SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Aracı Olanlara Kötü Haber! ÖTV, MTV, KDV derken 1 trilyonluk vergi yolda

Önümüzdeki sene araç sahipleri vergi sıkıntısı yaşayacak. ÖTV, MTV ve akaryakıt vergileri KDV hariç 1 trilyon TL'yi geçecek. Alkol ve sigara tüketenler büyük vergi verecek.

Yayınlanma:
ABONE OL

Vatandaşa yük olacak ağır vergiler, önümüzdeki sene özellikle araç sahiplerini etkileyecek. İktidar, enflasyonu yüzde 33’e indireceğini açıklarken, vergilere yüzde 70 civarında zam yapmayı hedefliyor. Enflasyonda iki katından fazla artış yaşayacak olan vergiler, mutfak ihtiyaçlarını etkilerken araç sahipleri için de yüksek boyutlarda olacak.

arac-4.webp

Sözcü’nün haberine göre; içki ve sigaradan alınan yüksek vergiler de bütçenin en önemli gelir kaynakları arasında yer almayı devam ettirecek. İktidar bu sene deprem sebebiyle Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni iki kere almıştı. Sene başında 38.8 milyar TL gelir tahmin edilen MTV’den çifte vergi sayesinde sene sonunda 71.5 milyar TL tahsilat yapılacağı hesaplanıyor. İktidar önümüzdeki sene MTV gelir beklentisini 68 milyar 962 milyon TL’den çok yüksek de tutuyor.

İLGİLİ HABER AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi Sonuçlandı
Önümüzdeki sene araç sahipleri vergi sıkıntısı yaşayacak. ÖTV, MTV ve akaryakıt vergileri KDV hariç 1 trilyon TL'yi geçecek. Alkol ve sigara tüketenler büyük vergi verecek.

arac-3.jpg

1 TRİLYONU AŞACAK

Bu rakam, araç sahiplerinden gelecek yılki MTV’nin yüzde 84.3 oranında zamlanacağını, bu sebeple tekrardan değerleme oranının yüksek belirleneceğini ifade ediyor. Yeni araç alacaklardan da ÖTV yoluyla önümüzdeki sene 498.5 milyar TL gelir alınmış olacak. Yüzde 44’lük bu gelir yükseliş hedefi yeni senede sıfır araca yönelik zamların da çok olacağını ifade ediyor.

Araç sahiplerinden ayriyeten akaryakıt Özel Tüketim Vergisi olarak 455 milyar TL alınacak. Ayriyeten akaryakıt ÖTV’sinin Katma Değer Vergisi olarak ayrıca 91 milyar TL tahsil edilecek. Böylelikle gelecek sene bütçesine araç sahiplerinden girecek olan kaynak, araç ve akaryakıttaki ÖTV’siz fiyat üzerinden alınacak KDV hariç 1 trilyon 113 milyarı geçmiş olacak.

arac-2.jpg

İÇKİ VE SİGARA SAYESİNDE BÜTÇEYE 359 MİLYAR TL GİRECEK

Alkollü içkilerle sigaraya sürekli yüksek oranlarda vergiler katan iktidar, 2024 yılında hem alkol hem de tütün vergilerini yüzde 71’in üzerinde yükseltecek. Bu sene devletin kasasına alkollü içeceklerden 63 milyar, sigaradan 146 milyar olmak üzere toplamda 209 milyar TL para girecek. 2024 senesinde ise yıl başında ÖTV’ye uygulanacak yüzde 70’in üzerindeki zamlarla alkolden sağlanan vergi 107.5 milyara, tütün ve sigaradan sağlanan vergi de 251.5 milyara çıkacak. İki kalemden bütçeye girecek kaynak 359 milyar TL’yi bulacak.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler