Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Cenova'da OHAL ilan edildi

İtalya’nın kuzeybatısındaki Cenova kentinde Morandi Köprüsü’nün bir kısmının çökmesinin ardından, kentte 12 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.
Facia dolayısıyla kabineyi Cenova’da olağanüstü toplayan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, toplantının ardından yaptığı açıklamada, çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği olay nedeniyle kentte bir yıl süreyle OHAL ilan edildiğini açıkladı.
Başbakan Conte, köprü ve bağlantı yollarının işletme ve bakım hakkını elinde bulunduran özel şirketi işaret ederek, "Autostrade şirketlerinin yetkilerini iptal etme işlemlerine başlayacağız." dedi.

Köprünün çökmesiyle çok sayıda aracın düştüğü, bazı araçlar ve çevredeki binaların enkaz altında kaldığı olayda hayatını kaybeden kişi sayısı, 39’a yükseldi. Ölen kişilerden üçünün 8, 12 ve 13 yaşında çocuklar olduğu, 5 kişinin kimliğinin belirlenemediği aktarıldı. Faciada 12'si ağır olmak üzere 16 kişinin yaralandığı, kayıp kişilerin bulunduğu kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Devamını Oku
HaberX Editör

Almanya'dan 'üçüncü cinsiyet'e onay

Almanya hükümeti, doğum belgelerinde üçüncü cinsiyet opsiyonunu mümkün kılan yasa tasarısını onayladı.
Almanya Federal İçişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, yapılan değişikliğe uygun olarak ülkede ‘erkek' ve ‘kadın' cinsiyetinin yanı sıra, ‘interseks' cinsiyet de olacak. Böylelikle Alman hükümeti, ‘erkek' veya ‘kadın' olduğuna karar veremeyenlere yardımcı olmaya planlıyor.
Almanya Anayasa Mahkemesi'nin 10 Ekim 2017 tarihli kararına uygun olarak geliştirilen tasarı, Federal Meclis tarafından incelenecek.

‘Üçüncü cinsiyet' Avusturya, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD, Kanada, Hindistan, Pakistan ve Nepal'de de yasal olarak tanınıyor.

Devamını Oku
HaberX Editör

Pence: Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, "Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, sosyal medya hesabından "Rahip Brunson, masum bir adam, adalet onun serbest bırakılmasını istiyor. Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli" mesajını paylaştı.

HaberX Editör

Türkiye, Türk Akımı'ndan ne gibi avantajlar elde edecek?

Gazprom'un yönetim kurulu üyesi Oleg Aksyutin, doğalgaz sevkiyatında transit ülke konumunda yer alan ülkelerin elde edeceği avantajları anlattı.

Türkiye üzerinde Avrupa'ya uzanması ve böylelikle Türkiye'yi doğalgaz sevkiyatında transit ülke yapması planlanan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı'nın inşası hızla devam ederken Gazprom'dan transit ülkelerin elde ettiği avantajlarla ilgili önemli bir açıklama geldi.
Rus basınına açıklamalarda bulunan Gazprom yetkilisi Oleg Aksyutin, "Transit ülke olmak bir çok avantaj sağlıyor. Gaz transfer eden ülkeler, transit ülkeye ödeme yapıyor. Ayrıca transit ülkeler, doğalgaz tüketimindeki olası artışı karşılamak için gaz rezervine sahip oluyor. Bu tür projeler, ekonomik, bölgesel ve sosyal kalkınma için de temel oluşturuyor" dedi.

Gazprom'un 7 Mayıs 2017'de yapımına başladığı Türk Akımı projesi, her biri 15.75 milyar metreküp hacimli iki kolun yapımını öngörüyor. Türkiye'nin gaz ihtiyacını karşılayacak ilk kolun Mart 2018'de devreye alınması, Avrupa'ya uzanacak ikinci kolun da 2019 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Devamını Oku
HaberX Editör

RTÜK Başkanı'ndan ABD ürünlerinin reklamlarına karşı 'hassasiyet' çağrısı

RTÜK Başkanı Yerlikaya, "Amerikan ürünlerinin ticari reklamı konularında medya yayın kuruluşlarımızın daha hassas davranmasının ülkemiz ve milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda iyi olacağı kanaatindeyim" dedi.
Türkiye'de televizyonlarda yayımlanan film ve dizilerin büyük bölümünün ABD menşeli olması ve ticari iletişimde Amerikan ürünlerinin reklamının yapılmasına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, televizyonların bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini söyledi.
ABD'nin film endüstrisi üzerinden kendi kültürünü yaydığına işaret eden Yerlikaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Devletimizin politikaları ve içinde bulunduğumuz konsept itibarıyla Amerikan emperyalizmi, kültürünün yayılmacılığı ve Amerikan ürünlerinin ticari reklamı konularında medya yayın kuruluşlarımızın daha hassas davranmasının, ülkemiz ve milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda iyi olacağı kanaatindeyim".

Devamını Oku
HaberX Editör

Trump'ın eski danışmanı: Trump beni susturmaya çalışıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski danışmanı Omarosa Manigault Newman, yayımladığı iddialar nedeniyle Başkan'ın kampanya ekibinin kendisini susturmaya çalıştığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski danışmanı Omarosa Manigault Newman'ın 'Dengesiz' (Unhinged) isimli kitabında kaleme aldığı iddialarla zorda kalmasının ardından ikili arasındaki söz düellosu kızıştı.
Newman'ın kitabında 'ırkçılıkla' suçlamanın yanısıra 'köpek gibi davrandığını' söylediği Trump, eski kadın danışmanından 'köpek' diye söz eden tweet attı.


Sonraki raundda, Trump'ın kampanya organizasyonu, iddialarını desteklemek üzere ses kayıtları da yayımlayan Omarosa Manigault Newman'ın sessiz kalacağına dair gizlilik anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle tahkim davası başvurusunda bulundu.

Ardından AP haber ajansına mülakat veren Newman ise Başkan'ın adamlarının kendisini susturmaya çalıştığını söyledi.

''Benim gözümü korkutamayacaklar. Donald Trump'ın zorbalıklarına boyun eğmeyeceğim'' diyen Newman, Rusya'nın Amerikan seçimlerine Trump'ın lehine müdahale ettiği iddialarını soruşturan Özel Savcı Robert Mueller'in ekibine ifade verdiğini söyledi, ama ayrıntıya girmedi.

72 yaşındaki Trump'ın zihinsel çöküş içinde olduğunu ve başkanlığa uygun biri olmadığını savunan Newman, Trump'ın ırkçı bölünme tohumlarını kasten attığını, mitinglerindeki coşkulu kalabalıkla bölünme için çalıştığını ileri sürdü.

''Ben bu ulusu bölünmüş değil birleşmiş görmek istiyorum. Trump'ın tersine ırk savaşı görmek istemiyorum'' dedi.

Beyaz Saray ise Newman'ın karakter sorunları bulunan güvenilmez bir kişi olduğunu iddia etti. Trump'ı yönettiği 'Çırak' isimli reality şovda yarışmacı olduğundan beri, yani 15 yıldır tanıyan, başkanlık kampanyasına ilk destek verenlerden olan Newman'ı yalan söylemekle ve bunun üzerinden para kazanmakla suçladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, danışmanlığı döneminde bu suçlamaların hiçbirini gündeme getirmemiş olan Newman'ın iddialarının tam tersinin gerçek olduğunu, böyle bir noktaya gelmesinin gerçekten üzücü olduğunu savundu.

Diğer yandan Newman'ın geçen yıl kovulmasıyla birlikte Beyaz Saray'da siyah danışman kalmadı. Trump'ın ırkçı bölünme peşinde Afro Amerikalıları aşağılamak için hiçbir fırsatı kaçırmadığını anlatan Newman, son olarak ABD Başkanı'nın NBA'in halihazırdaki en önemli basketbolcusu Le Bron James'in dünyanın en salağı olduğunu ima etmesi, Demokrat Partili milletvekili Maxine Waters'dan düşük IQ'lu diye söz etmesi örneklerini vererek şöyle devam etti:

''O bu ulusu bölmek istiyor, kendi taraftarlarını başarılı Afro Amerikalıların üzerine saldırtmak istiyor. Mitinglerini kullanarak insanları Afro Amerikalıları alaşağı etmeye kışkırtıyor. Tüm bunlar bu adamın bizi birleştirmek istemediğinin, tam tersine, bilhassa bölmek istediğinin delili.''

Devamını Oku
HaberX Editör

Emekliler, ağustos maaşlarını 18'inden itibaren çekebilecek

Emekliler ağustos ayı maaşlarını 18'inden itibaren bankamatiklerden, 20'sinden itibaren bankalardan çekebilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) Kurban Bayramı öncesi emekli maaşlarıyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada ''Ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan, emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, 18 Ağustos'tan itibaren bankamatiklerden, 20 Ağustos'ta da bankalardan ödenecek" denildi.

HaberX Editör

Beşar Esad, af ilan etti

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki silahlı çatışmalara katılan savaşçıların ve bazı vatandaşların affedilmesini öngören kararnameyi imzaladı.
Esad'ın af kararıyla ilgili açıklama Suriye Şehircilik ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf'tan geldi. Mahluf, "Af prosedürü, özel bir niteliğe sahip ve hakkında çeşitli nedenlerle arama kararı çıkarılanlar da dahil her bir Suriye vatandaşının silahlı çatışmalara katılma seviyesine göre değişiyor" dedi.
Bakan, Suriye'de barışın en kısa sürede tesis edilmesi için Esad'ın farklı kategorilerdeki vatandaşlara yönelik birkaç kararname imzaladığının altını çizdi.

Mahluf, Suriye'ye dönen sığınmacılara askerlik hizmetlerini bir yıl süreyle tecil etme hakkı tanındığını da sözlerine ekledi.

Devamını Oku
HaberX Editör

Katar, Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım yapacak

Katar Emiri Al Sani'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Türkiye'ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapma sözü verdiği bildirildi.

İki lider, Beştepe'deki bir çalışma yemeğinde bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 3,5 saat sürdü.

Çalışma yemeğinde liderlere Katar Maliye Bakanı Al Emadi ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının yayınladığı açıklama şu şekilde:
''Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Sayın Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya gelmişlerdir.
Katar Emiri Şeyh Temim'in çalışma ziyareti çerçevesinde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.
Sayın Şeyh Temim, görüşmede, Katar olarak Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım paketini hızlıca hayata geçireceklerini ifade etmişlerdir.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-İmadi'nin de hazır bulundukları görüşmede iki lider, Türkiye-Katar arasındaki ilişkileri her alanda daha da geliştirme hususundaki kararlılıklarını teyit etmişlerdir''.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu duyurunun ardından Twitter üzerinden bir açıklama yaptı:

Katar, Türkiye’ye 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım yapacak.
Türk ekonomisinin temelleri sağlamdır ve Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır.

Devamını Oku
HaberX Editör

İngiltere'de TL ve Türkiye'ye yoğun ilgi

İngiltere'nin önde gelen döviz şirketlerinden ICE, kasalarında TL kalmadığını açıkladı. Şirket, İngiliz turistlerden Türkiye'ye görülmemiş bir talep olduğunu belirtti.

İngiliz sterlini Brexit görüşmeleri nedeniyle euro karşısında değer kaybederken TL karşısında yükselince, İngiliz turistlerin yaz tatili için Türkiye'ye ilgisi arttı.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre The Guardian gazetesi, ülkenin önde gelen döviz şirketlerinden ICE'nin kasasında dün itibarıyla TL kalmadığını duyurdu.
Şirket, www.iceplc.com adresindeki internet sitesi üzerinden yapılan TL alımlarının geçen aya kıyasla yüzde 24 bin arttığını açıkladı.

ICE Genel Müdürü Louis Bridger "TL'ye görülmemiş bir talep" olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Stoklarımızı artırmak için tedarikçilerimiz ve Türkiye Merkez Bankası ile yakın çalışıyoruz. Fakat talep o kadar büyük ki, yarın sabaha kadar internet üzerinden TL satamayabiliriz."

The Guardian haberinde, "İngiliz döviz bürolarının büyük kısmında lira kalmadı ama Londra'daki Luton Havalimanı ve Doncaster Havalimanı'ndan hâlâ lira edinebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
HaberX Editör