Coronavirus (Covid-19)

  • 115,310,029Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,560,843Ölü Sayısı
  • 21,616,401Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 10:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Prof. Dr. Mete Gündoğan: Sürece bakınca bir şeyi atlatmış görünmüyoruz. Tablo kötüye gidiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın en son açıklaması “En kötüyü geride bıraktık” şeklindeydi. Kurdaki oynaklık geçti ama Hazine geçen haftaki borçlanmasında yine yüksek faiz teklif etmek zorunda kaldı. Gerçekten, ‘en kötü’ geçti mi? Prof. Dr. Mete Gündoğan, #RSFM’de Ahu Özyurt’un sorularını yanıtladı.

"Ekonomi bir olay değil, süreç tahlili gerektirir. Sürece bakınca da bir şeyi atlatmış görünmüyoruz. Tablo kötüye gidiyor" diyen Mete Gündoğan, "TCMB'nin dolar rezervi brüt olarak yıl başında 91.3 milyar dolarken, 10. aya geldiğimizde 66.2 milyar dolara düşmüş, 25 milyar dolarlık bir düşüş. Nette 10 milyar dolara kadar inmiş. Rezervler bu kadar inmiş" ifadesini kullandı.
Faiz cephesindeki yükselişi de yorumlayan Prof. Dr. Mete Gündoğan, "Yüzde 28-30'lara varan bir faiz artışı var. #Enflasyon da görünen yüzde 25 ama mutfak enflasyonu yüzde 50'lere vardı. Şu anda bir mücadele var tamam ama bunun neticesi, bugüne kadar yapılan birikimlerin berhava olması ile sonuçlanıyor" dedi.

Mete Gündoğan, #Hazine verilerini kullanarak tabloyu şöyle anlattı:
"Ekim ayında ödenen iç borç yaklaşık 2.5 milyon liraydı, Kasım ayında ödenmesi gereken iç borç toplamı 21.7 milyar lira. Hazine'nin 22.4 milyar lira borç bulması gerekiyor. Hangi faizle bulacak? Yüzde 27'lere vuran faizlerle. Kıyıda köşedeki birikimleri kullanıyoruz. Bu durmayacak ki? 2014'ten bu yana 210 milyar lira #faiz ödemişiz, 2018-2021 arası 552 milyar lira ödeyeceğiz. Bu noktadan sonra borçlanma da bize daha pahalıya mal olacak."

"Ekonomi kötü olursa, vatandaş yıllardır aynı şeyi yapar. Parasını yatırımını değer kaybetmeyecek bir şeyde değerlendirir. Bunda da en kolay, en likit olanı dolar. Ama esas etki, bir yıl içinde bizim ödememiz gereken borç 114.3 milyar dolar. Yani sizin bir yıldan kısa bir sürede bu parayı bulmanız lazım. Bunun 90 milyar dolarını özel sektör, 24 milyar dolarını da kamu sektörü bulacak. Buna talebiniz olacağı açık. Eh, o zaman bunun da değeri artar" diyen Mete Gündoğan, "Düşüş uzun sürmez. Bu iş polisiye tedbirlerle çözülecek bir şey değil. Hükümetin yeni bir ekonomi hikayesine ihtiyacı var. Şu ana kadar da yeni hikaye yok. Eski hikaye bitti. Olmayınca da polisiye tedbirlerle, zabıta göndererek çözmeye çalışırsanız olmaz" dedi. Gündoğan, baskıyla yapılacak indirimlerin sonunda üretim krizine dönüşebileceği endişesini de dile getirdi.

Devamını Oku
Prof. Dr. Mete Gündoğan: Sürece bakınca bir şeyi atlatmış görünmüyoruz. Tablo kötüye gidiyor

Asgari ücrete çifte zam talebi

Asgari ücret pazarlığında çifte zam tartışması başladı. Sendikalar, asgari ücretin 2 bin TL’ye çıkarılmasını daha sonra artış yapılmasını talep ediyor. Zammın aralıkta devreye girmesi de isteniyor.
#Sabah yazarı Faruk Erdem'in bugün yayımlanan yazısına göre, şu anda 1603 lira net ve 2029.50 TL brüt olarak uygulanan #asgariücret pazarlığının bu yıl 2 bin lira net üzerinden başlaması bekleniyor.
Erdem'in aktardığına göre talepler arasında 'önce 2 bin liraya çıkartılıp sonra zam uygulansın' teklifi de var.

"Bu yıl Yeni Ekonomi Programı'nda yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.18 olarak açıklanmıştı. 12 aylık ortalamalara göre bir artış yapıldığı varsayılırsa, yine yüzde 15 civarında zam beklenebilir" diyen Erdem, şöyle devam ediyor:

— Buna göre de net asgari ücret 1.844 lira civarında oluyor. #Enflasyon hedefine göre ise rakam bin 927 lira. Bu yıl gündeme gelen ikinci bir talep ise uygulamanın ocak yerine aralıktan itibaren başlaması. Bu da komisyonun kasımda toplanıp kararını vermesi anlamına geliyor. İşveren kesimi ise asgari ücret üzerinden sağlanan teşviklerin devamını bekliyor. Özellikle ilave istihdamda vergi ve primleri iki yıldır kamu karşılıyor.

Devamını Oku
Asgari ücrete çifte zam talebi

Bakan Albayrak: Ülkemizi enflasyon ve faiz denen iki prangadan kurtaracağız

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, stanbul'da yeni havalimanında düzenlenen 'Hedef 2023 Büyük Türkiye' zirvesinin açılış konuşmasını yaptı.

Enflasyonla mücadele programına destek veren herkese teşekkür eden Albayrak, "Enflasyonla mücadele için yaptığımız çağrılar sonucunda başlatılan destekler seferberliğe dönüştü. Enflasyonla mücadelede önce ekim, ardından kasım ve aralıkta aşağı yönlü seyir sürecek. Bu sürecin sonunda #enflasyon ve #faiz'den ekonomimizi adım adım kurtardığımızı göreceksiniz" ifadelerini kullandı.
"Ülkemize yönelik yoğun ekonomik saldırı havası dağılamaya başladı" diyen Albayrak, "Yatrıımcılaırn ekonomimize güveni her geçen gün artmaya başlıyor. Bu ataklarla herhangi bir ülke karşı karşıya kalsaydı büyük bir krize düşerdi. Ancak Türkiye çok güçlü bir şekilde güvenini kazanacak bir süreci ortaya koydu. #Döviz'de aşağıya yönlü bir seyir kendini göstermeye başladı" dedi.

Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:- Uzunca bir süre malum kesim tarafından Türkiye'nin başat projeleri bilinçli şekilde itibarsızlaştırıldı. Ağustosta yaşanan süreç, Türkiye'nin tarihinde maruz kaldığı en büyük ekonomik saldırıdır. Bu ataklarla herhangi bir ülke karşı karşıya kalsaydı büyük bir krize düşerdi.
— Özellikle haftasonundan itibaren mücadelenin logosunun bulunduğu afişlerin birçok mağaza ve dükkanlarda yer aldığını gördük. Ekonomide özellikle son dönemde dış ticaret rakamlarının ardından dengelenmenin başladığına şahit olduk.

— Yatırımcıların, küresel oyuncuların ülkemize olan güveni her geçen gün güçlenerek artmaya devam ediyor.

— Gördük ki ülkemizle ilgili olumsuz hava dağılmaya, güçlü bir şekilde başlamış. Gerek enflasyon rakamları gerek kur ve faiz oranları açısından kötü bir dönemi geride bıraktık.


— Türkiye aynı anda hem gelişmiş ülkeler nezdinde yaşanan kritik süreci hem de kendisine yönelik oluşturulan spekülatif saldırıları çok büyük bir başarı ile beklenenin çok altında bir hasarla atlattı.

- Çok kısa vadede atılması gereken adımların çoğunu tamamladık. Ani müdahaleleri yaptık, yapıyoruz, gerekirse yeniden yapacağız. Artık kısa vadeli stratejilerimizin hayata geçtiğine şahit olacağız. Çok kısa diye bir strateji mi olur? Olur.
— Hal yasası Meclis gündemine gelecek. Komisyonculuk tarihe karışacak. Satışta rekabet üst düzeye çıkacak. Yeni haller, yeni atış alanları ve üreticlerinin satış kabiliyetlerinin artırıldığını göreceğiz. Gıda ürünlerine çok daha makul oranlarla erişilmesi açısından bu önemli.Dünyada yaşanan tüm gelişmeleri detaylı olarak takip ediyoruz, tartışıyoruz, devreye sokmamız gereken tüm adımları atıyoruz.

