Coronavirus (Covid-19)

  • 12,543,734Coronavirus Vaka Sayısı
  • 560,123Ölü Sayısı
  • 4,679,194Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocyas istifa etti

Kathimerini gazetesinin haberine göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas istifa etti.

#Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Savunma Bakanı Panos Kammenos ile Prespes anlaşması konusunda gerginlik yaşadığı kabine toplantısının ardından istifasını sundu. Başbakan Aleksis Çipras da Kocyas'a Yunanistan'ın jeopolitik rolünü daha üst seviyelere taşımaya yaptığı katkılarından dolayı teşekkür etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocyas istifa etti

Yunanistan, sermaye kontrolüne son verdi

Yunanistan’da ekonomik krize karşı verilen mücadele çerçevesinde ilan edilen sermaye denetimine bugün itibarıyla son verildi.

Yunanistan, ekonomik krizin doruğa çıktığı 2015'de nakit para akışı üzerinde kontrol sağlanması amacıyla bir dizi sert uygulamaya başvurmuştu. Krizin etkilerinin geçmeye başlamasıyla birlikte, Yunan hükümeti ekonomik krize karşı önlem olarak ilan edilen sermaye denetimine bugün son verdiğini açıkladı.
Sermaye denetimine son verilmesiyle birlikte, mevduat sahipleri, bundan böyle gerek hesap bulundurdukları bankalardan gerekse ATM'lerden istedikleri kadar nakit çekebilecek.

Öte yandan, yurt dışına kişi başına 10 bin euro nakit çıkarılabilecek.

#BBC'nin haberine göre, ülke dışındaki Yunanistan vatandaşları da ATM'lerden en fazla 5 bin euro nakit çekebilecek.

#Yunanistan Merkez Bankası, internet üzerinden yapılan alışverişlere uygulanan sınırlamaların ve yasaklamaların da kaldırıldığını açıkladı.

Hükümet, 2015 yılında doruğa çıkan ekonomik kriz nedeniyle bankalardan para çekmeye sınırlama getirmişti. Mevduat sahipleri ilk dönemlerde günde 50 Euro'dan fazla nakit çekemiyordu. Aşamalı olarak serbest bırakılan sermaye kontrolünün kaldırılmasının, Yunanistan ekonomisinin düzlüğe çıkmaya başlamasıyla ve AB ile IMF'nin Yunanistan'a uyguladığı tasarruf programlarının sona ermesiyle bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Devamını Oku
Yunanistan, sermaye kontrolüne son verdi

Yunanistan Savunma Bakanı, Hulusi Akar'ı Yunanistan'a davet etti

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Türkiye'de tutuklu yargılanan 2 Yunan askerin tahliye edilmesinin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı Yunanistan'a davet etti.
#Yunanistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Edirne'de askeri bölgede yakalandıktan sonra tutuklu yargılanan Yunan ordusuna mensup Teğmen Aggelos Mitrodotis ile Astsubay Çavuş Dimitris Kuklacis'in dün tahliye edilmesinin ardından Kammenos'un Akar'ı telefonla aradığı belirtildi.
Açıklamada "Savunma Bakanı Panos Kammenos, Türkiye'nin Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda konuştu. Kendisine iki Yunan askerin serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve onu resmi ziyaret için Yunanistan'a davet etti" ifadelerine yer verildi.

Kammenos ayrıca gaztecilere yaptığı açıklamada "Umarım askerlerin serbest bırakılması Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir dönemin işareti olur" dedi.

Devamını Oku
Yunanistan Savunma Bakanı, Hulusi Akar'ı Yunanistan'a davet etti

Yunanistan'da darbeci askerlere 7/24 silahlı koruma

Yunanistan, Türkiye'den kaçan 8 #darbeci askeri, Ankara'nın ''Paketleyip Türkiye'ye getiririz'' açıklamalarının ardından olası #MİT operasyonuna karşı 7 gün 24 saat silahlı korumaya aldı.

15 Temmuz darbe girişimine karışmış 8 firari askerin kaçtıkları #Yunanistan'da sonunda yargı kararıyla serbest bırakılmaları, Ankara-Atina hattında yüksek gerilime neden oluyor.
İngiliz The Guardian gazetesi, Atina'nın olası MİT operasyonundan korktuğuna dikkat çekerek 8 Türk askerini korumak için mümkün olan en sıkı önlemleri aldığına dikkat çekti. Buma göre askerler açıklanmayan bir yerde 7 gün 24 saat silahlı koruma altında tutuluyor.

Gazeteye konuşan Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Fotis Kouvelis ''Askerlerin güvenliği için olabilecek en geniş çaplı önlemleri alıyoruz'' dedi.
Kouvelis, Kosova'da MİT'in FETÖ mensuplarına düzenlediği operasyona dikkat çekerek şunları söyledi:

''Bölgemizde daha birkaç ay önce yaşananları unutmadık. Askerlerin güvenliği için olabilecek en geniş önlemleri alıyoruz. Nerede oldukları bariz sebeplerle gizli tutulacak.''

Yunan Ta Nea gazetesi de askerlerin kaçırılması veya öldürülmesi endişesiyle kışlada tutulduğu iddiasına yer vermişti.

Öncesinde Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise, "Yunanistan FETÖ'cü, darbeci askerleri iade etmemiş olabilir, hatta onlara başka imkanlar, korumalar da verebilir, başka bazı ülkelerin teröristleri himaye ettiği gibi himaye edebilir. Ne yaparlarsa yapsınlar, o darbeci, FETÖ'cü askerleri bulmak, onları paketleyip Türkiye'ye getirmek bizim vazifemizdir. Nereye giderlerse gitsinler" açıklamasını yapmıştı.

MİT, mart ayında 6 Türkiye vatandaşını Kosova’da gözaltına alıp Türkiye’ye getirmiş, bu şüpheliler daha sonra tutuklanmıştı.

Kosova'da Başbakan Ramuş Haradinac kendisinin bilgilendirilmediği gerekçesiyle operasyona tepki gösterirken meclis de soruşturma açmıştı.

Yunanistan yargısı, Türkiye'de adil yargılanmayacakları gerekçesiyle firari askerlerin Türkiye'ye iadesini reddediyor.


Kouvelis de The Guardian'a "AB hukuku ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde bağımsız bir yargı sistemimiz var ve bu kuralları gözardı edemeyiz'' açıklamasında bulunurken Ege gerilimiyle ilgili de şunları söyledi:

''Bölgeye çok sayıda savaş gemisi gönderildi, savaş uçakları çılgın hızda uçuyor, bunlar bir kaza olasılığını artırıyor."

Devamını Oku
Yunanistan'da darbeci askerlere 7/24 silahlı koruma