SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Hayvansal eserlere Arabistan vizesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinin birinci somut adımı hayvansal mamuller dalından geldi. Süt eserleri, bal ve kırmızı et bölümü Suudi Arabistan’a ihracat vizesi aldı.

Yayınlanma:
ABONE OL

İZMİR (İGFA) – Türkiye ile Suudi Arabistan ortasındaki siyasi bağlardaki olumlu seyir, ekonomik alanda da meyvelerini vermeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinin çabucak akabinde birinci somut adım hayvansal mamuller bölümünde geldi. Suudi Arabistan Türkiye’den süt eserleri, kırmızı et ve bal ithalatının yolunu açtı.

14-25 Kasım 2022 tarihleri ortasında Suudi Arabistan Besin ve İlaç Yönetimi (SFDA)’ni temsilen Türkiye’yi ziyaret eden heyet, süt eserleri dalında 5, koyun etinde 4, işlenmiş koyun eti dalında 3, sığır eti kesiminde 6 ve bal bölümünde 2 toplamda 18 firmaya Suudi Arabistan’a ihracat vizesi verdi.

Türkiye ile Suudi Arabistan ortasında siyasi münasebetlerin yolunda gittiği 2020 yılı öncesinde Suudi Arabistan’a 100 milyon dolara varan su eserleri ve hayvansal mamuller ihracatı yaptıklarını aktaran Türkiye Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Bölüm Şurası Lideri Sinan Kızıltan, iki ülke ortasındaki siyasi yakınlaşmanın sonrasında Suudi Arabistan’a evvel 100 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaşmayı, sonrasında geçmeyi hedeflediklerini lisana getirdi.

İLGİLİ HABER AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi Sonuçlandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinin birinci somut adımı hayvansal mamuller dalından geldi. Süt eserleri, bal ve kırmızı et bölümü Suudi Arabistan’a ihracat vizesi aldı.

Türk su eserleri ve hayvansal mamuller kesiminin 2022 yılında ihracatta 4 milyar doları aştığı bilgisini veren Kızıltan, “Türkiye hayvansal mamuller üretiminde güçlü bir ülke, Suudi Arabistan ise alım gücü yüksek besin ithalatçısı bir ülke. Suudi Arabistan’ın protein gereksinimini Türk ihracatçıları karşılayacak” diye konuştu.

Türkiye ile Suudi Arabistan ortasındaki siyasi yakınlaşma 2023 yılının birinci yarısında ihracat sayılarına da yansıdı. Türkiye, 2022 yılının birinci yarısında Suudi Arabistan’a 131 milyon dolarlık ihracat yapmışken, 2023 yılının ocak – haziran devrinde yüzde 747,5’lik artışla 1 milyar 113 milyon dolara ulaştı.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler