Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ İLE ‘GIDANI KORU’ ÖZEL OTURUMU

Tarım-Orman Şurası ile belirlenen 38 eylem planından en önemlilerinden biri Gıda Kayıp ve İsrafıyla mücadele konusu. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile beraber başlatılan 'Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası' ile toplumsal bilinci artırmak için çalışmalar devam ediyor.
Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Gıdanı Koru kampanyası kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği ile biraraya geldi.
Bakan Pakdemirli, Son 18 yılda AK Parti iktidarları döneminde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yaptığı yatırımlar ve verdiği destekler ile ülkemizin güçlü bir tarım ve orman altyapısına sahip olduğunu belirtti. Bakan Pakdemirli; ''Tarımsal hasılamızı 7,5 kat artırarak 275 Milyar liraya çıkardık. 310 Milyar Lira tarımsal destek verdik. 585 baraj inşa ettik, 6,6 milyon hektar araziyi sulamaya açtık. 4,7 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Tohumluk üretimimizi 8 kat, Tohumluk ihracatımızı 10 kat artırdık. Ayrıca 18 milyar dolarlık tarımsal ihracatımız ve 5,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız ile tarımda net ihracatçı konuma geldik'' dedi.
TÜRKİYE 48 MİLYAR DOLARLIK TARIMSAL GSYH İLE AVRUPA'DA LİDER
Son iki yılda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte verilen tarımsal desteklerle tarımsal üretimde önemli bir artış yaşandığını da belirten Bakan Pakdemirli, böylece ülkemizin tarımsal gayri safi milli hasılası açısından Hollanda, İspanya, Fransa gibi tüm Avrupa ülkelerini geride bırakarak, 48 milyar dolarlık tarımsal GSYH ile Avrupa'da lider olduğunu da ifade etti.
Bakan Pakdemirli, ''2018 yılında çiftçimize; 14,5 milyar lira tarımsal destek ayırırken, 2019'da bu rakamı 16,1 milyar liraya, 2020 yılında toplamda %52 artışla, 22 milyar liraya çıkardık. Bütçemizin de %55'ini çiftçimize, yani tarımsal desteklere ayırdık. 2020 yılı tarımsal destekleme bütçemizin yarıdan fazlası olan toplam 22 milyar liranın 15,3 milyar liralık (%70) destekleme ödemesini de bu yılın ilk çeyreğinde yaptık. 2017 yılında tarımsal hasılamız 189 milyar lira, 2018 yılında bu rakamı 217 milyar liraya, 2019 yılında %26'lık artış olmak üzere, 2 yılda toplam %45'lik artış ile 275 milyar liraya çıkardık'' dedi.
Tarımsal alan bakımından dünyada 17. Sırada olan Türkiye'nin, tarımsal hasılada Avrupa'da birinci, dünyada ilk on arasında olduğunu da ifade etti Bakan Pakdemirli. Bununla beraber; Küçükbaşta Avrupa'da yaklaşık 50 milyonla 1. sırada, Büyükbaşta 18 milyonla 2. sırada, Süt üretiminde 3. sırada yer aldığımızı ve Fındık, Kuru incir, Kuru üzüm, ayva, kiraz, kayısı gibi birçok ürünün üretiminde de ilk sırada yer aldığımızı belirtti.
İSRAF EDİLEN GIDAYI ÜRETMEK İÇİN GEREKEN ALAN ÇİN'İN YÜZÖLÇÜMÜ KADAR
2050'de dünya nüfusunun 10 milyar, ülkemiz nüfusunun ise 100 milyonu geçeceğinin tahmin edildiğini belirten Bakan Pakdemirli, 2050'de oluşacak talebi karşılamak için bugüne göre %60'lık bir üretim artışı gerektiğini ifade etti.
Dünyada her 9 insandan 1'inin açlıkla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Bakan Pakdemirli; ''821 milyon insan açlıkla karşı karşıya! 670 milyondan fazla yetişkin ve
140 milyon genç ise obezite sorunu yaşamakta! Üretilen gıdanın, her yıl üçte biri, yani 1,3 milyar ton gıda kayıp ve israfa gidiyor! Bir yanda gıdalar çöpe atılırken, diğer yanda ise insanların açlık nedeniyle hayatını kaybetme riski var. Sağlıksız yeme alışkanlıkları sebepli sağlığa ayrılan bütçe dünyada: Yılda 2 trilyon dolar! Gelişmekte olan ülkelerde 310 Milyar Dolar, gelişmiş ülkelerde ise 680 Milyar Dolar değerinde yük karşımıza çıkıyor. İsraf edilen gıdayı üretmek için gerekli ekili alan Çin'in yüzölçümü kadar yani, 9,6 Milyon km 2!''
GIDA KAYIP VE İSRAFI EN ÇOK YAŞ MEYVE VE SEBZEDE
Bakan Pakdemirli, israfın en çok yaş meyve ve sebzede olduğunu belirtti; ''En fazla yaş meyve ve sebzede ardından hazır yemek ve ekmekte. Meyve ve sebzelerde en fazla kayıp; hasat, depolama, işleme, nakliye ve satışta! Hazır yemek sektöründe; hastaneler, okul yemekhaneleri, oteller, lokantalar, kamu kurum yemekhaneleri gibi toplu tüketim yerlerinde! Ekmek ise özellikle satış aşamasında israf ediliyor!''
İsrafın her gelir grubunda olduğuna da dikkati çeken Bakan Pakdemirli, bu noktada, gıda arz zincirindeki süreçlerin iyileştirilmesinin bir ihtiyaç olduğunu ve tüketicide Gıda Okuryazarlığının geliştirilmesi gerektiğini de belirtti.
Bakan Pakdemirli, ülkemizde yaşanan gıda kayıp ve israfına ilişkin rakamları da paylaştı; ''Günlük olarak 4,9 milyon ekmek israf ediliyor. Üretilen sebze ve meyvelerin %50'sinde kayıp var! Hizmet sektöründe; işletme başı yılda 4,2 ton gıda, 2.000 litre içecek israfı yaşanıyor! Her yıl 18,8 milyon ton gıda çöpe gidiyor. Bu da yaklaşık 625 bin çöp kamyonunun taşıdığı çöp miktarına denk
İSRAFI ÖNLEMEK İÇİN TÜRKİYE'DE İLK KEZ EYLEM PLANI BELİRLENDİ
Türkiye'de ilk kez gıda kayıpları ve israfının önlenmesi, azaltılması ve yönetimine ilişkin bir Ulusal Strateji Belgesi ve bu stratejiyi hayata geçirecek Eylem Planı belirlendiğini belirten Bakan Pakdemirli, bu planın amaçlarını da sıraladı. ''İlk amaç gıdada kayıp ve israfı önlemek! İkinci amacımız, mümkünse gıdayı kurtarmak ve yeniden dağıtmak! Üçüncü amacımız; insani tüketimi mümkün değilse, hayvan yemi olarak kullanmak! Ve son olarak da atık gıdanın geri dönüşümünün sağlanması!
''Gıdanı Koru – Sofrana Sahip Çık!'' kampanyasını bir kez daha hatırlatan Bakan Pakdemirli, bu kampanya ile verilmek istenen ana mesajın; "İhtiyacın Kadar Al" "Geleceğini Çöpe Atma" olduğunu belirtti. Kampanyanın kayıp ve israf farkındalığına yönelik (www.gidanikoru.com)bir web sitesi ve sosyal medya hesapları olduğuna da değinen Bakan Pakdemirli, bu hesaplarda 'Planlı alışveriş, Bilinçli tüketim! STT ve TETT farkı! Gıda kaybı ve israfına dair çarpıcı güncel bilgiler! Rakamlar/grafikler! Kampanya faaliyetleri! Alışveriş yönetimi, Erzak yönetimi, Saklama yöntemleri, Yaratıcı tarifler, Örnek uygulamalar' gibi pek çok içeriğin mevcut olduğunu da söyledi.
Bakan Pakdemirli, gıda kaybı ve İsrafının önlenmesi amacı ile belirlenen strateji belgesindeki eylemlerden 6'sının doğrudan, 27'sinin ise dolaylı olarak Türkiye Belediyeler Birliği'nin işbirliğine dayandığını söyledi. Bu kapsamda belediyelerin mevcut çalışmaları olduğunu; ancak bu çalışmaların yaygınlaşması, iyi örneklerin yayılması ve yetersizliklerin çözülmesi için de birliktelik içinde çalışılabileceğini ifade etti.
İSRAFI SADECE YÜZDE 5 ÖNLEMEK; 25 MİLYAR TL, YANİ 900 BİN AİLENİN 1 YILLIK GEÇİM RAKAMI DEMEK!
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, israfı önleyerek alınabilecek sonuçlara da rakamlarla dikkati çekti; ''%2 civarında gıdayı çöpe göndermekten vazgeçersek, bunun anlamı 10 milyar lira demek, yani 360 bin ailenin 1 yıllık asgari geçim rakamı. Bu oranı %5 yapmayı başarırsak 25 milyar lira demek. Bu da yine 900 bin ailenin 1 yıllık asgari geçim rakamı. Milletçe ikramda, sofrada bolluk alışkanlığımızı değil; yemeğin, gıdanın, nimetin atılmaması alışkanlığımızı öne çıkarmamız gereken topluma yayılması gereken bir bilinç dönemi'' dedi.

Devamını Oku
TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ İLE ‘GIDANI KORU’ ÖZEL OTURUMU

"TÜRK TELEVİZYON TARİHİNDE BİR İLK OLAN 'HAZIR MISIN?' PROGRAMI BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR"

Yaz tatili döneminde TRT EBA TV ekranlarına gelen "Hazır mısın?" programı, ekranlarda ilk kez görme, ortopedik, işitme ve zihinsel yetersizliği olan öğrenciler ile olağan gelişim gösteren öğrencileri birlikte eğlenerek öğrenecekleri bir ortamda buluşturdu.
 
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğündeki özel eğitim uzmanlarının senaryosunu ve içeriklerini hazırladığı ve TRT EBA TV ilkokul ve ortaokul kanallarında 40'ar dakikalık olmak üzere toplamda 16 bölümün çekimleri tamamlanan "Hazır mısın?" programına, engelli ve olağan gelişim gösteren öğrenciler, kaynaştırma eğitim modeli çerçevesinde katıldı.
 
Sunuculuğunu Nurben Kendirli ile Türkiye'nin ilk sağır tercümanı Şule Denli Öztürk'ün yaptığı "Hazır mısın?" programında oyunlar, "Bilgi içerikli sorular ve zamana karşı etkinliği tamamlama" olmak üzere iki kısımdan oluştu. Yaz tatili boyunca her hafta salı ve perşembe günleri saat 20.45'te TRT EBA TV'de yayınlanacak oyunlar, bilgi, eğlence, el becerileri ve spor alanlarında düzenlendi. Kaybedenin olmadığı programda, etkinliklere katılan bütün öğrencilere ödül verildi.
 
"Topyekun bir eğitim seferberliği içinde olduk"
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, etkinliklere ilişkin yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı olarak koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitime geçiş süreci ile birlikte pek çok çalışma yaptıklarını anlattı. Bu süreci "eğitime ara verme" olarak düşünmeyip, öğrencileri eğitim öğretimden koparmadan hizmetleri devam ettirmenin yollarını aradıklarını ifade eden Gül, bu kapsamda TRT EBA TV kanallarının açıldığını, pek çok farklı programların çekiminin yapıldığını, canlı sınıfların oluşturulduğunu aktardı.
 
Öğrenci, veli ve öğretmenlerle buluşmaların düzenlendiğini anlatan Gül, "Böylece millet olarak topyekun bir eğitim seferberliği içinde olduk." dedi.Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak bu süreçte özel eğitim ihtiyacı olan çocuklara yönelik pek çok içerik hazırladıklarını vurgulayan Gül, şöyle konuştu: "Özel eğitim öğrencilerimize yönelik TRT EBA TV kanalları için hazırladığımız 'Hazır mısın?' programı Türk televizyonları için bir ilk oldu, öğrencilerden, velilerden ve izleyicilerden büyük ilgi gördü. Özel eğitim öğrencilerimizin olağan gelişim gösteren öğrencilerimizle birlikte katılım sağladığı, bilgi, beceri, oyun ve etkinlik merkezli etkinliklerle dolu 16 bölümün çekimleri tamamlandı. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin tüm öğrencilerle kaynaşmalarını sağlamak ve sürece velileri dahil ederek farkındalık oluşturmayı ve hayatı daha da güzelleştirmeyi amaçladık. Yeni dönemde yeni programlarımızla birlikte, yeni etkinliklerimizle ve yeni içeriklerle öğrencilerimizin karşısında olacağız. Emeği geçen eğitimcilerimize teşekkür ediyorum."

Devamını Oku
"TÜRK TELEVİZYON TARİHİNDE BİR İLK OLAN 'HAZIR MISIN?' PROGRAMI BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR"

YILIN İLK YARISINDA 112 MİLYON LİRA ÇEVRE CEZASI KESİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda yılın ilk 6 aylık döneminde Çevre Kanunu'na muhalefet eden işletmelere, 112 milyon 943 bin lira ceza kesildi.
Çevre denetimleri kapsamında 81 ilde teftişlerin aralıksız devam ettiği, merkez ve il müdürlüğü ekiplerince beraberindeki 136 denetim aracı ile sanayi tesisleri başta olmak üzere, ülke genelindeki kurum ve kuruluşların 7 gün 24 saat denetlendiği belirtildi.
Açıklamada, en çok cezanın atık kirliliği alanında kesildiği, yılın ilk yarısında atık kirliliğine sebep olan ve mevzuata aykırı atık ithal edenlere 345 cezai işlemde, 48 milyon 114 bin lira cezai işlem uygulandığı bilgisi paylaşıldı.
Atıktan sonra en çok cezanın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ile ilgili uygulandığına işaret edilerek, "ÇED süreci başlatılmaksızın faaliyette bulunanlara, ÇED raporu hazırlamayan ve ÇED raporunda belirttiği kuralları yerine getirmeyen işletmelere 28 milyon 904 bin lira ceza kesildi." ifadelerine yer verildi.
En çok cezai işlemin uygulandığı 3'üncü alanın ise su kirliliği olduğu belirtilerek, su kirliliğine sebep olan işletmelere 146 cezai işlem ile 13 milyon 802 bin lira para cezası kesildiği aktarıldı.
 
ÇEVRE CEZALARI GEÇEN YILA ORANLA NEREDEYSE 2 KAT ARTTI
Açıklamada, Bakanlığın hava kirliliğine sebep olan işletmelere de tolerans tanımadığı belirtilerek, havayı kirleten işletmelere 129 cezai işlem uygulandığı, 8 milyon 816 bin lira para cezası kesildiği ifade edildi.
Gürültü kirliliğine neden olanların da cezasız kalmadığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 "Bakanlık yetkilileri, sınır değerlerini aşan işletmelere 4 milyon 337 bin lira ceza kesti. Toprağı kirletenlere 3 milyon 627 bin lira, anız yakanlara 258 bin lira ve egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayanlara da 616 bin 600 lira cezai işlem uygulandı. İzinsiz kum alımı, umumi açık yerlerde çevreyi kirletme gibi diğer konu başlıklarında da 4 milyon 465 bin lira ceza kesildi. 6 ayda bakanlık, Çevre Kanunu'na muhalefet eden kuruluşlara toplam 112 milyon 943 bin lira çevre cezası kesti."
Geçen yılın aynı dönemine göre çevre cezalarının neredeyse iki katına çıktığı belirtilerek, Bakanlığın geçen yılın ilk 6 ayında yaptığı denetimlerde tesislere 62 milyon lira idari para cezası uyguladığı, bu yıl uygulanan 6 aylık çevre cezasının ise 112 milyon liraya ulaştığı ifade edildi.
Yılın 6 aylık sürecinde en çok ceza kesilen ilin İstanbul olduğu, İstanbul'u sırasıyla Ankara, İzmir, Sakarya ve Tekirdağ'ın takip ettiği belirtildi.
İstanbul'da 35 milyon 436 bin, Ankara'da 18 milyon 83 bin, İzmir'de 5 milyon 15 bin, Sakarya'da 4 milyon 229 bin ve Tekirdağ'da 3 milyon 656 bin lira çevre cezasının kesildiği kaydedildi.

Devamını Oku
YILIN İLK YARISINDA 112 MİLYON LİRA ÇEVRE CEZASI KESİLDİ

GENÇLİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ 20. SAYISI YAYIMLANDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Gençlik Araştırmaları Dergisi’nin 20. sayısı yayımlandı.
Derginin 20. sayısında, “Gençlerde Nesiller Arası Normatif Dayanışma ve Empati Düzeyi Araştırması”, “Ergenlerin Sosyal Karşılaştırma ve Duygusal Öz-Yeterlik Düzeylerinin Demografik Değişkenlere Göre İncelenmesi” ve “Genç İşsizliği ve Mücadele Yöntemleri” gibi çeşitli konulara ait makaleler yer alıyor.
Gençlik Araştırmaları Dergisi, özgün, bilimsel çalışmalar için mecra olmayı, gençlikle ilgili nitelikli tartışmalar üretmeyi ve Türkiye’de gençlere yönelik politikaların geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.
Gençlik Araştırmaları Dergisi’nin 20. sayısı ve tüm sayılarına http://genclikarastirmalari.gsb.gov.tr İnternet adresi üzerinden ulaşılabilir.

Devamını Oku
GENÇLİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ 20. SAYISI YAYIMLANDI

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GENÇLİK MERKEZİ MALATYA’DA AÇILIYOR

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Gençlerimiz, bütün insanlığın ortak değerlerini yüceltmek için kendilerini en iyi şekilde yetiştiriyor, geleceğe hazırlıyorlar. Bizler de onlara bütün imkanlarımızla destek oluyor, kendilerine en yüksek standartları oluşturmak için adımlar atmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Bakan Kasapoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Malatya’da Türkiye’nin en büyük gençlik merkezi olan Kaynarca Gençlik Merkezi inşaatında incelemelerde bulundu.
“Parolamız, her daim sporda öncü, gençliğiyle güçlü bir Türkiye idealidir”
Gençlik merkezi inşaatı hakkında yetkililerden bilgi alan ve inşaatı en ince ayrıntısına kadar titizlikle inceleyen Bakan Kasapoğlu, Malatyalı gençlerin yüreklerinin “Güçlü bir Türkiye” ideali için attığına işaret ederek, “Gençlerimiz, bütün insanlığın ortak değerlerini yüceltmek için kendilerini en iyi şekilde yetiştiriyor, geleceğe hazırlıyorlar. Bizler de onlara bütün imkanlarımızla destek oluyor, kendilerine en yüksek standartları oluşturmak için adımlar atmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Bakan Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde parolalarının, her daim sporda öncü, gençliğiyle güçlü bir Türkiye ideali olduğunu vurguladı.
Malatya’da gençlik merkezlerinin, Malatya’nın gençlerine iyi şekilde hizmet verebilmek için gece gündüz çalıştığını dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Bu merkezlerimizde gençlerimiz sosyal çalışmalarda, gönüllülük çalışmalarında aktif görevler üstleniyor. Buna ilave olarak, eğitim, kültür, sanat ve spor faaliyetlerine katılıp kendilerini geliştirme imkânı yakalıyorlar. Gençlerimizin boş zamanlarını nitelikli aktivelerle geçirmelerini ve bu sayede birçok yeni kazanımlar elde etmelerini sağlamak bizim en büyük amacımız” diye konuştu.
“Spor temalı” gençlik merkezi
Modern mimarisi ve gençlerin her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde dizayn edilen ve 58 dönümlük bir arazi üzerinde kurulan Kaynarca Gençlik Merkezi, “spor temalı” olma özelliği de taşıyor. Gençlik merkezinde, sinema, konferans ve spor salonları, atölyeler, kütüphane, inovasyon merkezleri gibi birçok tesis bulunuyor.
Kaynarca Gençlik Merkezi hizmete açıldıktan sonra Battalgazi, Hanımınçiftliği, Melekbaba, Taştepe ve Kaynarca bölgesindeki gençlere kapılarını açacak ve gençleri olumsuz alışkanlıklardan uzaklaştırarak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerden yararlanmasına katkı sağlayacak.

Devamını Oku
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GENÇLİK MERKEZİ MALATYA’DA AÇILIYOR

TBMM BAŞKANI ŞENTOP HACI BAYRAM CAMİSİ'NDE SABAH NAMAZI KILDI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sabah namazı vakti Ankara Valisi Vasip Şahin, TBMM İdare Amiri Alpay Özalan, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve bazı milletvekilleri ile Hacı Bayram Camisi'ne geldi.
TBMM Başkanı Şentop, Hacı Bayram Camisi'nde sabah namazını sosyal mesafe kuralına uyarak cemaatle kıldıktan sonra Hacı Bayramı Veli Türbesi'nde dua etti.
Camiden ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Şentop, TBMM başkanlık seçimi ile birlikte Başkanlık Divanının da belirlendiğini anımsattı.
Mustafa Şentop, "Meclisimiz için milletimiz için hayırlı olsun. Hayırlı hizmetler yapmayı Cenabıhak nasip etsin." değerlendirmesinde bulundu.

Devamını Oku
TBMM BAŞKANI ŞENTOP HACI BAYRAM CAMİSİ'NDE SABAH NAMAZI KILDI

"15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ LİSELİLER ÇEVRİM İÇİ BİLGİ YARIŞMASI"

Planlanan etkinliklerin ilki olan "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Liseliler Çevrim İçi Bilgi Yarışması" ile şehitlerimizin yad edilmesi, gazilerimize minnet ve şükranlarımızın sunulması, demokrasi zaferinin ve FETÖ yapılanmasının verdiği zararın daha etkili anlatılması hedefleniyor. Yarışmada dereceye giren öğrencilere günün ruhuna yakışır birer hatıra seti hediye edilecek.
 
Yarışmaya Kimler Katılabilecek ? 
Yarışmaya, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler katılabilecek.
Yarışmaya başvuru, "http://ogmmateryal.eba.gov.tr/yarisma" adresinden yapılabilecek. Başvurular yarışma saatine kadar devam edecek.
Yarışmaya, başlangıç saatinden 15 dakika önce Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıyla giriş yapılacak.
 
 Yarışma Ne Zaman Yapılacak ? 
Yarışma, 14 Temmuz'da saat 14.30'da gerçekleştirilecek. 20 sorudan oluşacak yarışmada sorular, eş zamanlı olarak EBA TV, "http://ogm.eba.gov.tr/yarisma-başvuru" adresinden yayımlanacak.
Yarışma sonuçları 14 Temmuz saat 17.00'de "ogm.meb.gov.tr"den açıklanacak.

Devamını Oku

LİSE SON SINIFA GEÇEN ÖĞRENCİLERE YAZ DÖNEMİ DESTEKLEME KURSU

11. sınıftan 12. sınıfa geçen istekli öğrencilerle örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar için ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları açılacak. 
Yaz dönemi destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yazı 81 ile gönderildi. Resmi ve özel örgün eğitim kurumlarında öğrenim görüp 2019-2020 ders yılı sonunda 11. sınıftan 12. sınıfa geçen istekli öğrencilerle örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlara yönelik 20 Temmuz-28 Ağustos tarihlerinde destekleme ve yetiştirme kursları açılacak. 
Yaz kurslarına katılmak isteyen öğrenciler, 14-17 Temmuz tarihlerinde başvuru yapacak.
Kurslarda, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamındaki tedbirlere titizlikle uyulacak.

Devamını Oku

CHP'Lİ SERTEL'İN BASIN TOPLANTISI

Sertel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını istediğini iddia etti. Konuyla ilgili bir yasa çalışması yapıldığını ve önümüzdeki dönemde Meclis gündemine getirilmesi hususunda hiçbir çekincenin de bulunmadığını savunan Sertel, "Özellikle milyonların kullandığı, aydın, genç, okumuş kesimin haberleşme kanalları olarak kullandığı sosyal medya iktidarın da sesidir. Sosyal medyayı susturmak bu iktidara yakışmayacaktır." diye konuştu.
Milyonlarca eğitimli gencin işsiz olduğunu, çalışanlara verilen zammın enflasyonun altında olduğunu, iktidarın hedef belirlemediğini söyleyen Sertel, "Bu iktidarın halka vereceği umut artık yoktur. Baskılarla olayı geçiştirmeye çalışıyorlar. Bunun ülkeye verdiği zarar çok büyüktür. Örnek verecek olursak Manisa'ya gelecek Volkswagen yatırımı durduruldu ve Slovenya'ya gitti. Bir milyar dolarlık yatırım göz göre göre Türkiye'nin elinden uçtu gitti." ifadelerini kullandı
Sertel, Türkiye'nin yatırımsız bir ülke konumuna geldiğini ve bunun sorumlusunun iktidar partisi olduğunu iddia etti.

Devamını Oku
CHP'Lİ SERTEL'İN BASIN TOPLANTISI

MECLİS "BAŞKAN"INI SEÇİYOR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un görev süresinin dolması nedeniyle yenilenecek Meclis Başkanlığı seçimi için bugüne kadar 6 isim adaylığını açıkladı.
TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, yeniden adaylık başvurusunda bulundu.
Başkanlık için adaylık başvurusu yapılan CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, TİP Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş ile AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler yarışa katılacak diğer isimler oldu.
Anayasa hükümlerine göre, başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi o yasama döneminin sonuna kadar devam ediyor.
TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. Birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.
Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan aday, Başkan seçilmiş olacak.

Devamını Oku
MECLİS "BAŞKAN"INI SEÇİYOR