Devamını Oku
Bakan Albayrak: Ülkemizi enflasyon ve faiz denen iki prangadan kurtaracağız

Ekonomistlerin enflasyon değerlendirmeleri

#Enflasyon verilerinin açıklanması sonrası konu #Twitter'da en çok paylaşım yapılan başlıklar arasına girdi.

Ekonomistlerin enflasyon değerlendirmeleri Ekonomistlerin enflasyon değerlendirmeleri Ekonomistlerin enflasyon değerlendirmeleri

TÜİK Mayıs 2018 enflasyonunu açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre enflasyon Mayıs ayında bir önceki aya göre ise yüzde 1,65 arttı.

Bugünkü #enflasyon verisi, Merkez Bankası'nın atacağı adımlara ışık tutacağı beklentisiyle piyasalar tarafından da yakından takip ediliyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verisini açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) mayısta yüzde 1,62 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon yüzde 12.15 yükseldi. Ekonomistler, #TÜFE'nin yüzde 1.59 artmasını bekliyordu.

 

Enflasyon, nisanda bir önceki aya göre yüzde 1.87 artış göstermiş, yıllık enflasyon yüzde 10.85 olmuştu.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ise 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3.79, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 12.12, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.16 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 15.80 artış gösterdi.

Böylece üretici fiyatları endeksi yıllık bazda yüzde 20'nin üzerine çıkarak 2003 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Ana harcama grupları bazında bakıldığında enflasyondaki artışın büyük ölçüde ulaştırma sektöründeki fiyat artışlarından kaynaklandığı görülüyor.

Petrol fiyatlarının Mayıs ayı boyunca yüksek seyretmesi, net petrol ithalatçısı olan Türkiye'de ulaştırma fiyatlarının yüzde 20 yükselmesine yol açtı.

Enflasyon sepetinde en yüksek ağırlığa sahip olan gıdada ise yıllık bazda artış yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayında ev eşyası fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 17 artarken, lokanta ve otel fiyatları yüzde 12,5 yükseldi. Bu iki sektör, genel yıllık enflasyon seviyesinin üzerinde fiyat artışlarının yaşandığı alanlar oldu.

Merkez Bankası'nın faiz oranlarına karar verdiği Para Politikası Kurulu toplantısı bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek. Faiz kararı ise 14.30'da açıklanacak.

Devamını Oku
TÜİK Mayıs 2018 enflasyonunu açıkladı

Mehmet Şimşek: Enflasyon birkaç ay içinde zirveyi görebilir

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonun birkaç ay içinde zirveyi göreceğini, altın hariç cari açığın ise muhtemelen zirveyi görmüş olduğunu belirtti.

Şimşek, #Twitter'da İngilizce yazdığı mesajında Nisan 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi gören imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksine (PMI) atıfta bulundu: "Son imalat PMI verisi yeniden dengelenmenin devam ettiğini gösteriyor. Mal ihracatı ve turizm ekonomik aktiviteyi desteklemeye devam edecek, yani altın hariç cari açık zirveyi muhtemelen zirveyi gördü. #Enflasyon birkaç ay içinde zirveyi görecek olabilir. Politika bileşimini güçlendireceğiz."

Devamını Oku
Mehmet Şimşek: Enflasyon birkaç ay içinde zirveyi görebilir

İşte, ekonomide yıl sonu beklentileri

Merkez Bankası'nın mayıs ayı beklenti anketinde yıl sonu #dolar kuru beklentisi 4.4352'ye yükseldi. #Enflasyon tahmini ise yüzde 11.07'ye çıktı.
Merkez Bankası 2018 yılı Mayıs ayı Beklenti Anketi sonuçlarını açıkladı.
2018 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 4.22 TL iken, bu anket döneminde 4.4352 TL'ye yükseldi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 4.33 TL ve 4.58 TL olarak gerçekleşti.

Cari yıl sonu #TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10.07 iken, bu anket döneminde yüzde 11.07'ye yükseldi.

GSYH 2018 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4.7 iken, bu anket döneminde yüzde 4.6 oldu. 2019 yılı büyüme beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 4.5 ve yüzde 4.4 olarak gerçekleşti.

Devamını Oku
İşte, ekonomide yıl sonu beklentileri