SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

50 Randıman Kabuklu Fındıkta 10 TL’lik ŞOK Düşüş! İşte 8 Ekim Güncel Fındık Fiyatları

Fındık fiyatlarında şok yaşanıyor. Özellikle Ordu’da 100 TL’yi geçen fındık fiyatları son günlerde 10 Lira birden gerileyince fındık satıcıları zor durumda kaldı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Geçtiğimiz Ağustos ayında fındık sezonunun açılmasıyla birlikte 70 TL’den başlayan fiyatlara zam yapılmış Ordu serbest piyasasında 50 randıman fındığın fiyatı 100 TL ve hatta 105 TL’ye kadar yükselmişti. Ancak günler geçtikte Ekim ayında fındık fiyatlarında yaşanan düşüş dikkatlerden kaçmadı.

Fındıkta fiyatlar tam yeniden yükselişe geçmişken yeniden yaşanan bu düşüş üreticileri de korkuttu. TMO’nun fındık sattığı iddiaları sonrasında Ferrero’nun da yüksek fiyattan fındık alan tüccarları cezalandırmak adına fındık alımını azaltması fiyatların gerilemesine sebebiyet verdi.

Ordu’da son olarak 50 randıman kabuklu fındığın serbest piyasadaki değeri 90-92 Lira arasında işlem görürken bu rakam Giresun’da 100 TL, Trabzon’da ise 92 TL seviyelerine kadar geriledi.

İLGİLİ HABER Türkiye’nin İhracat Artışında Başı Irak Çekti
Fındık fiyatlarında şok yaşanıyor. Özellikle Ordu’da 100 TL’yi geçen fındık fiyatları son günlerde 10 Lira birden gerileyince fındık satıcıları zor durumda kaldı.

Fındık fiyatlarındaki bu düşüşün temel nedenlerinden biri ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanlış rekolte tahmini etkisini gösterdi. Rekolteyi çok yüksekten açıklayan bakanlığa rağmen TMO’nun da bu rekolteyi dikkate alması fiyatlarına düşmesine sebebiyet verdi.

Arz talep fazla olunca da fındık fiyatı TMO fiyatlarının üzerine çıktı. TMO bir anlamda devre dışında kalırken serbest piyasadaki fındık tüccarı da rakamlarla istediği gibi oynar hale geldi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler