Coronavirus (Covid-19)

  • 13,462,868Coronavirus Vaka Sayısı
  • 581,317Ölü Sayısı
  • 5,029,948Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Pentagon: Uzaydaki üstünlüğümüzü Rusya ve Çin yüzünden kaybediyoruz

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Rusya ve Çin’in teknolojik başarılarının ABD’nin uzay endüstrisindeki egemenliğine engel olduğunu belirtti.

Shanahan, The Wall Street Journal gazetesi için kaleme aldığı yazıda, “Çin ve Rusya, uzaya olan ekonomik ve askeri bağımlılığımızı titizlikle inceleyerek anti uydu lazer ve parazit yaratma cihazları gibi teknolojiler ile bu bağımlılığımızdan yarar sağlayan siber fırsatlar geliştirdi. Pekin, geçen yıl yörüngeye 38, biz ise 17 roket fırlattı. Ay’da 50 yıllık yokluğumuzun ardından Çinliler bu yıl Ay’ın karanlık yüzüne indi ('Chang'e 4' adlı insansız uzay aracını kastediyor). ABD hâlâ bir üstünlüğe sahip ama egemenliğimizin sınırları hızla daralıyor” ifadelerine yer verdi.
Halihazırda uzay endüstrisinin, roket fırlatma maliyetlerinin düşmesi, özel sektördeki inovasyonlar ve uzay teknolojilerinin askeri ve ticari amaçlarının birleşmesinden doğan ani değişimlerden geçtiğini yazan Pentagon şefi, buna rağmen ABD’nin askeri yaklaşımının değişmediğine dikkat çekti.

ABD ordusuna bağlı 10’dan fazla farklı kuruluşun uzay fırsatları üzerinde çalıştığını ifade eden Shanahan, “Kara, deniz ve hava kuvvetlerimiz ayrı uydu sistemlerine sahip. Bunun sonucunda 130’dan fazla farklı iletişim terminali var. Bu, Çin ve Rusya’ya ayak uydurmak için çok hantal ve yavaş bir yaklaşım. ABD’nin, uzay stratejisini değiştirmesi gerekiyor” dedi.

#sputnik

Devamını Oku
Pentagon: Uzaydaki üstünlüğümüzü Rusya ve Çin yüzünden kaybediyoruz

Rusya'nın yeni hipersonik füzesi

Rus füze uzmanı Konstantin Sivkov, Rusya'nın yeni geliştirmekte olduğu hipersonik Tsirkon füzesinin, NATO ülkelerinin savunma sistemleri karşısında ‘yenilmez' olacağını söyledi. Sivkov, Tsirkon'un yapabileceklerini anlatırken ‘bu silahların hava savunma sistemlerini, sıcak bir bıçağın tereyağını kestiği gibi yarıp geçeceği' benzetmesini yaptı.
Rusya Roket ve Top Bilimleri Akademisi Başkan Yardımcısı Sivkov, Rus lider Vladimir Putin'in bu haftaki parlamento ve ulusa sesleniş konuşmasında açıkladığı hipersonik Tsirkon füzeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Sivkov Sputnik'e demecinde yeni füzelere ilişkin şunları söyledi: "Atış menzili bin kilometreyi geçen hipersonik bir gemi savar füzesinden bahsediyoruz. Uçuş hızı 9 mach, bu da saniyede yaklaşık 3 kilometrelik bir hıza denk geliyor. NATO ülkeleri tarafından kullanılan füze savunma sistemleri uçuş hızı saniyede 1 kilometreden büyük olan hedefleri durduramıyor. Dolayısıyla Tsirkon'un durdurulma ihtimali binde bir."
"Bu, Tsirkon'un hava savunma sistemleri tarafından prensipte düşürülemeyeceği anlamına geliyor" diye devam eden Sivkov, "Yani Tsirkon füzeleri hava savunma sistemlerini, sıcak bir bıçağın tereyağını kesmesi gibi yarıp geçiyor" ifadelerini kullandı.
Tsirkon'u donanma gemilerine adapte edilmesinin de zor olmayacağını belirten Rus füze uzmanı Sivkov'a göre, bu yeni nesil füzeler denizlerdeki güç dengesini radikal bir biçimde değiştirecek.

#sputnik

Devamını Oku
Rusya'nın yeni hipersonik füzesi

Moskova’nın en güzel kızı belli oldu

Мoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 YarışmasıМoskova Güzeli 2018 Yarışması
Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crocus City Hall koser salonunda Moskova Güzeli 2018 (Miss Moscow) yarışmasının finali düzenlendi. 1994 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen yarışmada güzellik tacı için 30 katılımcı yarıştı. Bu yıl Moskova Güzeli unvanını 24 yaşındaki model ve blogger Alesya Semerenko kazandı.

Güzelliği ve yetenekleriyle jüri ve izleyicilerin büyük beğenisini toplayan güzel, tacı geçen yılki yarışmanın kazananı Elizaveta Lopatina’dan devraldı.

#sputnik

Devamını Oku
Moskova’nın en güzel kızı belli oldu Moskova’nın en güzel kızı belli oldu Moskova’nın en güzel kızı belli oldu Moskova’nın en güzel kızı belli oldu Moskova’nın en güzel kızı belli oldu Moskova’nın en güzel kızı belli oldu

Ruslar, Sovyetler Birliği'ni özlüyor

Vedomosti gazetesinin Rus kamuoyu araştırma merkezi Levada Center'in verilerine dayandırarak verdiği habere göre, SSCB'nin çöküşüne hayıflanan Rusların sayısı son on yılda zirveye çıktı.
Levada Center'in yaptığı ankete göre, katılımcıların yüzde 66'sı SSCB'yi özlediğini belirtti. Bu sayı geçen yıl yüzde 58'di. Ayrıca, SSCB'yi özlediğini söyleyenlerin sayısı son on yılda yüzde 61'in üstüne çıkmadı.
SSCB'yi özleyen ülke vatandaşlarının yaş kategorileri, 55 yaş üstü olanların yanı sıra, 18-24 yaş aralığındaki gençlerdir.

Anket verilerine göre, Rusların SSCB'nin dağılmasına üzülmelerinin başlıca nedeni, ekonomik sistemin (yüzde 52) yok olması, süper bir güce aidiyet duygusunun kaybı (yüzde 36), karşılıklı güvensizlik ve gerginliğin (yüzde 31) artmasıdır.
Levada Center'de sosyolog olarak görev yapan Karina Pipiya'ya göre, Ruslar arasında SSCB nostaljisine eğilimin artmasının temel nedeni, önemli ölçüde emeklilik reformundan kaynaklanıyor. Pipiya göre, vatandaşlar SSCB'ye duydukları özlemi, günümüzdeki refah sorunlarıyla ilgili kaygıların artması nedeniyle de eski sıkıntıları unutarak, büyük oranda o dönemin güçlü ekonomisi ve refah düzeyi ile açıklıyorlar.

Gençler arasında SSCB'ye duyulan özlemin, Sovyet olan her şeyin romantikleştirilmesi, Sovyet sonrası Rusya'da daha önce kabul görmeyen konuların yeniden değerlendirilmesine neden olabileceğini belirten Pipiya, şu ifadeleri kullandı: "Çöküşe üzülenlerin sayısının artması, Sovyet olan her şeyin romantikleştirilmesi, özellikle tarihi iyi bilmeyen gençler arasında abartılı beklentilere yada Sovyet sonrası Rusya'da daha önce üzerinde fikir birliğine varılan veya kabul görmeyen konuların yeniden değerlendirilmesine yol açabilir: Stalinist baskıyı haklı çıkarma, tarihi yeniden yazma, 1990'ların demokratik dönüşümünü değersiz kılma vs."

#sputnik

Devamını Oku
Ruslar, Sovyetler Birliği'ni özlüyor

Azerbaycan'ın en güzel kadın ve en yakışıklı erkek modeli seçildi

Azerbaycan’nın başkenti Bakü’de düzenlenen Best Model of Azerbaijan 2018 Yarışması’nda ülkenin çeşitli bölgelerinden katılımcılar, en güzel kadın ve en yakışıklı erkek model ünvanları için yarıştı. Başkentteki Fairmont Flame Towers salonunda düzenlenen yarışmanın finaline otuzar kadın ve erkek model kaldı.

Birkaç renkli defile ve yetenek yarışmasından oluşan etkinliğin sonunda jüri kararıyla En Güzel Kadın Model ve En Yakışıklı Erkek Model ünvanlarına Aygül Safarova ve Şakir Ahmedzade layık görüldü.

Yarışmanın kazananları, İstanbul’da 1-8 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Best Model of The World 2018 Yarışmasının finalinde ülkesini temsil edecek.

#sputnik

Devamını Oku
Azerbaycan'ın en güzel kadın ve en yakışıklı erkek modeli seçildi Azerbaycan'ın en güzel kadın ve en yakışıklı erkek modeli seçildi Azerbaycan'ın en güzel kadın ve en yakışıklı erkek modeli seçildi

İş merkezi, karayolunun üzerine çöktü -video-

Moskova’nın kuzeyinde önceden terk edilmiş bir iş merkezinin yıkımı sırasında araçların geçtiği karayolunun üzerine çöktüğü bildirildi.
Rus NTV televizyonunun haberine göre olay Krasnaya Sosna caddesinde meydana geldi. Severyanin adlı iş merkezinin sökülmesi gerekiyordu, ancak çalışmaların yapıldığı sırada bina dayanamayarak araçların geçtiği yolun üzerine yıkıldı.
Olayın tanıklarının çektiği videoda çok katlı binanın ortadan bükülerek parçalarının yola düştüğü görülüyor. Bu arada oradan geçen araçların olayın farkına varıp zamanında durabildikleri ya da gaza basarak kurtuldukları belirtiliyor. Olayda yaralı olup olmadığı konusundaysa bilgi verilmedi.

