Bandırma'nın Mahalle Altından Geçen Tren Tüneli 100 Yılı Geride Bıraktı

Bandırma'nın Mahalle Altından Geçen Tren Tüneli 100 Yılı Geride Bıraktı
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bulunan tarihi tren tüneli, tam bir asrı aşkın süredir hizmet veriyor. Liman ile Ordu Caddesi arasında, Paşabayır Mahallesi'nin altından geçen bu 333 metre uzunluğundaki tünelin inşaatı, tamı tamına 1865 yılında başladı.

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde yer alan ve bir asrı aşkın süredir kullanılan tren tüneli, Paşabayır Mahallesi'nden Liman ile Ordu Caddeleri arasına uzanıyor. Bu 333 metre uzunluğundaki tünelin inşaatı, 1865 yılında başlamış ve tamamlandı. Tünel, Bandırma-İzmir demiryolu yük taşımacılığı için 1911 yılında hizmete girmiştir.

Anadolu'nun demiryolu ağı içinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu tünel hem yük taşımacılığı hem de yolcu taşımacılığı açısından ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunuyor. Tarihi ve ekonomik değeriyle bilinen bu tünel, Bandırma ilçesinin ve Türkiye'nin demiryolu taşımacılığına verdiği önemi vurguluyor.

Bandırma'da hemzemin geçit bekçiliği yapan Oktay Ayyıldız, AA muhabirine, ailece yıllarca demiryollarında çalıştıklarını belirtti.

Mesleğini severek yaptığını anlatan Ayyıldız, "Demiryolunu seviyorum. Demiryolcular asla 'demiryolcuyuz' demez, 'trenciyiz' derler." diye konuştu.

Paşabayır Mahallesi Muhtarı Belgin Şentürk de çocukluğunun tünel, tren yolu ve tren üçlüsü üzerinde geçtiğini dile getirdi.

Tünele ilişkin anılarından bahseden Şentürk, "Çok enteresandır, misafirliğe gelen dostlarımız akrabalarımız, trenin sesinden uyuyamadıklarından şikayet ederler, bizim neden bundan şikayet etmediğimize şaşar kalırlardı. Oysa tünelden gelen o ses bize ninni gibi gelirdi." dedi.

Mahalle sakinlerinden Ömer Uğur da tünelin şehre ayrı bir hava kattığını ifade ederek, "Tüneli ve geçen trenleri yakından izlenebilecek Bandırma Belediyesi tarafından bir seyir terası düşünülmekte. Gerçekleşirse insanlar trenleri daha yakından izleme fırsatı bulacaklar." ifadelerini kullandı.

Haber Editörü