SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

65 Yaş Üstüne Müjde Erkenden Geldi! O Tarihte Yüzde 50 Zamlı Yatacak!

Memurlara Ocak 2024'te yapılacak olan zamla birlikte 65 yaş aylıkları da zamlanıyor olacak.

Yayınlanma:
ABONE OL

Memurlara 2024 Ocak ayında yapılacak olan zamda, toplu sözleşme kısmından ne kadar geleceği belli oldu. Şimdi artık gözler enflasyon farkından gelecek olan zamma çevrilirken, 65 yaş aylıklarına ne kadar zam yapılacak sorusu aramalarda hız kazandı. Bir diğer adıyla yaşlılık maaşı olarak da bilinen 65 yaş aylığı, memurların maaş katsayısına göre hesaplandığından, memurlara yapılacak olan zam, tüm sosyal yardım parası alan hak sahiplerini de yakından ilgilendiriyor.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun hükümetin sunduğu zam oranını kabul etmesi üzerine 2024 yılının ilk 6 ayında toplu sözleşmeler kapsamında yüzde 15 zam yapılacağı kesinleşti. 6 aylık enflasyon farkının da ekleneceği zam oranı şimdilik belirsizliğini korurken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “yüzde 50” açıklamasının ardından çeşitli hesaplamalar yapılmaya başladı. Peki, tahmini hesaplamalara göre 65 aylıkların ne kadar zam yapılacak? Sosyal yardım paraları kaç TL atacak? 65 yaş aylığı kaç TL zamlanacak? İşte güncel hesaplamalar…

65-yas-aylik.jpg

İLGİLİ HABER Rönesans Gayrimenkul Yatırım AŞ Halka Açılıyor
Memurlara Ocak 2024'te yapılacak olan zamla birlikte 65 yaş aylıkları da zamlanıyor olacak.

2024 Memur Zammı Netleşti!

2024 yılı Ocak ayında toplu sözleşmeler kapsamında memurlara yüzde 15 zam yapılacak. Bu yüzde 15’in üzerine de 6 aylık enflasyon farkı verileri eklenecek. Böylelikle yeni zam oranı ortaya çıkacak.

Zamla ilgili şimdilik enflasyon farkı belirlenmediğinden hiçbir şey net değil. Ancak, Bakan Vedat Işıkhan, daha önceki açıklamalarında memurlar için yüzde 50’ye yakın bir zam öngördüğünü açıklamıştı. Bunun üzerine de hesaplamalar yüzde 50’lik zammın üzerine odaklandı. Ama yine de enflasyon farkı netleşmediğinden bu oranlar Ocak ayında değişiklik gösterebilir.

65-yas-maas-zam.jpg

Ocak 2024 65 Yaş Aylığı Kaç TL Olacak? Kaç TL Zam Yapılacak?

Temmuz ayında memurların maaşlarında yapılan yüzde 17.55’lik zam, 65 yaş aylıklarına da yansıtılmıştı. Bu kapsamda 2023 yılı 65 yaş aylığı 1997 liradan 2348 liraya yükselmişti. Şimdi ise Ocak 2024’te yapılacak zamla tekrar 65 yaş aylıkları yükseliyor olacak.

Bakan Işıkhan’ın da açıklamaları doğrultusunda yüzde 50’lik zam ihtimali ile yapılan hesaplar, 65 yaş aylıklarının Ocak 2024’te 3500 lira civarına yükselmesi bekleniyor. Ancak dediğimiz gibi, enflasyon farkı netleşmediğinden bu rakamlar değişiklik gösterebilir.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler