Tekirdağ'da Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Unutulmadı

Tekirdağ'da Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Unutulmadı
Tekirdağ'da Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini anma etkinliği düzenlendi. Anma programı, Ertuğrul Fırkateyni Anıtı'nda gerçekleştirildi ve tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Tekirdağ kentinde, Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini anma programı düzenlendi. Anma programı, Ertuğrul Fırkateyni Anıtı'nda gerçekleşti ve İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşu ile başladı.

Programın bir parçası olarak Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Cem Düzen, Ertuğrul Fırkateyni'nin Türk-Japon ilişkilerindeki önemine dikkat çekti.

Japonya Prensi Komatsu'nun, ABD ve Avrupa ülkelerinin ardından ekim 1887'de İstanbul'u ziyaretine karşılık temmuz 1889'da Japonya'ya gönderilen Ertuğrul'un, ertesi yıl dönüş yolunda tayfuna yakalandığını anımsatan Düzen, "Gemi hareket ettiği gece büyük bir kasırgaya tutuldu. Kasırga gemiye zarar verdi ve Ertuğrul Fırkateyni su almaya başladı. Oşida Adası civarında Kaşinozaki burnunda kayalıklara çarpıp ikiye bölünerek battı. Kazada gemi kumandanı Mirliva Osman Paşa, Tekirdağlı hemşehrilerimiz Ertuğrul Fırkateyni kaptanları Yarbay Ali, Yarbay Cemil ve Binbaşı Ömer Bey dahil olmak üzere 526 kişi şehit olmuş, 69 kişi kurtulmuştu." diye konuştu.

Şehitler için dua edilmesinin ardından Vali Yardımcısı Kaan Peker ve protokol üyeleri, "Ertuğrul Fırkateyni Fotoğraf Sergisi"ni gezdi.

Daha sonra katılımcılara lokma ikram edildi.

Törene, CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Uğurlu, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Haber Editörü