SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

2. El Araçlarda Yeni Düzenleme: Sıfır Fiyatını Geçemeyecek

Yayınlanma:
ABONE OL

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre ikinci el motorlu araçların fiyatı, üretici ya da distribütör tarafından belirlenen satış fiyatının üzerinde pazarlandığında durum ikinci el araç ticareti kabul edilecek. Bu kapsamda da aracını satmak isteyenler 1 Ocak 2024 tarihine kadar bu fiyatın üzerine çıkamayacak, yani sıfır fiyatın üzerinde ikinci el satışlar engellenecek.

Yapılan değişikliğe göre, ikinci el motorlu araç satışı için ilan veren gerçek veya tüzel kişiler, yasağa aykırı ilan girişi yapanları ilan yayımlanmadan önce uyarmakla ve bu ilanlara ilişkin bilgileri Bakanlığın taleplerine uygun şekilde iletmekle yükümlü olacak. Uyarma görevi, ilan verene taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatı bilgisini ve ilan fiyatının bu yönetmeliğe aykırılık teşkil ettiği bilgisini içerecek.

Söz konusu bu yönetmelik ise 15.07.2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak olan uygulamada tavsiye edilen satış fiyatının üzerine eklenebilecek azami tutarı da belirleyecek.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler