcılığının yanında, aksesuar tasarımcılığı, moda koordinatörlüğü, moda eğitmeni, moda danışmanı, illüstratör, kostüm tasarımcısı gibi iş olanakları bulunmaktadır.

Tekstil ve triko firmalarında, moda tasarım stüdyolarında çalışma olanağı bulabileceğiniz moda tasarımında kurs fiyatları; bulundukları yere, öğrenci sayısına, hangi eğitimlerin alınacağına göre değişkenlik göstermektedir.

Devamını Oku
Moda Tasarım Kursu Bakırköy

Dr. Ümit Uslu, Fransızların Ermenistan’ı Haklı Gibi Göstermesini Anlatıyor

 

Dünya Basınında Azebaycan mı haklı yoksa Ermenistan mı haklı;

Öncelikle lafı fazla dolandırmadan söyleyeyim: Uluslararası lobisi kuvvetli olan her zaman haklıdır.

Bugün Fransız gazetelerini inceledim. Sanki Ermenistan haklı gibi gösteriliyor.

Fransız gazeteleri Ermenistan’ın kalleşce köylere saldırdığını ve masum sivilleri katlettiğinden hiç bahsetmiyor.

Bu çatışmanın sebebinin Türk-Rus hesaplaşması olduğunu ifade ediyor.

Aynı basın Türkiye’nin meşru hakkı olan ve sivillere zarar vermeden yapılan sınır ötesi operasyonlara karşı provakatif açıklamalar yaparak bizi haksız çıkarma çabaları var. Ama gel gelelim sivil halkı katleden Ermenistan’a karşı pozitif algı ve destekleyici açıklama yapmaktan geri kalmıyorlar.

Birbirimizle uğraşana kadar tüm enerjimizi lobicilik faaliyetlerine harcamamız gerekir.

Savaş sadece cephelerde kazanılmaz. Tarihte cephede kazanıp, masada kaybeden ülkeleri çok gördük. 

Peki ne yapmamız gerekir?

Meydanı boş bırakmayalım. Twitter ‘da Fransız, Alman ve İngiliz halkının gerçekleri öğrenmesi için lobicilik faaliyetlerinde bulunalım.

Yalan ve asılsız haber yapan avrupa basınını ifşa edelim. Atacağımız twitleri fransızca ve ingilizceye çevirerek atalım. Atalım ki avrupalı halk gerçekleri görsün ve yanlı basının önüne geçelim.

Şimdi Twitter 'a girin ve aşağıdaki taglara içinizden geçenleri yazın.

#Azerbaïdjan

#Arménie

Lobin kuvvetli değilse, haklı olsan bile haksızsın. Lobin kuvetliyse istediğin gibi algı yaparak haklı bile olursun.

Saygılarımla.

Dr.Ümit Uslu

Siyaset Bilimci

 

 

Devamını Oku
Dr. Ümit Uslu, Fransızların Ermenistan’ı Haklı Gibi Göstermesini Anlatıyor

Lübnan Bu Duruma Nasıl Düştü? Siyaset Bilimci Dr. Ümit Uslu’nun Değerlendirmesi;

İç savaşın ve gözyaşının hiç durmadığı Arap topraklarında en son gözyaşını Beyrut için tüm Lübnan halkı döktü.

400 yıl boyunca Osmanlı himayesinde olan ve 20 nci yüzyıl başlarında ayrılan Lübnan'da yönetim şeklini belirleyen anayasa, 1926 yılında işgalci Fransız manda yönetimi tarafından hazırlandı.

Yönetim şeklini kendi öz iradesiyle hazırlamayan ve çok farklı dinlere mensup insanın yaşadığı Lübnan 1975 ile 1990 yılları arasında büyük bir iç savaş yaşamıştır. Bu şavaşım neticesinde milyonlarca Lübnan’lı ülkesini terk etmiştir. Ülkeyi terk edenler arasında sanat, iş dünyası ve aydınlar yoğunlukta olduğu için iktisadi anlamda büyük boşluklar oluşmuştur.

Savaşın birinci nedeni din ve mezhep çatışmasıydı. İktidarı ele geçirmek isteyen %40 hristiyanlarla %54 müslümanlar arasında yaşanmıştır.

Arap Ülkelerinde İstikrar ve İç Barışı Tesis Edememenin Nedenleri

Irak, Libya, Tunus, Yemen, Lübnan ve Suriye gibi ülkelerin yönetim biçimini hep manda yönetimleri tarafından oluşturulmuştur. Durum böyle olunca iç barışın olması da mümkün olmaz.

Nedenleri Kısaca Şöyle Toparlayacak Olursak;

1-Yönetim biçiminin başka ülkeler tarafından dizayn edilmesi,

2-Demokrasinin gelişmemesi,

3-Hukukun üstünlüğünün tesis edilememesi,

4-Farklı din ve mezheplere sahip olan ülkelerde laik sistemin olmaması,

5-Yeteri kadar nitelikli insan kaynağına sahip olamaması gibi başlıca nedenleri sayabiliriz.

Ne zaman demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğünü tesis etmeleri ve kendi yönetim biçimini kendileri belirlediğinde düzelir.

Tüm insanlığın barış içinde yaşaması temennisiyle hoşçakalın.

Dr. Ümit Uslu

Siyaset Bilimci

Devamını Oku
Lübnan Bu Duruma Nasıl Düştü? Siyaset Bilimci Dr. Ümit Uslu’nun Değerlendirmesi;

Ümit Uslu Z Kuşağını Değerlendiriyor;

Müthiş bir nesil geliyor(!)

Z kuşağı olarak adlandırılan kuşağı şöyle bir analiz ettim. Hemen hemen hepsi üniversiteyi bitirecek gibi duruyor. Gördüğüm kadarıyla iyi beslendikleri için akıllılar.

Ama gözlemlediğim bir ayrıntı var ki bu beni korkutuyor açıkcası. Bu kuşak biraz tembel. Üniversiteyi 22 yaşında bitiriyorlar.

Üniversiteyi bitirdikten sonra bir süre okumanın verdiği yorgunluktan dolayı dinlenmek istiyorlar. Biraz dinlenmenin ardından iş için devlet kapısını zorlama çabaları başlıyor. Üç beş sene KPSS sınavına hazırlık falan derken yaş 30 oluyor.

30 yaşına kadar hiç çalışmamış olmasından dolayı strese giren yeni nesile yazık oluyor.

Şimdi soruyorum; ağaç yaşken eğilmez mi? Bence okuma kapasitesi yüksek olan çocuklar üniversiteye gitsin. Okuma kapasitesi zayıf olanlar mutlaka meslek sahibi olmaları için özendirilmeli ya da zorlanmalıdır.

Memlekette zanaatkar, usta, kalfa kavramı giderek azalıyor. Sanayilerde Türk işçi sıkıntısı başgösterdi. Sanayilerde yabancı çırak dönemi başlamıştır.

Bu iş basit gibi görünsede erken önlem almak zorunludur. Radikal kararlar almak ve reform niteliğinde adımlar atmak için geç kalmamak temennisiyle hepinize selamlar.

Dr. Ümit Uslu

Devamını Oku
Ümit Uslu Z Kuşağını Değerlendiriyor;