Hakkımızda
Yerel Seçimler Sayfası... Partiler, Adaylar tanıtımlarını yapıyor, planlarını anlatıyor. Kamuoyu yoklamaları, aday profilleri bu sayfada. #AKParti, #CHP, #MHP, #İYİParti, #SP, #HDP, #VP, #Bağımsız, #Cumhurittifakı, #Milletittifakı, #31Mart,#YerelSecim, #Belediye, #BelediyeBaşkanı
  • Gündem

CHP’den Şişli Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Akın Özerdem

CHP’den Şişli Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Akın Özerdem, 7 ilkeye dayanarak Şişli’yi yönetmeyi hedeflediğini söylüyor: Şeffaflık, hesap verebilirlik, sorumluluk, adillik, tutarlılık, verimlilik ve katılımcılık. Belediyenin borç sorununu alternatif finansman yöntemleri ile çözeceklerini vurgulayan Özerdem, “Halkın yönetim süreçlerine etkin olarak katıldığı, insan odaklı toplumcu belediyecilik yapmak üzere göreve talip oldum” diyor.

CHP’den Şişli Belediye Başkan Aday Adayı olan Mustafa Akın Özerdem, yaptığı basın açıklamasında, İstanbul’un iş ve yaşam merkezi olan Şişli’yi borç yükünden kurtararak, dünya çapında bir “marka şehir” yapmayı hedeflediğini söyledi.

“ALTERNATİF FİNANSMAN KAYNAKLARI İLE BORÇ SORUNU ÇÖZÜLEBİLİR”

Belediyelerin ülke çapında sürekli borçlanarak yaşam savaşı verdiğinin altını çizen Özerdem, çözümün alternatif finansman yöntemlerinden yararlanmak olduğunu kaydetti: 

“Belediyelerin gelir kaynaklarıyla donatılmaları gerekiyor. Ancak vergi ve harç tahsilat sistemleri iyi çalışmıyor. Kaynaklarının yarıdan fazlasının İller Bankası’ndan gelmesi, onları merkeze bağımlı hale getiriyor. Aslında, alternatif finansman kaynaklarından yararlanma konusunda belediyelerin önünde yasal engel bulunmuyor. Tahvil ihracı, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, kira sertifikaları vb. alternatif yöntemlerle borç sorununu çözmek mümkün. Bunun için sadece irade, kararlılık ve uzmanlık gerekiyor. Biz bu yöntemlerle borç yükünü azaltıp, halkımıza hizmet projelerimizi gerçekleştirirken, hizmetlerin sürdürülebilirliğini de sağlayacağız.”

 

“ŞİŞLİ DÜNYA ÇAPINDA BİR MARKA OLACAK”

“Şişli’nin tarih, kültür, sanat mirası ve çeşitlilikleri barındıran zenginliği ile dünya çapında bir marka olma potansiyeli var” diyen Özerdem, şöyle devam etti: 

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı Şişli’de planladı. Gayrimüslimler, Romanlar, son yıllarda Suriyeliler, Afganlar, Afrikalılar, farklı görüş ve hayat tarzına sahip insanlar tarih boyunca ilçemizde barış, kardeşlik ve hoşgörü içinde yaşadı. Şişli’nin dünya çapında bir marka olması için büyük bir potansiyeli var ve bunu başarmak için gereken tüm çabayı göstereceğiz.”

“BİZİM ÇÖZÜMÜMÜZ İYİ YÖNETİŞİM”

Belediyeyi halkla birlikte yöneteceklerini söyleyen Özerdem, “Halkımız, katılımcı demokrasi ile belediyenin tüm yönetim süreçlerine katılacak. Bizim çözümümüz İyi Yönetişim olacak” dedi. Özerdem, İyi Yönetişim ilkelerini şöyle sıraladı:

“Yönetim yapımızın yedi ilke üzerine oturuyor: Veriye dayalı şeffaflık, hesap verebilirlik, sorumluluk, adillik, tutarlılık, verimlilik ve katılımcılık. İyi yönetişim; belediye yönetimini insan hak ve özgürlüklerine saygılı olmaya, belirsizliği ve ayrımcılığı azaltacak şekilde hukuka dayanmaya, öngörülebilir, esnek, süratli, etkili ve verimli olmaya yönlendirecek.” 

MUSTAFA AKIN ÖZERDEM KİMDİR?

Mübadele ile Girit ve Selanik’ten göç eden ailelerin üçüncü kuşak ferdi olarak 1963’te İzmir’de doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nin ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Askerlik görevini Bilecik ve Antakya’da yerine getirdi. Bir süre TEB’de MT (yönetici adayı) eğitimi aldıktan sonra, çok genç yaşta deri ürünleri üretimi ve ihracatı yapan kendi firmasını kurdu. Halen tekstil sektöründe, yabancı sermaye ortaklı iki firmanın Genel Müdürlüğünü ve yerli sermayeli başka bir firmanın Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütüyor. 

Yaşamı boyunca adalet, eşitlik, özgürlük mücadelesi veren babası Mustafa Kemalettin Özerdem’in, 1968’de “faili meçhul” olması, siyasete atılma kararında etkili oldu. 1999’da Şişli’de, CHP’ye üye olarak aktif siyasete başladı. Bursa’da CHP İl Yönetiminde ve Şişli’de CHP İlçe Yönetiminde görevler aldı. 2017’de CHP Şişli İlçe Başkanlığına aday oldu.

Mülkiyeliler Birliği, Bornova Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği, Sosyal Demokrasi Vakfı,  Atatürkçü Düşünce Derneği, İstanbul Ticaret Odası, Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği, Lozan Mübadilleri Vakfı, Beşiktaş Jimnastik Kulübü üyesidir. İki çocuk babası ve 25 yıldır Şişli’de ikamet ediyor. Çok iyi derecede İngilizce, orta düzeyde Almanca, az seviyede Rusça biliyor.

Devamını Oku
CHP’den Şişli Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Akın Özerdem

Konsensus'un anketine göre İstanbul'da son durum

Konsensus Araştırma Şirketi'nin sahibi Murat Sarı, "Bu pazar yerel seçim olsa, adaylardan bağımsız olarak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna katılımcıların yüzde 40.7'sinin "AK Parti" yanıtını verdiğini aktardı.

A Haber'e konuk olan Murat Sarı, canlı yayında "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yarışı" araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, 28-31 Kasım tarihlerinde yapılan araştırma, 500 kadın ve 500 erkeğin katılımıyla gerçekleşti.

Araştırmada 'Bu pazar seçim olsa İstanbul'da kime oy verirsiniz?' sorusu yönlendirilirken, ittifak yapılması halinde ve partilerin aday çıkarmaması durumunda oy oranlarının nasıl olacağı değerlendirildi.
Araştırmada yer alan sorular ve alınan yanıtlara göre İstanbul'da partilerin oy oranları şöyle:

- 1) Bu pazar yerel seçim olsa adaylardan bağımsız olarak İBB Başkanlığı için hangi partiye oy verirsiniz?

AK Parti: Yüzde 40.7

CHP: Yüzde 33.6

MHP: Yüzde 6.4

HDP: Yüzde 4.7

İYİ Parti: Yüzde 4.1

Diğer: Yüzde 1.1
Kararsız: Yüzde 3.1

Adayların açıklanmasını bekleyenler: Yüzde 1.4

Oy kullanmayacaklar: Yüzde 3

Kararsızlar dağıtıldığı zaman ortaya çıkan sonuca göre;

AK Parti: Yüzde 44.6

CHP: Yüzde 36.8

MHP: Yüzde 7.0

HDP: Yüzde 5.2

İYİ Parti: Yüzde 4.5
Diğer: 1.9

- 2) Oy vermeyi düşündüğünüz parti seçimde aday göstermezse hangi partinin adayına oy verirsiniz?

AK Parti: Yüzde 5.6

CHP: Yüzde 8

MHP: Yüzde 31.4

HDP: Yüzde 4.2

İYİ Parti: Yüzde 20.9

Diğer: Yüzde 0.2

Oy kullanmayacaklar: Yüzde 17.2

- 3) MHP aday göstermezse İstanbul'da kime oy verirsiniz?

AK Parti: Yüzde 45.5

CHP: Yüzde 34

HDP: Yüzde 4.7
İYİ Parti: Yüzde 4.3

Diğer: 1.7

'AK PARTİ ADAY ÇIKARMAZSA 1. PARTİ MHP ÇIKIYOR'

Canlı yayında araştırma sonuçlarını değerlendiren Murat Sarı, AK Parti-MHP ittifakıyla ilgili; "AK Parti'ye oy veririm diyenlerin 2. partisi yüzde 66.3 ile MHP. AK Parti'nin seçmeni aday çıkarmaması halinde MHP'yi 1. sıraya taşıyor. AK Parti kurulduğundan beri yüzde 50'yi ilk defa Cumhurbaşkanı Erdopğan aldı İstanbul'da. Dolayısıyla yüzde 50'Yi alan seçimi kazanıyor zaten" ifadelerini kullandı.

'HDP SEÇMENİ CHP ADAYINA OY VERİR'

HDP seçmeninin CHP adayına oy vereceğini iddia eden Sarı, "İttifak kurulmasa bile HDP seçmenin büyük bir çoğunluğu İstanbul'da CHP'ye oy verecektir. Çünkü HDP'lilerin 2. partisi yüzde 68.5 ile CHP gözüküyor. Sandık ittifakı zaten kurulmuş" dedi.

Devamını Oku
Konsensus'un anketine göre İstanbul'da son durum

Tahir BÜYÜKAKIN'dan Mesaj

Bu görevler koltuğa oturtulduğu gün önem arz eden görevler değildir. Görev bittiği anda gururla alnı ak bir şekilde, insanların karşısına çıkıldığında sevgiyle, huzurla, gurur içinde bırakılması gereken görevlerdir. Onun için ben, bu günden başlayacağım günü değil de, o koltuktan kalkacağım günü ve tabii ki en sonunda ömür bittiğinde Allah’a hesap vereceğim günü düşünerek çalışacağım.”
Doç. Dr Tahir BÜYÜKAKIN
Ak Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı.

Devamını Oku
HaberX Sosyal

AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin kimdir?

Fatih Metin, 14 Ekim 1973'te Bolu'da doğdu. Babasının adı İsmail, annesinin adı Nehriban'dır. Avukat; Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Serbest avukat olarak çalıştı. Boluspor Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. 2015 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Temsilciliğine Seçildi.

2001-2003 yılları arasında AK Parti Bolu Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, 2003-2007 yılları arasında AK Parti Bolu İl Başkanı,2007-2011 yılları arasında AK Parti Bolu Milletvekilli (23. Dönem), 2009-2011 yılları arasında TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi, 2011-2015 yılları arasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan Ak Parti 5. Olağan Büyük Kongresinde Ak Parti Merkez Karar Disiplin Kurulu Üyeliğine seçildi.

30.12.2015 tarihinde Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

Devamını Oku
AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin kimdir?

AK Parti Elazığ Belediye Başkan adayı Şahin Şerefoğulları kimdir?

1 Ocak 1980 yılında Elazığ'da dünyaya geldi. 1980 yılında Elazığ'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Elazığ'da tamamladı. Üniversite eğitimini Fırat Üniversitesi Tarih bölümünde tamamladı. Akaryakıt istasyonu, İnşaat ve Güneş Enerjisi Sektörü alanında faaliyet gösteren aile şirketinde yönetici olarak görev yapmaktadır. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Bir çok sivil toplum kuruluşunda görevler aldı. Evli olup, üç çocuk babasıdır.

Devamını Oku
AK Parti Elazığ Belediye Başkan adayı Şahin Şerefoğulları kimdir?

Ak Parti Yalova Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Öztabak kimdir?

02.01.1963 Rize doğumlu Yusuf Ziya ÖZtabak, 1989 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi olarak mesleğini Yalova'da icra eden Öztabak halen bu mesleğine devam etmektedir.

Yalova S.M.M.M. Odası, Denetim Disiplin ve Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Öztabak Uludağ Üniversitesi Yalova Meslek Yüksek Okulu'nda da 'Misafir Öğretim Görevlisi' oalrak meslek dersleride vermiştir. Yalova Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

2001 yılında Yalova Ak Parti Kurulu Üyesi olarak görev alan Öztabak, Çeşitli zamanlarda Mali ve İdari İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı ve Siyasi Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

2004-2009 Döneminde Yalova Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

AK Parti Meclis Grup Başkanlığı ve Belediye Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. 23.Dönem Genel Seçimlerinde Milletvekili Aday Adayı oldu.

Evli ve 3 çocuk babası olan Öztabak, halen AK Parti Yalova İl Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Devamını Oku
Ak Parti Yalova Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Öztabak kimdir?

AK Parti Bursa Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş kimdir?

Alinur Aktaş, 1970 senesinde Bursa'nın İnegöl ilçesinde dünyaya geldi.

Alinur Aktaş kimdir?

İlk, orta ve lise tahsilini memleketinde tamamlayan Aktaş, Uludağ Üniversitesi'nde eğitimini sürdürdü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, uzun süre İnegöl Mobilya sektöründe üst düzey yöneticilik yaptı.

Aynı zamanda Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir olan Aktaş, İnegöl AK Parti Kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak siyasete atıldı.

28 Mart 2004 seçimlerinde İnegöl Belediye Başkanı seçildi. 

İngilizce ve Arapça bilen Aktaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Devamını Oku
AK Parti Bursa Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş kimdir?

AK Parti Şanlıurfa Belediye Başkan Adayı Zeynel Abidin Beyazgül kimdir?

1957' yılında Şanlıurfa'da doğan Beyazgül, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1985-96 yılları arasında Avukatlık yapan Beyzgül, 1966 yılında İncesu Noteri olarak mesleğe başladı. Zeynel Abdin Beyazgül, Viranşehir 1., Adıyaman 3., Adıyaman 1., ve Malatya 2. Noterliği görevliğini yaptı. 2013 yılında atandığı Şanlıurfa 5. Noterliği görevini halen sürdürmektedir.

Zeynel Abdidin Beyazgül 2011-12 yılları arasında Malatya Noter Odası Başkanı, 2012-14 yılları arasında Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı.

2015 yılında yapılan Şanlıurfa Kongresi ile birlikte AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı olan Beyazgül, 2018 Millitvekilleri seçimlerinde aday olabilmek için istifa etmişti.

Devamını Oku
AK Parti Şanlıurfa Belediye Başkan Adayı Zeynel Abidin Beyazgül kimdir?

AK Parti Rize Belediye Başkan Adayı Rahmi Metin kimdir?

26 Kasım 1969 tarihinde Rize'de doğan Metin, İlk ve Orta öğrenimini Rize'de tamamladı.

1993 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi.

2012-2014 yılları arasında Erciyes Üniversitesi'nde Siyaset Felsefesi alanında Yüksek Lisan Tezini yaptı.

2004'de mahalli seçimlerinde AK Parti İl Genel Meclis Üyesi oldu. 2009 yılına kadar da Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.

2009 mahalli seçimlerinde yeniden İl Genel Üyesi ve Meclis Başkanı seçilen Metin, 2011'e kadar bu görevi sürdürdü.

2011-2014 yılları arasında Meclis üyeliği görevine devam etti.

Rize Üniversite Mezunları Derneğine 3 dönm başkanlık etti.

Rize'de 'Üniversite Geliştirme Derneği'nde 2009 yılından 2014 yılına kadar başkanlık etti.

Evli e 4 çocuk babası olan Metin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucu üyesi ve Denetleme kurulunda üye olarak görev yapmaktadır.

Devamını Oku
AK Parti Rize Belediye Başkan Adayı Rahmi Metin kimdir?