Gelibolu Balıkçıları Yuva Kuran Kumrunun Kuluçkasını Bekliyor

Gelibolu Balıkçıları Yuva Kuran Kumrunun Kuluçkasını Bekliyor
Gelibolu ilçesinde uzun yıllardır balıkçılıkla uğraşan Gürkan Kul ve Yusuf Özen, denizde balık avına çıkmak istediklerinde karşılarına çıkan bir kumrunun, kullanmaları gereken makara üzerine yuva yapması nedeniyle denize açılamıyorlar.

Gürkan Kul, 35 yıldır Gelibolu'da balıkçılık yapıyor. Arkadaşı Yusuf Özen ile birlikte denizde avlanmak üzere "Şakir Reis" adlı kayıklarına gittiler. Hazırlıkları tamamladıktan sonra denize açılmak için hareket etmeye çalıştıklarında, kayığın önündeki makara üzerine bir kumrunun yuva yapmış olduğunu gördüler.

Kumrunun altındaki yumurtaları fark edince yuvayı bozmayan Kul ve Özen, yavrular kanatlanıncaya kadar denize açılmamaya karar verdi.

Kumru ile karşılaştığı anı cep telefonuyla görüntüleyen Özen'in, "Gel sen buraya makaranın üstüne yuvayı yap. Ne yapacağız şimdi? 20 gün asker ettin bizi, 20 gün seni bekleyeceğiz denize çıkmak için. Yaktın bizi." şeklindeki sözleri de kameraya yansıdı.

Yusuf Özen, AA muhabirine, yaklaşık 10 gündür kumrunun yavrularının yumurtadan çıkmasını beklediklerini, av yasağının bitmesine rağmen denize açılmadıklarını söyledi.

Yeni balık sezonu için tüm hazırlıklarını tamamlamalarına karşı sürpriz bir durumla karşılaştıklarını aktaran Özen, "Kumruyu bekliyoruz. Makaraya yumurtladı, biz de yavrunun çıkmasını bekliyoruz, yuvasını ellemedik. Denize gitmiyoruz. Yavruları çıkardığı zaman kısmetse denize açılacağız." diye konuştu.

Haber Editörü