Edirne Tarım ve Biyoloji Kongreleri İçin Kapılarını Açıyor

Edirne Tarım ve Biyoloji Kongreleri İçin Kapılarını Açıyor
Edirne'de, Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Balkan Tohumcular Birliği Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, 18-21 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan uluslararası çalıştay ve kongreler hakkında bilgilendirdi.

Yalçın Kaya, TÜ'nün ev sahipliğinde Balkan Kongre Merkezi'nde yapılacak etkinliklere, Türkiye ve yurtdışından birçok akademisyen ve uzmanın katılacağını açıkladı.

Prof. Dr. Yalçın Kaya, etkinliklerin 18 Eylül'de başlayacağını ve "5. Uluslararası Tarım, Yaşam Bilimleri ve Biyoloji Kongresi" ile açılacağını belirtti. Kaya, bu kongreye rekor düzeyde katılım olduğunu ve 33 farklı ülkeden 2 binden fazla yazarın 833 bildiri ile katkı sağladığını ifade etti. Ayrıca kongrenin bir kısmının online olarak gerçekleştirileceğini ve bilim insanlarının tarım, biyoloji ve yaşam bilimleri konularını detaylı bir şekilde ele alacaklarını ve yeni gelişmeleri tartışacaklarını belirtti. Kongrenin iki gün süreceğini ekledi.

Kaya, ikinci kongrenin 20 Eylül'de düzenlenecek "Balkan Tarım Kongresi" olduğunu dile getirdi.

İlki 2014'te gerçekleştirilen kongrenin Balkanlar ve Türkiye'deki tarımsal gelişmeleri ele aldığını anlatan Kaya, "Yüksek bir katılımla gerçekleştireceğimiz kongreye bu yıl Balkanlar ve dünyanın farklı üniversitelerinden bilim insanları iştirak edecek." dedi.

Kaya, son etkinliğin Balkan Tohumcular Birliği ve TÜ iş birliğinde 21 Eylül'de düzenlenecek "Balkan Tohum Çalıştayı" olacağını, çalıştayda tohum sektörünün tüm yönleriyle konuşulacağını ifade etti.

Haber Editörü