Ayvalık'ta Kadın Çiftçilere Zeytin ve Zeytinyağı Üzerine Eğitimler

Ayvalık'ta Kadın Çiftçilere Zeytin ve Zeytinyağı Üzerine Eğitimler
Zeytin ve zeytinyağı sektörünün başkenti olarak kabul edilen Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, kadın çiftçilere sektörel eğitimler verildi.Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın katkılarıyla kurulan Komili Zeytin ve Zeytinyağı Enstitüsü...

Balıkesir'in zeytin ve zeytinyağı sektörünün başkenti olarak kabul edilen Ayvalık ilçesinde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın destekleriyle hayata geçirilen Komili Zeytin ve Zeytinyağı Enstitüsü tarafından kadın çiftçilere özel sektörel eğitimler düzenlendi.

Ayvalık Belediyesine ait Zeytin Müzesi'nde gerçekleşen bu eğitimlerde, 112 kadın çiftçiye modern tarım teknikleri, iklim dostu iyi tarım uygulamaları, sürdürülebilir üretim metotları, organik zeytin yetiştiriciliği ve daha birçok konuda detaylı bilgiler sunuldu.

Bünge-Komili Zeytinyağı Orijinasyon Müdürü Mehmet Cavlı, yaptığı konuşmada, projeyi son derece önemsediklerini dile getirdi.

Katılımcıların ilgili olduğunu ifade eden Cavlı, "Bizim ana hedefimiz zeytinyağının ülkemizde kalitesini ve verimliliğini arttırarak, milli bir ürün olan zeytinyağını hak ettiği yere getirebilmektir. Bu projeyi başlatmamızın sebebi de budur. Sektörde eksikliklerini gördüğümüz tüm konularda bu eğitim çalışmalarını devam ettirmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

Projenin Koordinatörü Bülent Önder de eğitimin önemine vurgu yaptı.

Zeytincilik sektöründe verimlilik, markalaşma ve pazarlama sorunları olduğuna işaret eden Önder, "Bu eğitim dahilinde biz bu sorunların da farkında olarak bir program geliştirdik ve burada kadın zeytincilerin girişimcilik yönlerini biraz daha arttırabilmek, destekleyebilmek, zeytincilik sektöründe verimliliği arttırmak ve aralarında bir birlik kurabilmek amacını öne çıkardık." dedi.

Eğitimlere katılan İTÜ Endüstri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Ceren Doğa Korkmaz ise eğitimleri alarak gelecek nesillere aktaracak olmanın kendisini çok memnun ettiğini söyledi.

İlk aşamasının Ayvalık'ta gerçekleştirildiği eğitimlerin Burhaniye ve Edremit'te de süreceği öğrenildi.

Haber Editörü