SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

General Motors Üretimde Kâra Geçiyor

Detroit merkezli otomotiv devi General Motors (GM), elektrikli araç üretiminde geçtiğimiz dönemde yaşadığı zararların ardından 2024'ün ikinci yarısında kârlılığa geçmeye hazırlanıyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

General Motors (GM), elektrikli araç üretiminde kâra geçme hedefine ulaşmak için büyük adımlar atıyor. Şirketin finans şefi Paul Jacobson’un açıklamalarına göre 2024’ün ikinci yarısından itibaren elektrikli araçlarının üretiminde kâra geçmeyi planlıyorlar.

GM’in kendi batarya tesislerinin devreye girmesiyle birlikte, ithal batarya hücrelerine olan bağımlılığını azaltması ve maliyetleri düşürmesi bekleniyor. Jacobson, yakın zamanda düzenlenen bir yatırımcı konferansında, şirketin hammadde maliyetlerini araç başına 4.000 doların üzerinde azaltma hedefine vurgu yaptı.

Elektrikli araç karlılığını desteklemek adına GM; sera gazı kredileri, federal vergi kredileri, BrightDrop ve GM Energy işi gibi stratejik alanlarda da adımlar atmış durumda. Şirket, 2024’ün ikinci yarısında elektrikli araçlarında kâra geçmeyi hedeflerken, 2025’te vergi kredilerinin yardımıyla %5 civarı bir kâr marjına ulaşmayı planlıyor.

İLGİLİ HABER AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi Sonuçlandı
Detroit merkezli otomotiv devi General Motors (GM), elektrikli araç üretiminde geçtiğimiz dönemde yaşadığı zararların ardından 2024'ün ikinci yarısında kârlılığa geçmeye hazırlanıyor.

Ancak bu olumlu gelişmelere rağmen, GM’nin müşterilere kötü haberleri de var. CEO Mary Barra, Ekim ayında Chevrolet Equinox EV, Chevrolet Silverado EV RST ve GMC Sierra EV Denali modellerinin lansmanlarının birkaç ay ertelendiğini açıklamıştı. Bu erteleme, GM’nin daha uygun fiyatlı Silverado ve Sierra EV modellerinin üretimini, “değişen elektrikli araç talebi” nedeniyle 2025’in sonlarına kadar ertelediklerini belirtmesinden kısa bir süre sonra geldi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler