SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Emekli Olanlara Müjde Geldi! Çalışan Çift Maaş Alabilecek

Meclis’e sunulan 12. Kalkınma Planı bünyesinde, emekli maaşı sisteminde ve aylık bağlanma oranlarında büyük değişiklikler planlanıyor. İşte o detaylar.

Yayınlanma:
ABONE OL

Son senelerde Türkiye’de çalışma hayatı ve emeklilik sistemi üzerinde yeni reformlar uygulanıyor ve gelecek zamanlarda daha fazla değişiklik olması bekleniyor. 12. Kalkınma Planı bünyesinde emeklilerin aylık bağlama sisteminde değişiklik yapılması hedefleniyor.

Yerel bir kaynağa göre, emeklilikle alakalı yeni bir reform önerisi geliştirilerek emekli olma kriterleri tekrardan belirlenecek. Bu, çalışma hayatındaki aktif ve pasif dengenin tekrardan düzenlenmesini hedefliyor. Ayriyeten, evde engelli bireylere bakan kişilerin sosyal güvenceye kavuşması planlar arasında yer alıyor.

emekli-2.jpg

İLGİLİ HABER AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi Sonuçlandı
Meclis’e sunulan 12. Kalkınma Planı bünyesinde, emekli maaşı sisteminde ve aylık bağlanma oranlarında büyük değişiklikler planlanıyor. İşte o detaylar.

EVDE BAKICILAR SOSYAL GÜVENCEYE KAVUŞACAK

Türkiye’de, yakınlarına evde bakım yapan kişilere sosyal yardımlar sağlanmaktadır. Fakat bu kişiler sosyal güvenceden yoksun kalmaktadır. 12. Kalkınma Planı kapsamında, evde bakım hizmeti yapan kişilerin sosyal güvenlik sistemine katılmasını öngören bir finansman modeli geliştirilecek. Bunun sonucunda evde engelli bireylere bakanlar hem iş bulmuş olacaklar hem de sosyal güvenceye sahip olacak. Plan ayriyeten engellilikle alakalı koruyucu ve önleyici tedbirlerin güç kazanmasını ve engellilere yönelik sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasını barındırıyor.

ENGELLİ İSTİHDAMI SAĞLANACAK

Diğer yandan engellilerin iş hayatında daha fazla bulunmasına teşvik etmek için de tedbirler yaratılacak. İşyerlerinde belirli bir oranda engelli çalıştırma yükümlülüğü zaten halihazırda bulunmaktadır. 12. Kalkınma Planı, bu yükümlülüğün etkinliğini çoğaltmayı ve İŞKUR tarafından uygulanan idari para cezalarının istihdama katkısını artırmayı planlıyor.

emekli-3.jpg

EMEKLİLİK SİSTEMİNDE YENİ PLANLAMA

Ayriyeten emeklilik sisteminde de önemli değişiklikler yaşanması tahmin ediliyor. Şu anda kullanılan sistemde, aylık bağlama oranları hesaplanırken üç ayrı döneme göre hesaplama gerçekleştiriliyor. Farklı dönemler için farklı katsayılar kullanılıyor ve bu katsayılar emekli maaşlarına yansıyor. Özellikle daha uzun süre çalışanlar daha yüksek emekli maaşları alıyorlar.

Planlanan yeni reform ile emekli olma kriterleri ve yaşam süresi göz önüne alınacak. Böylelikle daha adil bir emeklilik sistemi ve aylık bağlama yöntemi kullanılmış olacak. Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK gibi farklı emeklilik kurumları bir araya getirilerek norm birliği sağlanacak. Özellikle 8 Eylül 1999 yılından sonra sigortalı olanlar için yeni emeklilik sistemi uygulanacak.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ

Sosyal güvenlik sistemi güçlendirilerek kayıtlı çalışma ve sosyal güvence teşviki yapılacak. Farklı meslek ve gelir gruplarına göre yeni uygulamalar geliştirilecek ve kolay işverenlik uygulamaları çoğaltılacak. Düşük gelirli esnaf, sanatkar, çiftçiler ve mevsimlik çalışanlar gibi gruplar için özel sosyal sigorta programları yapılacak.

Ayriyeten, araya girecek olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile çalışanların emeklilik dönemlerinde refah seviyelerinin artması, çift maaş almaları sağlanacak.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler