Hakkımızda
Yerel Seçimler Sayfası... Partiler, Adaylar tanıtımlarını yapıyor, planlarını anlatıyor. Kamuoyu yoklamaları, aday profilleri bu sayfada. #AKParti, #CHP, #MHP, #İYİParti, #SP, #HDP, #VP, #Bağımsız, #Cumhurittifakı, #Milletittifakı, #31Mart,#YerelSecim, #Belediye, #BelediyeBaşkanı
  • Gündem

CHP'li Yücel'den Zeybekci'ye: Slogan güzel ama keşke Sakız Adası yerine İzmir resmi kullansaydınız

AK Parti tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Nihat Zeybekci'ye, broşüründe kullandığı fotoğraf nedeniyle tepki geldi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Slogan güzel ama keşke Sakız Adası yerine İzmir resmi kullansaydınız" ifadesini kullandı.

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci için hazırlanan broşürde, İzmir yerine Sakız Adası'nın fotoğraflarının kullanıldığı ifade edildi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, konuya ilişkin olarak kişisel Twitter hesabında bir paylaşımda bulundu. Yücel, Zeybekci'ye hitaben yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Slogan güzel ama keşke Sakız Adası yerine İzmir resmi kullansaydınız. Ya da sloganı şöyle yapsaydınız; 'Turizmle kültürle iç içe Sakız Adası.' Fotoğraftaki yerin İzmir olmadığını bilecek kadar bile İzmir'i tanımamışsınız. Her şeyiniz çakma, düzmece."

Devamını Oku
CHP'li Yücel'den Zeybekci'ye: Slogan güzel ama keşke Sakız Adası yerine İzmir resmi kullansaydınız

Sonar Araştırma'nın yerel seçim anket sonuçları

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 31 Mart yerel seçim anket sonuçlarını paylaştı.

Sonar'ın anket sonuçlarını medyadan önce Twitter hesabından açıkladığını belirtek Bayrakçı, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Manisa, Adana, Tekirdağ, Kayseri ve Aydın'da kazanacağı ön görülen ittifakları paylaştı.

Anket sonuçlarını aşağıdaki resimlere tıklayarak görebilirsiniz

 

Devamını Oku
Sonar Araştırma'nın yerel seçim anket sonuçları Sonar Araştırma'nın yerel seçim anket sonuçları Sonar Araştırma'nın yerel seçim anket sonuçları

KONDA Genel Müdürü Ağırdır: İktidar ile muhalefet bloku arasındaki denge değişecek

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 31 Mart yerel seçimine ilişkin "Bu seçimde çok muhtemel ki, iktidar ile muhalefet bloku arasındaki yüzde 51'e yüzde 49 olan denge değişecek" değerlendirmesinde bulundu.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin Medyascope TV'de açıklamalarda bulundu.

Kararsız bir kitle olduğunu söyleyen Ağırdır, "Kararsız bir kitle var. Bir tanesi gerçekten kararsız olanlar ve onlar büyük ihtimalle seçime de gitmeyecek. Bir tanesi de halen gerçekten kararsız olanlar. Muhalefet blokunda sandığa gitmeyenler daha çok olurdu. Bu seçimler öncesinde ise muhalefet konsolide olmuş vaziyette ve heyecanlı. Bunun nedeni, iktidar blokunun kullandığı dil" dedi.
T24'ün aktardığı habere göre Ağırdır, "Bu seçimdeki çok muhtemel ki, iktidar bloku ile muhalefet bloku arasında, Türkiye genelinde yüzde 51'e yüzde 49 olan denge değişecek" diye konuştu.

KONDA, ilk kez her seçim öncesi perşembe günü paylaştığı bilgi ve bulguları bu yıl paylaşmayacağını duyurmuştu. Şirket adına yapılan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:
"Bilindiği gibi şirketimiz, her seçim öncesi perşembe günü seçime dair son araştırmanın bulgularını ve öngörülerini kamuoyu ile paylaşmakta, ilke olarak da diğer zamanlarda seçime dair hiçbir bulguyu açıklamamakta, seçimin sayısal sonuçlarına dair tartışmalara dahil olmamaktadır. Önümüzdeki yerel seçimlerde siyasi tarihimizde ilk kez karşımıza çıkan farklı bir uygulama ve duruma tanıklık edeceğiz. Partiler yerel seçimlere dönük formel veya informel ittifaklar şeklinde seçime gireceklerdir. Kimi yerlerde iki parti arasında 'tam ittifak' yapılmış şekilde, hem belediye başkanlığı hem de yerel meclisler için ortak aday ve listelerle seçime gidilecek; kimi yerlerde ise 'yarım ittifak' yapılmış şekilde, belediye başkan adayı ortak ama yerel meclis listeleri farklı olarak seçime gidilecektir. Birbirinden farklı bu rekabet durumları nedeniyle 31 Mart akşamı Yerel Seçim sonucu olarak herhangi bir partinin Türkiye genelindeki oyunu aritmetik olarak hesaplamak ve hakkında konuşmak KONDA açısından mümkün olamayacaktır. Her bir seçim bölgesi için ayrı araştırmalar yapıp seçim sonucuna dair bulgulara erişmek teknik olarak mümkün olsa dahi bu büyüklük ve yaygınlıktaki araştırmalar için bir iş modelimiz bulunmamaktadır."

Devamını Oku
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: İktidar ile muhalefet bloku arasındaki denge değişecek

İhsan Aktaş: Sandığa gitme 7-8 puan düşük olacak galiba

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçime dair değerlendirmelerde bulundu. Aktaş, kararsız seçmenin durumuyla ilgili olarak "Sandığa gitme 7-8 puan düşük olacak galiba diğer seçime göre" dedi.

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, Habertürk TV canlı yayınında yerel seçime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"AK Parti'de 38'den 50'ye kadar bir esneklik var. AK Parti oyları muhalefetin saiki ile değişmiyor" diyen Aktaş, şöyle devam etti:

"Kendisinin yüzde 40'a yakın bir oyu sabit duruyor. Ekonomi şaha kalktığı zaman 50'ye kadar çıkıyor, 40'a kadar düşüyor. Yerelde refleksler daha farklı. Orada hem parti, hem aday, hem rakibin durumu, bazen de iktidara mesaj vermek isteyen insanlar bunu yerel seçimde yaparlar. O kadar çok değişken var ki…
'ARTIK BELEDİYE BAŞKANLARININ İKİ FONKSİYONU VAR'

Artık belediye başkanlarının iki fonksiyonu var. Bir, klasik hizmetleri yapmak, iki, kent liderliği yapmak. İstanbul acaba, sanayi-turizm kenti mi olacak, kültür kenti mi olacak? Kent liderliği vatandaşın geleceğini de etkileyecek. Adaylar arasında sadece Binali Bey'de kent liderliğine dair emareler gördüm.

'KARARSIZLAR İKTİDAR PARTİSİNDE OLUR'

Kararsızlar doğal olarak her zaman daha çok iktidar partisinde olur. Eleştirilen her zaman iktidar partisidir. Muhalefet partilerinin Erdoğan'ı yenmek gibi bir idealleri var, 15 yıldır yenemediler. Bir önceki seçime bakın, Türkiye'deki seçimler birinci derece Almanların derdiydi. Dünya sisteminin bazı unsurlarının da bir amacı var. Hepsinde iktidar partisini yenmek gibi yüksek bir motivasyon var."

Devamını Oku
İhsan Aktaş: Sandığa gitme 7-8 puan düşük olacak galiba

Gezici'nin anketine göre Şişli'de son durum

Gezici Araştırma Şirketi, dün İstanbul'un Şişli ilçesinde yaptığı anketin sonuçlarını yayımladı.

Gezici Araştırma Şirketi, 16-19 Mart 2019 tarihleri arasında Şişli Belediye Başkanlığı için yaptığı anketin sonuçlarını dün açıkladı.
Şirketin açıklamasına göre, 18 yaş üstü toplam 3 bin 480 katılımcı ile görüşüldü.

Katılımcıların yarısının kadın olduğu ifade edildi.

Cinsiyet ve yaş kotasının uygulandığının ifade edildiği anketin sonuçları şöyle:

DSP adayı Mustafa Sarıgül: Yüzde 50.1,
CHP adayı Muammer Keskin: Yüzde 32.9,
AK Parti adayı Nihal Yıldırım: Yüzde 17.0

Devamını Oku
Gezici'nin anketine göre Şişli'de son durum

Konsensus'un anketine göre Ankara'da son durum

Konsensus Araştırma Şirketi'nin açıkladığı son ankete göre Ankara'da CHP'li Mansur Yavaş yüzde 50.4, AK Partili Mehmet Özhaseki ise yüzde 47.8 oranında oy alıyor.
31 Mart 2019'da düzenlenecek yerel seçime kısa bir süre kala anket şirketleri, araştırmalarının sonuçlarını yayınlamaya devam ediyor.
Konsensus Araştırma Şirketi, 12-18 Mart tarihleri arasında, 1500 kişi ile yüz yüze görüşerek bir anket yaptı.

Anketin sonucuna göre, seçimi 2.6 puan farkla, CHP adayı Mansur Yavaş kazanıyor.

Anketin sonucu şöyle:

Mansur Yavaş: Yüzde 50.4
Mehmet Özhaseki: Yüzde 47.8
Diğer: Yüzde 1.8
Hata payının +/- yüzde 2.5 olduğu ifade edilen ankete göre Yavaş, geçen seçimde MHP'ye oy vermiş seçmenlerin yüzde 24.1'nin oyunu alıyor.

Devamını Oku
Konsensus'un anketine göre Ankara'da son durum

KONDA, ilk kez seçimden önce anket açıklamayacak

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA, ilk kez her seçim öncesi perşembe günü paylaştığı bilgi ve bulguları bu yıl yapılmayacağını duyurdu.

KONDA'dan yapılan açıklamada, "Birbirinden farklı bu rekabet durumları nedeniyle 31 Mart akşamı Yerel Seçim sonucu olarak herhangi bir partinin Türkiye genelindeki oyunu aritmetik olarak hesaplamak ve hakkında konuşmak KONDA açısından mümkün olamayacaktır. Bu nedenlerle ilk kez seçimden önceki Perşembe günü önümüzdeki yerel seçimlere dair bir açıklama yapılmayacaktır" denildi.

Devamını Oku
KONDA, ilk kez seçimden önce anket açıklamayacak

Gezici'nin anketine göre Şişli'de son durum

Gezici Araştırma’nın Şişli'de 2-9 Mart tarihleri arasında 3200 kişi ile, yüz yüze görüşme yöntemiyle yaptığı anketin sonuçları açıklandı. Buna göre Şişli'de DSP adayı Mustafa Sarıgül yüzde 51.63 ile açık ara önde.

Gezici Araştırma Şirketi tarafından 2-9 Mart tarihleri arasında, Şişli ilçesindeki 3200 kişiyle yüz yüze görüşme metoduyla yapılan anketin sonuçları açıklandı.
Araştırma sonuçlarına göre, CHP'den ayrılan ve DSP tarafından Şişli Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Mustafa Sarıgül yüzde 51.6 ile rakiplerinden açık ara önde görünüyor

Sarıgül'ü yüzde 24.7 ile CHP adayı Muammer Keskin, yüzde 17.2 ile de AK Parti adayı Nihal Yıldırım takip ediyo

Devamını Oku
Gezici'nin anketine göre Şişli'de son durum

ORC'nin İstanbul'un ilçeleri anketi

ORC Araştırma Şirketi, İstanbul'un ilçelerinde yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı.

24 Haziran 2018'de düzenlenen cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde en yakın tahmini yapan ORC Araştırma Şirketi, İstanbul'un ilçelerine özel yeni bir anket yayınladı.

Ankete göre İstanbul'da 39 ilçenin 24'ünde AK Parti ve MHP'den oluşan Cumhur İttifakı, 14'ünde ise CHP ve İYİ Parti'den oluşan Millet İttifakı önde.
Cumhur İttifakı'nın önde olduğu ilçeler: Şile, Tuzla, Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik, Beykoz, Çekmeköy, Zeytinburnu, Sultangazi, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Güngören, Eyüpsultan, Fatih, Esenler, Beyoğlu, Bayrampaşa, Bağcılar, Bahçelievler, Arnavutköy, Avcılar, Ümraniye, Üsküdar, Başakşehir.

Millet İttifakı'nın aldığı ilçeler: Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Adalar, Ataşehir, Kadıköy, Kartal, Maltepe.

1 ilçede ise DSP tarafından Şişli Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Mustafa Sarıgül'ün ismi öne çıktı.

Devamını Oku
ORC'nin İstanbul'un ilçeleri anketi

Nihat Zeybekci: İzmir için 150'şer bin nüfuslu 3 tane yeni şehir planımız var

Cumhur İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Zeybekci, "Önümüzdeki 20 yılda bizim İzmir'de projelerimizde olan kuzeyde, doğuda ve güneyde 150'şer bin nüfuslu 3 tane yeni şehir planımız var, her şeyi ile planlanmış yeni şehirler planımız var." dedi.

Cumhur İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.
Zeybekci'nin açıklamaları şöyle:

— Bizim İzmir olarak yeni bir hikaye yazmamız lazım, bunu da İzmirlilerin yazması lazım. Geniş kapsamlı çalışmalar yaptık. Vatandaştan duyduğumuzda "Biz artık mazeretlerden bıktık". İzmir'de genç işsizlik oranı çok yüksek. İzmir'de genç beyinler İstanbul'a gidiyor. İzmir'in geleceğini kaybetme gibi bir durumu var. İzmir çektiğimiz resimde zemin kaybediyor. İzmir bir zamanlar lojistik merkeziydi. Katı atıkla ilgili sorunları çözeceğiz.

— Şehir içinde ulaşım sorunu var. 2 yılda 28 köprülü kavşak yapacağız. 6 ay içinde yol kalitesinde bir tane bile çukur bırakmayacağız. 9. ayın sonunda bu projelerin ihaleleri tamamlanmış olacak.

— Otoparkla ilgili 80 bin hedefimiz var. 5 yıl içerisinde 80 bin otopark yapacağız.

- İzmir'de iş imkanını büyütmedik, mutluluğu büyütmedik refahı büyütmedik. Organize sanayi bölgeleri kurmadık, kuramadık. İzmir'de bunu yapması gereken yerel yönetim. Organize sanayi bölgesi ilan ederseniz kamu arazilerini toplarsınız. Yeni serbest bölgeler ilan etmemiz lazım. Bunların hepsi iş demek, istihdam demek. İzmir'de yetişen beyinlerin gitmemesi demek..
— İzmir'de merkezde Karabağlar ilçesi var. 500 bin nüfuslu bir ilçede bir tek bile kapalı spor salonu yok, bir tek tiyatro salonu yok, bir tek sinema salonu yok. İnsanların gideceği 1-2 bin metrekarelik park alanı yok. Trafik problemi var, hava kirliliği problemi var, altyapı problemi var. Çarpık kentleşmeyle ilgili problem var. Bunları çözmek kolay sadece dertli olmak lazım, sevdalı olacak, inanacak. Biz son 20 yılda şehir olarak mevzi kaybettik.

— Önümüzdeki 20 yılda bizim İzmir'de projelerimizde olan kuzeyde, doğuda ve güneyde 150'şer bin nüfuslu 3 tane yeni şehirler planımız var, her şeyi ile planlanmış yeni şehirler planımız var. Ve kent merkezimizde de olduğu gibi yerinde vatandaşımızın razı olacağı kentsel dönüşüm planımız var. Vatandaşımızın itiraz edeceği hiçbir şeyi yapmayacağız.

Devamını Oku
Nihat Zeybekci: İzmir için 150'şer bin nüfuslu 3 tane yeni şehir planımız var
}