Hakkımızda
#Hadi canlı bilgi yarışması Türkiye'nin ilk canlı, sunuculu ve para ödüllü bilgi yarışması. Her gün 12:30 ve 20:30 'da. #hadi, #hadiipucu bu sayfada. #Eleq bilgi yarışması her gün 20:00 'da Yapılacak canlı yayınlara katılarak, tüm sorulara doğru cevap verenler para ödülleri kazanıyor. #eleq #eleqipucu bu sayfada. Türkiye Yarışta ÜCRETSİZ Mobil Canlı Para Ödüllü Bilgi Yarışması Her Akşam 19.30'da! #turkiyeyarista #ipucu bu sayfada
  • Yaşam
Üyeler
Henüz üye yok!

Hadi ipucu 21 Şubat: Barbaros Hayreddin Paşa'nın türbesi bulunan İstanbul ilçesi hangisi? 20:30 sorusu ve cevabı

hadi bu akşam 20.30'da!
İpucumuz İstanbul'un en köklü ilçelerinden birinden geliyor sevgili hadiciler.
Güneybatısında Beyoğlu, Kuzey'inde Sarıyer ilçesiyle komşu olan aynı zamanda Barbaros Hayreddin Paşa'nın türbesi bulunan İstanbul ilçesi hangisidir biliyor muyuz?
Cevap: Beşiktaş
Yaptığı fetihlerle Osmanlı'nın cihan devleti olmasında mühim bir rol oynayan Barbaros Hayrettin Paşa'nın kabri İstanbul-Beşiktaş'ta bulunuyor.

Devamını Oku
Hadi ipucu 21 Şubat: Barbaros Hayreddin Paşa'nın türbesi bulunan İstanbul ilçesi hangisi? 20:30 sorusu ve cevabı

Hadi 21 Şubat ipucu: Grand Theft Auto: Vice City'nin baş karakteri? 19:30 sorusu ve cevabı

Vestel katkılarıyla Hadi Gamer başlıyor. Hadi tarafından yapılan açıklamada, "Kısa bir süreliğine pause'a basmaya hazır mıyız hadiciler? Jahrein'in sunumuyla hadi gamer bugün saat 19.30'da! Oyunun tadı onsuz çıkmaz dediğin takım arkadaşını yorumlarda etiketle onun da haberi olsun!" şeklinde paylaşım yapıldı. Hadi Gamer yarışmasının ipucu sorusuyla ilgili olarak da "hadi gamer bu akşam Vestel'in katkılarıyla 19.30'da! Ödül Vestel'den 10.000 TL! İpucumuz da tabii ki efsanevi bir video oyunundan geliyor... Birçok oyun platformu için versiyonlarını piyasaya süren Grand Theft Auto: Vice City'i hatırlamayanımız var mı? Peki oyunun baş karakteri hakkında neler biliyoruz?" denildi.

Cevap

Tommy Vercetti (Ana karakter)
Oyunda "Tommy Vercetti, Sonny Forelli, Lance Vance, Ricardo Diaz, Ken Rosenberg, Juan García Cortez, Mercedes Cortez ve Kent Paul" karakterleri yer alır

Oyun, 1980'lerin Florida'sında geçer. Oyun 1986'da Miami örnek alınarak tasarlanmış olan Vice City'de hapisten yeni çıkmış bir mafya üyesi olan Tommy Vercetti karakteri üzerine kuruludur. Oyunda Grand Theft Auto III'teki RenderWare grafik motoru kullanılmıştır. Ana karakter Tommy Vercetti, Al Pacino'nun canlandırdığı Tony Montana'dan esinlenilmiştir.

