SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Avrupa Borsaları Karışık Seyirle Açıldı

Avrupa borsaları, güne karışık seyirle başladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,1 artışla 468 puan, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,1 yükselişle 16.440 puan seviyesinde işlem görüyor.

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,2 değer kaybıyla 7.432 puan, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,1 düşüşle 30.080 puan, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,3 azalışla 9.842 puan ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,4 kazançla 7.345 puanda bulunuyor.

Avro/dolar paritesi, şu sıralarda önceki kapanışın hemen üstünde 1,0880’de seyrediyor.

İLGİLİ HABER AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi Sonuçlandı
Avrupa borsaları, güne karışık seyirle başladı.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) martta faiz indirimlerine başlayacağına yönelik beklentilerin zayıflamasıyla dalgalı bir seyir izlendiğini ifade etti.

Yılın başından bu yana ABD’de açıklanan verilerin enflasyonu destekler nitelikte olduğunu ifade eden analistler, bu durumun Fed’in faiz indirimleri konusunda aceleci olmayacağına işaret ettiğini dile getirdi.

Bugün Avrupa Merkez Bankasının (ECB) son toplantısına ilişkin tutanaklar ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağına yerleşti.

Lagarde, dünkü açıklamasında, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşmada doğru yolda olduklarını ancak henüz zafer ilan edilemeyeceğini belirterek, “Faizi bu yaz indirebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bölge genelinde dün açıklanan enflasyon verilerine göre, Avro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi 2023’ün Aralık ayında yıllık yüzde 2,9 ile beklentiler doğrultusunda artarken, İngiltere’de yüzde 4 artışla beklentileri aştı.

Para piyasalarında, enflasyon verileri sonrası ECB’nin ilk faiz indirimine nisanda gidebileceği beklentisi nispeten zayıflasa da güçlü duruşunu korurken, İngiltere Merkez Bankasının (BoE) faiz indirimlerine haziranda başlayacağı fiyatlanıyor. Söz konusu verilerin öncesinde BoE’nin mayısta faiz indirim döngüsünü başlatacağı öngörülüyordu.

Analistler, bugün veri gündeminde ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinleri ile haftalık işsizlik başvurularının takip edileceğini belirtti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler