SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Garanti BBVA Rüzgar Enerjisi Finansmanındaki Payını Yükseltti

Garanti BBVA, Dost Enerji Üretim San. Tic. AŞ bünyesindeki Galatya Enerji Üretim AŞ ile Işıklar Rüzgar Enerjisi Santrali yatırımı için 36,1 milyon avro tutarında finansman sözleşmesi imzaladı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Bankadan yapılan açıklamaya göre, projede 5.9 megavat büyüklüğündeki türbinlerle beraber 118 metre kule uzunluğuna ve 80 metre kanatlara sahip 6.8 megavatlık rüzgar türbinleri kullanılacak. Türbinlerin toplam yüksekliği kanatlarıyla birlikte 200 metreye yaklaşacak. Bu yatırımla beraber Garanti BBVA’nın Dost Enerji bünyesinde finansman sağladığı rüzgar enerjisi projelerinin kurulu gücü 185 megavattan 235 megavata ulaşacak.

Toplam yatırım tutarı 250 milyon avroyu aşan projelerle yılda 825 milyon kilovatsaatlik yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi gerçekleşecek ve yaklaşık 250 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Ayrıca, yılda toplam 400 bin tonun üzerinde karbon salımı engellenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, Garanti BBVA Yatırım Bankacılığı ve Finansman Müdürlüğü’nün enerji projeleri özelinde uzmanlaşmış ekibinin yürüttüğü işlemler kapsamında bankalarının Türkiye’deki rüzgar enerjisi santrallerinin finansmanındaki pazar payının yüzde 25’i aştığını belirtti.

İLGİLİ HABER İlk Çeyrekteki Hafif Ticari Araç ve Kamyon İhracatında Ana Pazar Birleşik Krallık Oldu
Garanti BBVA, Dost Enerji Üretim San. Tic. AŞ bünyesindeki Galatya Enerji Üretim AŞ ile Işıklar Rüzgar Enerjisi Santrali yatırımı için 36,1 milyon avro tutarında finansman sözleşmesi imzaladı.

Akten, “2014 yılından beri proje finansmanı faaliyetlerimiz kapsamında elektrik üretimi yatırımlarına sağladığımız finansman tutarının tamamını yenilenebilir enerji yatırımlarına yönlendirdik. Işıklar Rüzgar Enerjisi Santrali’nin finansmanı ile Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin artmasına katkı yapacağımız için mutluyuz.” ifadesini kullandı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler