İstanbul'un Tarihi Galata Köprüsü Yenilenerek Yeniden Hizmette!

İstanbul'un Tarihi Galata Köprüsü Yenilenerek Yeniden Hizmette!
Galata Köprüsü, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) yenileme çalışmasının ardından çift yönlü araç ve yaya trafiğine açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından gerçekleştirilen yoğun çalışmaların ardından, tarihi Galata Köprüsü, planlanan tarihten önce yeniden açıldı.

Köprü, 29 yıl sonra ilk kez gerçekleştirilen bakımın ardından dün akşam çift yönlü araç ve yaya trafiğine açıldı. Eminönü ve Karaköy'ü birbirine bağlayan bu tarihi köprü, İstanbul'un sembollerinden biri olarak önemini koruyor. Yenilenen köprü, hem araç hem de yaya trafiğine daha güvenli bir şekilde hizmet verecek.

Köprünün, "derz değişimi ve asfalt yenileme inşaat" çalışmasıyla yenilenerek olası İstanbul depremine karşı direncinin artırılması planlandı.

Yapısal ömrünü tamamlamış hasarlı genleşme derzlerinin onarıldığı çalışmalar kapsamında yağmur suyuna karşı köprüyü koruyan yalıtım tabakası yenilendi.

Baskül sistemine fazla ağırlık yaptığı için sorun oluşturduğu tespit edilen gereksiz ağırlıklar kaldırıldı. Ayrıca çelik köprü tabliyesinde uygun ve güneşte erimeyen "trinidad asfalt" kullanıldı.

Köprü, planlanandan 5 gün önce kullanıma açıldı.

Haber Editörü