Başkent Trafik Kontrol Merkezi’nden #Sputnik’e yapılan açıklamada bölgede trafik sıkışmasının olmadığı ve yolun boş olduğu, ancak binanın yolun üzerine yıkıldığı bilgisinin kendilerine ulaşmadığı belirtildi.

Habere göre yıkılan eski iş merkezinin yerine konut inşaatı planlanıyor.

Devamını Oku
İş merkezi, karayolunun üzerine çöktü -video-

Zafer Arapkirli ile Seyri Sabah - 23.11.2018 -video-

Zafer Arapkirli ile Seyri Sabah - 23.11.2018 #videohaber #sputnik #RSFM

Zafer Arapkirli ile Seyri Sabah - 23.11.2018 -video-

İki Rus sporcu daha buz üstünde soyundu -video-

Rus atlet Yelizaveta Tuktamişeva'nın Kanada Artistik Buz Pateni Şampiyonası’nda buz üstünde yaptığı striptiz dans trendinin ardından, Rus buz dansı çifti Sofya Yevdokimova ve Yegor Bazin de buz üstünde soyundu.
Rus atlet Yelizaveta Tuktamişeva Kanada Artistik Buz Pateni Şampiyonası’nda buz üstünde yaptığı striptiz dans, artistik patinaj camiasında yeni bir akım başlattı. Performans sırasında soyunan sporcular kervanına Rus buz pateni ikilisi Sofya Yevdokimova ve Yegor Bazin de katıldı.
Çift, Moskova’daki Rostelecom Şampiyonası’nda Michael Jackson’ın ‘They Don’t Care About Us’ ve ‘Smooth Criminal’ şarkısı eşliğinde performans sergiledi. izleyenlere görsel şölen yaşattı. İkili performansları sırasında ceketlerini çıkararak sadece tişört ve sütyenle kaldı.
Çift yarışmayı dördüncü olarak tamamladı.

#sputnik

Devamını Oku
İki Rus sporcu daha buz üstünde soyundu -video-

Rus Dışişleri: ABD, Fırat'ın doğusuna fosfor bombalarıyla saldırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin fosfor bombaları kullanarak Suriye'de Fırat'ın doğusuna yeniden yoğun saldırılar düzenlemeye başladığını söyledi.
Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, "ABD'liler, yerel sakinlerin verdiği bilgiye göre fosfor bombaları kullanarak Fırat'ın doğu kıyısında teröristlerin elinde tuttuğu yerleşim birimlerine yönelik yoğun saldırılara yeniden başladı" dedi.
Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, dün #ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonunun, Deyr ez Zor bölgesindeki Hacin kenti ile Şaafa köyüne düzenlediği hava saldırısında uluslararası hukukta yasaklı olan misket bombası kullandığını belirtmişti.

Yerel kaynaklara dayandırılan haberde, "Uluslararası koalisyona ait uçaklar, Deyr ez Zor eyaletinin doğusundaki Hacin kentine ve Şaafa köyüne misket bombaları kullanarak hava saldırısı düzenledi" denmişti.

#sputnik

Devamını Oku
Rus Dışişleri: ABD, Fırat'ın doğusuna fosfor bombalarıyla saldırdı

Rusya’dan yolculara yiyecek ve konaklama imkanı sunmayan Onur Air’e ceza

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Airbus 321 tipi yolcu uçağıyla Volgograd’a acil iniş yaptıktan sonra yolcuları bir otele yerleştirmeyen ve yiyecek vermeyen Onur Air’e para cezası verdi.
Onur Air'in Airbus 321 tipi uçağı Antalya'dan Çelyabinsk'e uçarken 226 yolcu ve 8 mürettebatıyla 20 Mayıs'ta kabin basıncının düşmesi nedeniyle Volgograd'a acil iniş yapmıştı. Olayla ilgili yapılan soruşturmanın ardından şirketin yolculara 8 saatten fazla bir süre yiyecek, telefon kullanma imkânı vermediği ve bir otele yerleştirmediği ortaya çıktı.
Rospotrebnadzor'dan yapılan açıklamaya göre, Volgograd ulaştırma savcı yardımcısı tarafından konuyla ilgili dava açıldı. Şirkete para cezası verilmesine karar verildi.

ospotrebnadzor'dan bir kaynak, #Sputnik'e yaptığı açıklamada cezanın 20.000 ruble (1.625 TL) olduğunu söyledi.

Devamını Oku
Rusya’dan yolculara yiyecek ve konaklama imkanı sunmayan Onur Air’e ceza