Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Müziği Tarihi Sergisi'ni gezdi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde açılan Türk Müziği Tarihi Sergisi'ni gençler ve sergide eşyaları bulunan merhum sanatçıların aile üyeleriyle gezdi.
Sergi gezisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında gençlerin yanı sıra Aşık Mahzuni Şerif'in oğlu Ali Mahzuni, Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer, Neşet Ertaş'ın kızı Döne Ertaş, Alaeddin Yavaşca'nın eşi Ayten Yavaşca, Yıldıray Çınar'ın yeğeni Metin Erten, Kani Karaca'nın oğlu Mehmet Ali Karaca, Hikmet Şimşek'in eşi Nihal Şimşek, Çekiç Ali'nin oğlu Aydın Çekiç, Bekir Sıdkı Sezgin'in oğlu Hüseyin Kutsi Sezgin de yer aldı. Tarihçi-yazar Murat Bardakçı da sergi gezisinde hazır bulundu.

Devamını Oku
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Müziği Tarihi Sergisi'ni gezdi

MESLEK LİSELERİ, AVRUPA MESLEKİ BECERİLER HAFTASI'NDA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE FARKLARINI ORTAYA KOYDU

Son yıllarda mesleki ve teknik eğitime yönelik hamleler ile gözle görülür bir gelişme yaşanıyor. Döner sermaye gelirlerindeki önemli artış, mesleki ve teknik eğitim kurumlarının öne çıkan çalışmaları, ARGE merkezi okullar, patent, marka ve fikrî-sınai mülkiyet ivmesi ve mesleki eğitim merkezlerinde 1 milyon öğrenci hedefi, öne çıkan kazanımlardan oldu. Elde edilen tüm başarıların görünürlüğünün sağlanması ise önem verilen bir diğer konu.
 
2022 Avrupa Mesleki Beceriler Haftası'nda Türkiye, tüm kategori ve çalışmalarda öne çıkan işlere imza atıyor. Bu yıl 16-20 Mayıs tarihlerinde düzenlenen hafta kapsamanda, Avrupa çapında olduğu gibi Türkiye'de de birçok etkinlikler yapıldı. 
 
"Mesleki Eğitim Öğretim ve Yeşil Dönüşüm" temasıyla ilerleyen hafta, Yeşil Mutabakat çerçevesine 2050 yılına kadar karbonu nötr hâle gelmek için gerekli adımların atılması ve bu konuda farkındalık oluşturulması amacını taşıyor. Yeşil Mutabakat hedeflerinin hayata geçirilmesinde önemli bir aktör olan mesleki ve teknik eğitimin ülkemizde kazandığı gelişmenin yaygınlaştırması için hafta kapsamında, ülke genelinde etkinlikler yapılıyor. Mesleki ve teknik eğitimde katma değer yaratılmasının temel amaç olduğu etkinliklerde, Yeşil Mutabakat çerçevesinde mesleklerin geleceği konusu da ele alınan bir diğer nokta.
 
İl millî eğitim müdürlükleri bünyesinde oluşturulan çalışma grupları ile il merkezli büyük çaplı görünürlük faaliyetleri, konferanslar, fuarlar ve şenlikler düzenlenirken tüm kademelerdeki okulların da bu sürecin parçası olması için rehberlik yapılıyor. Mesleki ve teknik eğitime yönlendirmenin ve farkındalık oluşturmanın hedeflendiği etkinliklerde il millî eğitim müdürlüklerinin öncülüğünde kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve birlikleri, sosyal ortaklar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve tüm mesleki eğitim camiası etkin biçimde yer aldı. 
 
İl millî eğitim müdürlüklerinin Avrupa Mesleki Beceriler Haftası çalışma grupları, kendi illerinde büyük çaplı katılımın sağlanabileceği etkinlikleri hayata geçirdi. Yüz yüze yapılan şenlik ve sergi niteliğinde olan etkinliklere ilgi büyük oldu. Bu etkinliklerin yanında, daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla çevrim içi bilgilendirme toplantıları ve söyleşiler de yaygın şekilde yapıldı. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında elde edilen gelişmeler, çalışmaların odak noktasını oluştururken öğrenci ve öğretmenler tarafından üretilen ürünler büyük ilgi çekti.
 
Avrupa Mesleki Beceriler Haftası kapsamında yapılan en yenilikçi lise yarışma kategorisinde Avrupa Komisyonu, sıralama kriteri olarak öğrencilerin "yenilikçi teknolojiler, artırılmış gerçeklik uygulamaları, saha uygulamaları" alanlarında aldığı eğitimleri değerlendirdi ve sonucunda en yenilikçi liseler sıralamasında Ankara Cezeri Yeşil Teknoloji Lisesi, Komisyonca ikinciliğe layık görüldü.

Devamını Oku
MESLEK LİSELERİ, AVRUPA MESLEKİ BECERİLER HAFTASI'NDA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE FARKLARINI ORTAYA KOYDU

“Mavi Vatan’ın güvenliği için donanmamızı daha güçlü kılacak birçok projeyi hayata geçirdik”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Mavi Vatan’ın güvenliği için donanmamızı daha güçlü ve caydırıcı kılacak birçok projeyi hayata geçirdik” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığı’nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ikinci denizaltı olan Hızırreis’in havuza çekim işleminin gerçekleştirileceğini belirterek, “Altıncı denizaltımız Selmanreis’in de ilk kaynağını yapacağız. Yeni Tip Denizaltılarımız, teknik özellikleri itibariyle gerçekten göz doldurmaktadır” dedi.
Bu seneden itibaren her yıl bir denizaltını hizmete alarak 2027 yılına kadar altı adet yeni tip denizaltını donanmaya kazandırmış olacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kritik projede yaklaşık 30 yerli firmamız, denizaltı platformu ve su altı teknolojisine yönelik tasarımları ve üretimleriyle sorumluluk üstleniyor. Ayrıca pek çok firmamız da alt yüklenici olarak denizaltılarımızın üretim sürecine katkı sunuyor. Denizlerdeki gücümüze güç katacak bu denizaltıların inşa edilmesinde emeği geçen herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum” diye ekledi.
“MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZE DAİR HUSUSLARDA SOMUT ADIMLAR GÖRMEK İSTİYORUZ”
Türkiye’nin ne savunma ihtiyaçlarının giderilmesinde ne meşru sınır ötesi harekâtlarında ne de 40 yıllık terörle mücadelesinde müttefiklerinden beklediği desteği görmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Destek ve katkı bir yana, ülkemiz çoğu zaman gizli açık yaptırımlara, ambargolara, tehdit, baskı ve şantajlara maruz bırakılmıştır. Çifte standart bu süreçte çok iyi bildiğimiz, sık sık tecrübe ettiğimiz, iliklerimize kadar yaşadığımız, muhataplarımızın da her fırsatta yüzüne vurduğumuz bir vakıa olmuştur. Bölgemizde meydana gelen kritik hadiselere rağmen, özellikle güvenlik ve savunma konularında aynı tutumun ısrarla sürdürüldüğünü görüyoruz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İttifak dayanışmasının en üst düzeyde tutulması gereken bir dönemde, ‘ipe un serme’ politikasından vazgeçilmeli, terörle mücadelede destek ve yaptırımlar başta olmak üzere Türkiye’nin haklı beklentileri karşılanmalıdır. NATO için bedel ödeyen bir ülke olarak millî güvenliğimize dair hususlarda ucu açık diplomatik ifadelerden ziyade somut adımlar görmek istiyoruz. Temel güvenlik hassasiyetlerinin gözetilmediği bir genişleme politikasının ne bize ne de NATO’ya hiçbir hayrının dokunmayacağına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
“Nasıl kötü komşu insanı hacet sahibi yaparsa karşılaştığımız çifte standartlar da bizi, özellikle savunma sanayiinde, imkân sahibi yaptı” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Göreve geldiğimizde savunma sanayiinde yüzde 80 oranında dışa bağımlıyken, bugün yüzde 70’in üstünde yerlilik ve millîlik oranına ulaştık. Hâlihazırda yarısını son beş yılda başlattığımız 750’nin üzerinde savunma sanayii projesi yürütüyoruz. Mavi Vatan’ın güvenliği için donanmamızı daha güçlü ve caydırıcı kılacak birçok projeyi hayata geçirdik.”

Devamını Oku
“Mavi Vatan’ın güvenliği için donanmamızı daha güçlü kılacak birçok projeyi hayata geçirdik”

TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI GENELGESİ

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan genelge ile 5 Haziran’ı içine alan hafta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca duyurulacak bir temayla her yıl “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanacak. Kutlamaların Türkiye genelinde daha katılımcı ve çok paydaşlı gerçekleştirilmesi vurgusu yapılan genelgede, etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin yerine getirilmesi istendi.
 
Türkiye Çevre Haftası ve etkinliklerini düzenleyen genelge Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete'de yayımlandı.
Her yıl farklı bir temada, “Tek Bir Dünya” sloganıyla kutlanan Dünya Çevre Günü; 2022 yılında sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam vurgusuyla kutlanacak.
Genelgeye göre; doğal çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele konularında çevre bilincinin her geçen gün giderek arttığı ülkemizde Dünya Çevre Günü kutlamalarının daha katılımcı, çok paydaşlı şekilde gerçekleştirilmesi, çevre sorunlarının ve gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla her yıl 5 Haziran tarihinin bulunduğu hafta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulacak bir temayla “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanacak.
Türkiye Çevre Haftası kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla birlikte yürütülecek. Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecek olanlar ise Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecek. Yapılacak etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar kaynakların verimli kullanılması çerçevesinde, sıfır atık anlayışına uygun şekilde tasarlanacak. Gerçekleştirilecek etkinliklere ait giderler ise ilgili kamu kurum ve kuruluşlarca karşılanacak.
Genelgede ayrıca “Türkiye Çevre Haftası kapsamında tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin yerine getirilmesi” hususunda gereğinin yapılması istendi.
Çevrenin korunması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’ndan bu yana 5 Haziran’da “Dünya Çevre Günü” kutlanıyor.
 
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/05/20220521-4.pdf
https://twitter.com/murat_kurum/status/1527930972796338176

Devamını Oku
TÜRKİYE ÇEVRE HAFTASI GENELGESİ

TÜRKİYE İLK 4 AYDA YAKLAŞIK 9 MİLYON ZİYARETÇİ AĞIRLADI

Türkiye’yi 2022 yılının ilk 4 ayında toplam 8 milyon 885 bin 876 kişi ziyaret etti. 
Kültür ve Turizm Bakanlığının açıkladığı istatistiklere göre bu yılın ilk 4 ayında gelen ziyaretçilerin 7 milyon 477 bin 47’sini yabancılar oluşturdu. Yurt dışı ikametli vatandaşların sayısı ise 1 milyon 408 bin 829 oldu.  
Türkiye’nin 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde ağırladığı yabancı ziyaretçi sayısı da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 172,51 artış gösterdi.  
Bu yılın ilk 4 ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yine bir önceki yılın aynı dönemine göre Almanya yüzde 339,81 artış ile birinci, Bulgaristan yüzde 325,55 artış ile ikinci, İran yüzde 236,77 artış ile üçüncü sırada yer aldı. İran’ı sırasıyla Rusya Federasyonu ile İngiltere (Birleşik Krallık) izledi.Nisan Artışı Yüzde 225
Türkiye’ye Nisan ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 225,59 artarak 2 milyon 574 bin 423 oldu.   
Türkiye’ye geçtiğimiz Nisan ayında en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 630,34 artış ile Almanya birinci, yüzde 442,04 artış ile Bulgaristan ikinci, yüzde 1446,83 artış ile İngiltere (Birleşik Krallık) üçüncü sırada yer aldı. İngiltere’yi İran ve Rusya Federasyonu izledi.(23.05.2022)

Devamını Oku

LGS VE YKS'YE HAZIRLANAN ÖĞRENCİLERE 15 MİLYON YARDIMCI KAYNAK ULAŞTIRILDI

Millî Eğitim Bakanlığı; eğitimde fırsat eşitliği parolasıyla yürüttüğü çok boyutlu çalışmalar kapsamında ekim ayında tüm kademelerde ve sınıf düzeylerindeki öğrenciler, özel öğrenciler ve sınava hazırlık gruplarının tamamını kapsayacak ölçekte 18 milyon öğrenciye yönelik yardımcı kaynak desteği başlatmıştı.  
 
Öğrencilerin yardımcı kaynak ihtiyacının Bakanlık tarafından ücretsiz karşılanması için her ay düzenli olarak yayımlanan kaynaklar, öğrenci ve öğretmenlerden büyük bir ilgi gördü. 
 
Yardımcı kaynak setlerinin hazırlığında, LGS ve YKS'ye katılacak öğrencilere özel içeriklere büyük önem verildi. Sınav grubundaki öğrencilere aralık ayından mayıs ayına kadar ulaştırılan yardımcı kaynak sayısı 15 milyona ulaştı. 
 
Yardımcı kaynak paketlerinde sınav grupları için çalışma yaprakları, çalışma soruları, beceri temelli testler, merkezî sınava yönelik örnek sorular, fasiküller, tekrar testleri, YKS'ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları, YKS çalışma soruları, YKS soru bankaları ve soru çözümleri yer alıyor.
 
Her öğrencinin ihtiyacını dikkate alarak yardımcı kaynaklar hazırladıklarını belirten Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sınav gruplarının kaynak ihtiyacı konusuna özel önem verdiklerini belirtti. Bakan Özer, "Tüm öğrencilerimizin en iyi şekilde sınava hazırlanmalarını sağlamaya büyük önem veriyoruz. Destekleme ve yetiştirme kurslarımızda onlara yönelik sunduğumuz ücretsiz programların yanı sıra her ay yayımladığımız yardımcı kaynaklarda da sınav gruplarına ayrıcalıklar tanıdık. LGS ve YKS'ye hazırlanan gençlerimize sunduğumuz yardımcı kaynak sayısı 15 milyona ulaştı. Biz Bakanlık olarak öğrencilerimizin her an yanında olmak, onları ihtiyaçları olan kaynaklarla desteklemek için çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Devamını Oku
LGS VE YKS'YE HAZIRLANAN ÖĞRENCİLERE 15 MİLYON YARDIMCI KAYNAK ULAŞTIRILDI

BAKAN YARDIMCISI ŞENSOY, LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZÎ SINAVA İLİŞKİN MERAK EDİLEN SORULARI YANITLADI

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Milli Eğitim Bakanlığının 5 Haziran'da yapılacak LGS kapsamındaki merkezî sınava ilişkin son hazırlıklarına dair açıklamalarda bulundu. LGS'de süre ve içerik konusunda bir değişiklik olup olmayacağına dair sorulara karşılık Şensoy, "LGS merkezî sınavında oturumlar sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. 2018'den beri uygulanan sınavın formatı aynen devam edecek. Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak." dedi.
 
Şensoy, "Birinci oturum olan saat 09.30'daki sözel bölümde öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. Saat 11.30'da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verilecek. Salgın sürecinde iki oturum arasında çocukların çok fazla bir araya gelmemesi için rehber öğretmenleri görevlendirmiştik ama bu sene iki oturum arasında öğrenciler okul bahçelerine çıkabilecekler, ihtiyaçlarını giderebilecekler." bilgilerini verdi.
 
Örnek sorular, 7 uzmanın gözünden geçerek basılıyor
LGS'ye ilişkin örnek soru kitapçıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şensoy, Türkiye'de kademeler arasında iki geçiş sınavı olduğu ve bunlardan LGS'nin MEB, YKS'nin de ÖSYM tarafından yapıldığına işaret etti. Bu sınavlara ilişkin örnek soru yayımlama uygulamasının 2017'ye kadar her iki kurumda da bulunmadığının altını çizen Şensoy, 2017'de YKS, 2018'de de liseye geçiş sınavı için örnek soru yayımlanmaya başlandığını kaydetti. Şensoy, öğrenciler ve eğitimciler tarafından çok beğenildiği için LGS örnek sorularının her ay yayımlanması kararı alındığını da aktardı. Şensoy, örnek soruların her birinin 3 alan uzmanı, 1 ölçme uzmanı, 1 Türkçe dil uzmanı ve 2 akademisyen olmak üzere 7 uzmanın gözünden değerlendirildiğini aktardı.
 
Sınavda 90 sorunun sorulduğunu, Bakanlığın her ay 45 örnek soru yayımladığını hatırlatan Şensoy, şöyle devam etti: "Asıl sınavın yarısı kadar örnek soru yayımlıyoruz. Bugüne kadar yayımladığımız tüm örnek soruları aralık ve nisanda iki kez basılı olarak öğrencilerimize ücretsiz gönderdik. Aralıkta gönderdiğimiz kitapçıkta 2018, 2019, 2020, 2021 yılının örnek sorularına ve o tarihlerde uygulanan LGS sorularına yer vermiştik. Toplam 24 milyon yardımcı kaynak gönderdik bu süreçte. Bakanımızın talimatı üzerine nisan ayında 2021-2022 Eğitim Öğretim yılına ait örnek soruları kitap hâline getirdik, öğrencilerimize ücretsiz dağıttık. Yine bu süreçte YKS'ye yönelik kitap da gönderdik ve böylece nisanda 12 milyon olmak üzere bugüne kadar 36 milyon kitabı da öğrencilerimize ulaştırmış olduk."
 
LGS başvuruları, bu yıl da merkezî yapıldı
Sadri Şensoy, Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında, Bakanlığın iki yıldır LGS başvurularını merkezî yaptığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Bu yıl da 8'inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS başvurusunu merkezî olarak yaptık ancak bu öğrencilerin tamamı değil, isteyen öğrenci sınava girecek. Sınava girmeyen öğrencilerimiz de yerel yerleştirme adını verdiğimiz ve detaylarını LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunda belirteceğimiz kriterlere göre liselere yerleştirilecek. Geçen yıllarda başvuran öğrencilerin yaklaşık yüzde 90'ının sınava girdiğini görmüştük, bu sene de sınava katılımda aynı oranı bekliyoruz."
 
Sınav giriş belgeleri, sıralarda hazır olacak
Bakan Yardımcısı Şensoy, sınav giriş belgelerinin nasıl temin edileceğine yönelik soruyu yanıtlarken öğrencilerin salgın öncesinde sınav giriş belgelerini okullarından temin ettiklerini ancak son 2 yıldır sınav giriş belgelerinin herhangi bir işleme gerek kalmadan Bakanlık tarafından hazırlandığını hatırlattı. Şensoy, "Bu yıl da LGS sınav giriş belgeleri, sınav günü öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır olacak. Sınav giriş belgeleri, 27 Mayıs'ta e-Okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edilecek." dedi.
 
LGS adaylarının sınava gelirken yanlarında bulundurması gerekenler
LGS'ye gelirken öğrencilerin yanlarında bulundurmaları gereken belgeye ilişkin Şensoy, "Öğrenciler, geçerli kimlik belgeleri, (nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı, geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli ve mühürlü kimlik belgesi) ile sınava alınacaklar. Velilerimizin sınavdan bir gün önce bu belgelerini hazırlamaları, çocuklarımızın sınav günü stres yaşamamaları için çok önemli." diye konuştu. Şensoy, öğrencilerin yanlarında kalem ve silgilerini getireceklerini, bunları unutan öğrenciler için de idarecilerin tedbirli davranacağını söyledi.
 
Sınav yapılacak bina ve görevli sayısı 3 kat fazla olacak
Şensoy, sınavla öğrenci alacak okulların ne zaman ilan edileceğine yönelik soru üzerine, "Sınav, 5 Haziran'da gerçekleştirilecek. Sonuçları açıklayacağımız 30 Haziran'da merkezî sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belli olmuş olacak. Şu anda çalışmalar devam ediyor." dedi. "Geçtiğimiz iki yılda salgın önlemleri kapsamında her öğrenci, kendi okulunda sınava girmişti. Bu uygulama bu sene de devam edecek mi" sorusu üzerine Şensoy, "Salgın nedeniyle çocuklarımızın araçlara binerek başka yerlere seyahat etmelerini engellemek adına kendi okullarında sınavı yapıyoruz, böylece öğrenciler alışkın olduğu ortamda sınava giriyorlar, bu durum sahada büyük bir memnuniyetle karşılandı. Bu uygulamayı, Bakanımız Mahmut Özer'in talimatı üzerine bu sene de devam ettiriyoruz. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da öğrenciler kendi okullarında sınava girecek." değerlendirmesinde bulundu.
 
Öğrencilerin kendi okullarında sınava girmesi uygulamasıyla sınav görevlisi ve bina sayısının 3 kat artırıldığına işaret eden Şensoy, "Burada büyük bir organizasyon yapılıyor. Sınavın güvenli bir ortamda sorunsuz bir şekilde tamamlanması, önceliğimiz. Yaklaşık 17 bin 915 okulumuzda sınav yapılacak, 700 bin dolayında sınav görevlimiz olacak." bilgisini verdi.
 
Sınavın yapıldığı okuldaki öğretmenlerin, kendi okullarının dışındaki okullarda görevli olabildiğini belirten Şensoy, "Bu konuda oldukça hassasız, bu konuyu sistem üzerinden takip ediyoruz." diye konuştu.
 
Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, LGS'ye girecek öğrencilere başarılar diledi.

Devamını Oku
BAKAN YARDIMCISI ŞENSOY, LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZÎ SINAVA İLİŞKİN MERAK EDİLEN SORULARI YANITLADI

BAKAN ÖZER, LONDRA'DA DÜNYA EĞİTİM FORUMU'NA KATILDI

Bakan Mahmut Özer, Dünya Eğitim Forumu'na katılmak üzere gittiği İngiltere'de ilk olarak Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğini ziyaret ederek Büyükelçi Ümit Yalçın'dan yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı. 
 
Dünya Eğitim Forumu'nda Türkiye'yi temsil eden Bakan Özer, daha sonra bu yıl 100'ün üzerinde ülkeden eğitim bakanlarının katılımıyla Londra'da gerçekleştirilen forumun ilk gün oturumlarına katıldı. 
 
Özer, eğitimde karşılaşılan zorluklar ve fırsatların değerlendirileceği forum kapsamında çeşitli temaslarda bulunacak, 24 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Bakanlar Oturumu'nda ise 100'ün üzerinde ülkeden gelen eğitim bakanına hitap edecek.

Devamını Oku
BAKAN ÖZER, LONDRA'DA DÜNYA EĞİTİM FORUMU'NA KATILDI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, VAKIFBANK KADIN VOLEYBOL TAKIMI'NI KUTLADI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Beşinci kez Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olan Vakıfbank Kadın Voleybol Takımımızı kutlarım. Tebrikler Vakıfbank." ifadelerini kullandı.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, VAKIFBANK KADIN VOLEYBOL TAKIMI'NI KUTLADI

BAKAN ÖZER, LONDRA'DA DÜNYA EĞİTİM FORUMU'NA KATILACAK

Bakan Mahmut Özer, bu yıl 100'ün üzerinde ülkeden eğitim bakanlarının katılımıyla 22-25 Mayıs'ta Londra'da gerçekleştirilecek Dünya Eğitim Forumu'nda Türkiye'yi temsil edecek.
 
Özer, eğitimde karşılaşılan zorluklar ve fırsatların değerlendirileceği forum kapsamında çeşitli temaslarda bulunacak. 24 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Bakanlar Oturumu'nda ise 100'ün üzerinde ülkeden gelen eğitim bakanına hitap edecek.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Dünya Eğitim Forumu'nun; eğitimcilere, eğitimin mevcut durumunu ve geleceğini diğer ülkelerle birlikte değerlendirme imkânı sunduğunu belirtti.
 
Forumda ele alınacak tartışmaların, daha iyi bir gelecek için eğitim politikalarına yön vereceğini söyleyen Özer, şunları kaydetti: "Forum süresince, diğer ülke bakanları ile tecrübe paylaşımında bulunacağız. 2020 yılından itibaren maruz kaldığımız Covid-19 salgını eğitim sistemlerinde de dünya çapında büyük bir krize sebep oldu. Salgın çocuklarımızın fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimleri üzerindeki olumsuz etkisinin yanı sıra akademik hayatlarında da tahribata yol açtı. Forumda bu etkileri ele alarak, özellikle öğrenme kayıpları ve bunların telafisi üzerinde değerlendirmeler yapma ve tecrübe paylaşımı imkânı bulacağız. Bunun yanı sıra ülkemizin özellikle son 20 yılda eğitim alanında yaptığı çalışmaları ve yatırımları, mesleki eğitimde geldiğimiz noktayı bu forumda diğer ülkelere anlatacağız."
 
Dünyanın farklı bölgelerinden konuşmacıların katıldığı genel toplantılar ile belirli konulara odaklanılan özel grup toplantılarının yapılacağı forum kapsamında, 9 panel düzenlenecek. Panellerde, "kaynakların nasıl daha etkili kullanılacağı, nasıl daha güçlü, destekleyici ve iyi bir eğitim sistemi kurulacağı" gibi soruların yanıtları aranacak. Dijital eşitlik, teknolojik gelişmeler ve yeniliklerin ele alınacağı panellerde, ülkeler yeni ve uzun vadeli sorunlara ilişkin tecrübe paylaşımında bulunacak.

Devamını Oku
BAKAN ÖZER, LONDRA'DA DÜNYA EĞİTİM FORUMU'NA KATILACAK