Devamını Oku
Hadi 21 Şubat ipucu: Grand Theft Auto: Vice City'nin baş karakteri? 19:30 sorusu ve cevabı

Quetrivia 21 Şubat ipucu: Beethoven 3. Senfonisini hangi siyasi lidere adamış ve sonra geri almıştır

quetrivia
Beethoven 3. Senfonisini hangi siyasi lidere, Avrupa’ya demokrasi getirdiği için adamış ancak yaşadığı hayal kırıklığı üzerine geri almıştır?
Cevap: Napoleon
1805, Viyana. Bu büyük senfoninin, bu devrimci, yenileyici yapıtın ilk çalışmaları 1802 yılında başlamış, 1803 yılı boyunca sürmüştür. "Üçüncü Senfoni" müzik dışı bir konunun anlatımı, tanımlanması amacına yönelmiş bir denemedir ve bu konu da o çağa damgasını vurmuş bir kişi olan Napoleon'dur.

Başlangıçta sanatçının en içten duygularla bağlandığı özgürlük, eşitlik ve kardeşliğin savunucusu gibi görünen Napoleon geniş sevgi toplamış, adeta tanrılaştırılmıştı. "Üçüncü Senfoni"nin üzerine "Sindonia grande intitulata bonoparte" cümlesinin yazılışı bu nedenledir. Ancak Korsikalı'nın 1804'de "imparator" oluşu bestecide öyle bir düş kırıklığı yaratmıştır ki partisyondaki bu adanışı kağıdı yırtarcasına silmiş, yerine "Sinfonia Eroica" sözcüklerini yazmıştır. #quetrivia

Devamını Oku
Quetrivia 21 Şubat ipucu: Beethoven 3. Senfonisini hangi siyasi lidere adamış ve sonra geri almıştır

Eleq 21 Şubat ipucu: Hiciv şiirlerini 'Siham-ı Kaza' eserinde toplayan divan şairi kimdir?

Merhaba sevgili eleqseverler
Edebiyat bilginize güveniyor musunuz? Hiciv şiirlerini "Siham-ı Kaza" eserinde toplayan divan şairi kimdir, biliyor musunuz?
Cevap: Nef'i
Türk edebiyatının kaside ve hiciv üstadı olarak kabul edilen Nefʿî’nin Sihām-ı Kazā (Kaza Okları) adlı eseri, hiciv türünün en iyi örneklerindendir. Şirin babasından başlayarak dönemin başlıca yönetici, edebiyat ve sanat çevrelerini sövgüye varan ifadelerle en ağır şekilde eleştirdiği bu eseri, hayatına mal olmuştur. Bu güne kadar eser üzerinde pek çok çalışma yapılmıştır. Ancak yapılan çalışmalarda sıkı bir sansür uygulanmıştır. “Edebe aykırı olduğu” gerekçesiyle bazı şiirlere hiç dokunulmamış, bazı şiirlerde ise sövgü ifadeleri boş bırakılmıştır. Böylece Sihām-ı Kazā gibi önemli bir eserin yaklaşık üçte biri yok sayılmıştır.

 

Bu kitapta Sihām-ı Kazā’nın Süleymaniye Kütüphanesi Yazma Bağışlar bölümünde 7274 demirbaş numarası ile kayıtlı bulunan nüshası esas alınarak, önceki çalışmalarda sansürlenen bölümler dâhil, eserin tamamı ilk defa araştırmacıların ve okurların hizmetine sunulmuştur. Dönemin dili, Nef’î ve Sihām-ı Kazā hakkında genel bilgilerin verildiği Giriş bölümü ile başlayan kitap, Dil Özellikleri, Metin ve Dizinler olmak üzere başlıca üç bölümden oluşmaktadır. Şair ve eser hakkındaki bilgiler, “malumun ilâmı” olacağı için kısa tutulmuştur. Birinci bölümde başlıca ses ve yapı özellikleri incelendi. Yapılan tasvirî çalışmada, gerekli durumlarda, Eski Türkçe ve Eski Anadolu Türkçesi ile karşılaştırmalar yapıldı. Metindeki bağlamın takip edilebilmesi için, ek örnekleri, referans numaraları (metin ve beyit / satır numarası) gösterilerek genellikle kelime grubu ya da cümle hâlinde verildi. İkinci bölümde, önceki çalışmalarda tamamen ya da kısmen sansürlenen şiirler dâhil (222 şiir), metnin varak, satır / beyit ve şiir numaraları gösterilerek yazı çevrimi yapıldı. Metnin söz varlığı içinde önemli yer tutan “kaba” kelimelerin birer ünlüsü yıldız (*) işareti ile kısmen örtüldü. Çalışmanın son bölümü, gramatikal dizinlerden oluşmaktadır. Metnin söz varlığını ortaya koymak amacıyla hazırlanan gramatikal dizinde, özel adlar hariç, 3010 madde başı bulunmaktadır. Metinde geçen 195 özel ad ayrıca listelenerek kitabın sonuna eklenmiştir.

