Coronavirus (Covid-19)

  • 101,357,597Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,180,933Ölü Sayısı
  • 25,958,330Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 01:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Troya Müzesi’ne ‘Müzede Selfie Günü’ akını

‘Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü’nde finale kalmayı başaran Troya Müzesi, ’15 Ocak Müzede Selfie Günü’ sebebiyle sabah saatlerinden itibaren binlerce ziyaretçinin akınına uğradı.
Türkiye ve dünya genelinde 3 yıldır düzenlenen Müzede Selfie Günü, ‘Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü’nde finale kalarak tarihi bir başarıya imza atan Troya Müzesi’nde binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Sabah saatlerinden itibaren müzeye akın eden binlerce kişi, tarihi eserler ve heykeller önünde bol bol selfie çekip #museumselfiedayturkey #müzedeselfiegünü etiketleriyle sosyal medya hesaplarından paylaşarak bu özel günün tadını çıkardı. Bu yıl 15 Ocak’ta düzenlenen Müzede Selfie Günü için Kültür ve Turizm Bakanlığı da bir yarışma düzenledi. Müzelerin tanıtımını sağlamak amacıyla başlatılan yarışma kapsamında vatandaşlar müzelerde çektikleri selfieleri belirlenen etiketlerle Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarından 15 Ocak gecesine kadar paylaşarak yarışmaya katılım sağlayabiliyor. Konuyla ilgili Türkçe, Rusça, Arapça ve İngilizce duyuru yapılan yarışma kapsamında gönderilen selfielerden birinci olan Türk katılımcıya MüzeKart, uluslararası katılımcıya ise Türkiye’de bulunacağı tarihte Devlet Opera ve Balesinin etkinliklerinden davetiye hediye edilecek.

Sabah saatlerinden itibaren binlerce ziyaretçi ağırlandı
Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, Müzede Selfie Günü sebebiyle sabah saatlerinden itibaren yoğun bir ziyaretçi akınına uğradıklarını vurgulayarak, “Bildiğiniz gibi bugün 15 Ocak Müzede Selfie Günü. Tüm dünyada 3. kez kutlanıyor ve bakanlığımız da 3 yıldır etkin bir katılım gösteriyor. Geçtiğimiz sene 16 Ocak’ta yapılmıştı, bu sene 15 Ocak’ta gerçekleştiriliyor. Uluslararası Selfie Günü’nün amacı insanları müzelere çekmek ve müzeler konusunda bir farkındalık oluşturmak. Dolayısıyla biz de bu sene hem bakanlık hem de valiliğimiz nezdinde özel bir çalışma yaptık. Troya Müzesi adına bir farkındalık oluşturmayı planladık. Bakanlığımız, ziyaretçilerimizin çektiği fotoğrafları #museumselfiedayturkey #müzedeselfiegünü etiketleriyle beraber paylaşılmasını istedi. En iyi müze-selfie fotoğrafına da ödül vereceğini duyurdu. Dolayısıyla biz de tüm müzelerimiz gibi bakanlığımızın bu uygulaması içerisinde yer alıyoruz. Fakat aynı zamanda Troya Müzesi’ne özel bir planlama da yaptık. Valimiz Orhan Tavlı’nın öncülüğünde tüm ilde bir program yaptık. Saatler 10.50 itibariyle ziyaretçi sayımız 2 bine yaklaştı. Ülkemizde en ses getiren etkinliklerden birisi oluyor. Tüm kamu kurumlarımız, tüm okullarımız, bakanlıklarımız ve çok sayıda vatandaşlarımızın bireysel katılımı var. Müzede çektiğimiz selfieleri #museumselfiedayturkey #müzedeselfiegünü #troyamüzesi ve #museumoftroya etiketleriyle paylaşıyoruz. Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü’nde finale kalan Troya Müzesi için ciddi bir farkındalık oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, Müzede Selfie Günü sebebiyle Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da eşi Ayşe Tavlı ile birlikte Troya Müzesi’ne sabah saatlerinde bir ziyaret gerçekleştirerek katılımcılarla sohbet etti. Müzeyi bir süre dolaşan Vali Tavlı, etkinlik kapsamında selfie çekerek günü ölümsüzleştirdi.
(İHA)

Devamını Oku
Troya Müzesi’ne ‘Müzede Selfie Günü’ akını
Troya Müzesi’ne ‘Müzede Selfie Günü’ akını
Troya Müzesi’ne ‘Müzede Selfie Günü’ akını
Troya Müzesi’ne ‘Müzede Selfie Günü’ akını
Troya Müzesi’ne ‘Müzede Selfie Günü’ akını
Troya Müzesi’ne ‘Müzede Selfie Günü’ akını
Troya Müzesi’ne ‘Müzede Selfie Günü’ akını

Uganda Büyükelçisi Yavuzalp'in o kıyafeti giymesinin sebebi belli oldu

Türkiye’nin Kampala’daki Büyükelçisi Sedef Yavuzalp’in 29 Ekim resepsiyonunda Yunan mitolojik tanrılarının kıyafetini giymesi tartışmalara sebep olurken hakkında soruşturma açılan Türk büyükelçi Ankara’ya çağrıldı. Türk büyükelçinin neden bu kıyafetleri giydiğini ise #Euronews öğrendi.

Büyükelçi Yavuzalp Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 yılını "Troya Yılı" ilan etmesinden dolayı bu kıyafetleri giydiği ortaya çıktı. Türk Büyükelçi 29 Ekim resepsiyonunda yaptığı konuşmada “Bu yıl Milli Günümüzün konsepti ‘Troya Yılı” diyerek uzun uzun Troya kültürünü anlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, #Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan Uganda Büyükelçiliğimizin 29 Ekim resepsiyonundaki görüntüler, tarafımızca tespit edildiği anda derhal soruşturma başlatılmış, bu çerçevede büyükelçi geri çağırılmıştır." açıklamasında bulundu.

#Uganda’danın başkenti Kampala’da Türk büyükelçiliğinde gerçekleşen 29 Ekim resepsiyonuna Uganda Meclis Başkanı Rebecca Kadaga başta olmak üzere birçok üst düzey isim katıldı. Törende öne çıkan ise Türk Büyükelçi Yazuzalp ile büyükelçilik katibinin giydiği kıyafetler oldu. Büyükelçi Yunan mitolojisindeki Tanrıça Helen'i çağrıştıran bir kıyafet giyerken katip ise tanrıların kralı olan Zeus'u çağrıştırdı. Uganda Parlamentosu’nun resmi Twitter hesabından paylaşılan fotoğraflarda Ugandalı yetkililerin bu durumu şaşkınlıkla karşıladığı görülüyor. Törene katılanlardan bazılarının da başlarına yine mitolojiden çelenkler taktığı anlaşılıyor.

Konuşmasında Troya Yılı’nı anlattı
Euronews’in ulaştığı konuşma metninde Türk Büyükelçi Yavuzalp, Troya Antik Kenti'nin, #UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girişinin 20. yılı olması münasebetiyle Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafında 2018 yılı "Troya Yılı" ilan edildiğini anlattı. Bu sebeple bu yıl 29 Ekim Milli Gün’ün konseptinin Troya Yılı olduğuna dikkat çekti.

Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk’e atıf
Büyükelçi konuşmasının yarıdan fazlasında #Troya Yılı’nı anlatırken Troya Destanı’nın dünyayı ve tarihi değiştiren büyük büyük liderlere ilham verdiğini söyledi. Büyükelçi Yavuzalp bu liderlere örnek olarak Büyük İskender, Julius Caesar, Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk’ü gösterdi.

Devamını Oku
Uganda Büyükelçisi Yavuzalp'in o kıyafeti giymesinin sebebi belli oldu