Kadıköy'de Çevre Dostları Moda Sahili'nde Temizlik Hareketi Başlattı

Kadıköy'de Çevre Dostları Moda Sahili'nde Temizlik Hareketi Başlattı
DenizTemiz Derneği (TURMEPA) öncülüğünde, Uluslararası Kıyı Temizleme Günü'nde Moda Sahili'nde unutulmaz bir temizlik etkinliği gerçekleştirildi.

Kadıköy'ün gözde sahil noktalarından biri olan Moda Sahili, deniz ve çevre koruma bilincini artırmak amacıyla dün büyük bir çevre temizliği etkinliğine ev sahipliği yaptı. DenizTemiz Derneği (TURMEPA) tarafından düzenlenen etkinlik, öğrenciler ve doğa severlerden oluşan bir kalabalığı bir araya getirdi.

Eğlenceli bir günün kapılarını aralayan etkinlikte, katılımcılar eğitmenler eşliğinde çevre koruma oyunları oynayarak hem öğrendiler hem de eğlendiler. Daha sonra gönüllüler, sahil boyunca beşer kişilik gruplar halinde ayrılarak, kumsalda bulunan izmaritlerden, plastik atıklardan, kağıt çöplerden, cam parçalarından ve metal atıklardan arındırma operasyonuna başladılar.

Burada grup adına açıklama yapan TURMEPA yöneticisi Dağhan Mehmet Yazıcı, dernek olarak Uluslararası Kıyı Temizleme Günü'nde aralarında öğrencilerin de bulunduğu her yaştan gönüllülerle bir arada olduklarını söyledi.

Etkinliğin dünyada birçok ülkeyle aynı anda gerçekleştirildiğini dile getiren Yazıcı, "Buradaki amacımız aslında insanlarda farkındalık oluşturmak ve insanların nelere sebep olduklarını dokunarak görmesini sağlamak." dedi.

Yazıcı, denizlerin yüzde 80 oranında karadan kirletildiğini anlatarak, kirliliğin dönem dönem değiştiğini, pandemi zamanında maske ve eldivenlerin çoğunlukta olduğunu vurguladı.

Yazıcı, yaptıkları etkinliklerde genellikle plastik atıklarla karşılaştıklarını ifade etti.

Yaklaşık 2 saat süren etkinlikte gönüllüler tarafından 120 kilogram atık ve 14 bin adet sigara izmariti toplandı.

Haber Editörü