Devamını Oku
Eleq 21 Şubat ipucu: Hiciv şiirlerini 'Siham-ı Kaza' eserinde toplayan divan şairi kimdir?

Türkiye yarışta 21 Şubat: Afrika kıtasının, yüzölçümü en büyük ülkesi hangisidir?

turkiyeyarista  21 Şubat 2019 ipucu sorusu ve cevabı
Bugün 19.30'da 7000 TL Ödüllü yarışmamıza hepinizi bekliyoruz.

Afrika kıtasının, yüzölçümü en büyük ülkesi hangisidir biliyor musunuz?
Cevap: Cezayir
2.381.741 km²’lik yüzölçümüyle Afrika Kıtası’nın en büyüğü. Kuzey Afrika’da yer alan bu ülke, Fas, Tunus, Libya, Nijer, Mali, Moritanya ile çevrelenmiştir. Cezayir’in kuzeyde Akdeniz’e kıyısı vardır.

Bu geniş ülkenin nufusu ise 40 milyondur. Topraklarının yüzde 80’i çöl bölgesi Sahra’da yer alıyor.

Önemli petrol rezervlerine sahip olan ülkede tarım sınırlı alanlarda yapılabilmekte. Cezayir çok önemli tarihi zenginlikleri ile Afrika’nın dikkat çeken ülkelerinden biri.

#turkiyeyarista

Devamını Oku
Türkiye yarışta 21 Şubat: Afrika kıtasının, yüzölçümü en büyük ülkesi hangisidir?

Hadi ipucu 21 Şubat : Doctor Strange karakterini sinemada kim canlandırmıştır? 12:30 sorusu ve cevabı

hadi bugün 12.30'da!
Süper kahraman filmlerini sever misiniz hadiciler?
Bugünkü ipucumuz evrenin mistik koruyucusu Doctor Strange'den geliyor...
Peki bu karakteri sinemada hangi oyuncu canlandırmıştır biliyor muyuz?
Cevap: Benedict Cumberbatch
Doktor Strange adlı film, Marvel Comics'in aynı adlı çizgi roman karakterinden uyarlanmış, 2016 yılı bilim kurgu, aksiyon, macera türlerindeki süper kahraman filmidir. Scott Derrickson tarafından yönetilen filmin senaryosu Derrickson ve C. Robert Cargill tarafından yazıldı.

Devamını Oku
Hadi ipucu 21 Şubat : Doctor Strange karakterini sinemada kim canlandırmıştır? 12:30 sorusu ve cevabı

Hadi ipucu 20 Şubat: 'Türkiye Çöl Olmasın' sloganıyla tanıdığımız vakıf? 20:30 sorusu ve cevabı

Ailece hadi bugün yeni saatinde, 19.30'da!
İpucumuz 1992'den beri çölleşme ve erozyonla mücadele eden bir vakıftan geliyor
Türkiye'nin dört bir yanında 700.000'i aşkın gönüllüsü ve onlarca projesiyle çalışmalarını devam ettiren "Türkiye Çöl Olmasın" sloganıyla tanıdığımız vakıf hangisidir biliyor muyuz sevgili hadiciler?
Cevap: TEMA
TEMA11 Eylül 1992 tarihinde Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit tarafından, erozyonal mücadele için kurulan Tema vakfı, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Tam adı Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı olan TEMA, 700 bin'i aşkın gönüllü, onlarca projesi ve Türkiye Çöl Olmasın sloganı ile çalışmalarını devam ettirmektedir.

Devamını Oku
Hadi ipucu 20 Şubat: 'Türkiye Çöl Olmasın' sloganıyla tanıdığımız vakıf? 20:30 sorusu ve cevabı

Quetrivia 20 Şubat ipucu: 'Selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar' dizesi kime aittir?

quetrivia 20 Şubat ipucu sorusu yayınlandı

“Selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar.” dizesi kime aittir?
Cevap: Fuzuli
Şikâyet-nâme" şair Fuzûlî'nin kendisine bağlanan maaşı alamaması üzerine yazdığı mektubudur.
Özellikle "Selâm verdim rüşvet değildir deyü almadılar" mektubun en bilindik cümlesidir.

Şikâyetnãme Fuzûlî'nin en önemli eserlerinden biridir. Kanuni Sultan Süleyman 1534 yılında Bağdat'ı fethettikten sonra Fuzûlî Osmanlı sarayının hizmetine girmiş ve padişaha kasideler sunmuştur. Padişah tarafından beğenilen kasideler karşılığında da 9 akçelik maaşla ödüllendirilmiştir.

Devamını Oku
Quetrivia 20 Şubat ipucu: 'Selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar' dizesi kime aittir?

Eleq ipucu 20 Şubat : Artistik buz pateninin dahil olduğu ilk olimpiyat hangi tarihte ve nerede gerçekleşmiştir?

Merhaba bugün nasılsınız eleq tutkunları? Şimdi biraz geçmişe gidiyoruz.
Artistik buz pateninin dâhil olduğu ilk olimpiyat hangi tarihte ve nerede gerçekleşmiştir, bilen var mı?
Cevap: 1908 - Londra Olimpiyatları
Artistik paten, 1908 Londra Olimpiyatları programına alınmış, erkekler, erkekler özel figürler, kadınlar ve çiftler kategorisinde yarışmalar yapılmıştır. Erkeklerde Salchow, kadınlarda ise o yılların bir başka efsanesi Madge Syers zafere ulaşmıştır. Artistik paten, 1920 Antwerp Yaz Olimpiyatları’nda program dahilinde kalmış daha sonra 1924’te Chamonix’de ilk kez düzenlenen Kış Olimpiyatları resmi bir spor dalı haline gelmiştir.

Devamını Oku
Eleq ipucu 20 Şubat : Artistik buz pateninin dahil olduğu ilk olimpiyat hangi tarihte ve nerede gerçekleşmiştir?

Türkiye yarışta 20 Şubat: Frekans birimi Hertz, adını hangi fizikçiden almıştır?

Bugün 19.30'da 7000 TL Ödüllü yarışmamıza hepinizi bekliyoruz.

Türkiye yarışta 20 Şubat 2019 ipucu sorusu ve cevabı
Bizim genellikle monitörlerde dikkat ettiğimiz,bilimsel açıklaması 'bir saniyede bir titreşim yapan devirli bir olayın frekansına eşit olan frekans birimi' Hertz, adını hangi fizikçiden almıştır?
Cevap: Heinrich Rudolf Hertz
Heinrich Rudolf Hertz, 22 Şubat 1857 – 1 Ocak 1894) Alman fizikçidir. elektromanyetik dalgaların varlığını kesin olarak ispatlayan bilim adamıdır. James Clerk Maxwell’in elektromanyetik ışık teorisini ispatlamıştır. Saniyedeki frekans çevrimi birimi, onuruna “hertz” olarak isimlendirildi.

Devamını Oku
Türkiye yarışta 20 Şubat: Frekans birimi Hertz, adını hangi fizikçiden almıştır?