SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

İslam Memiş’ten Yeni Bir Uyarı Geldi! Kasım Ayına Dikkat

İslam Memiş, kasım ayı için dikkat çeken bir uyarı yaptı. Gram altın, dolar, euro, borsa için değerlendirmeler de bulunan Memiş, yatırımcının parasını zarara sokmaması için yapması gereken 'altın' kuralı vatandaşa duyurdu.

Yayınlanma:
ABONE OL

İslam Memiş, piyasalarda dalgalanma yaşayan ekim ayına yönelik kasım ayı için ‘belirsizlik’ uyarısında bulundu.

İslam Memiş, “Para piyasalarında bu hafta volatilitenin çok yüksek olacağını pazartesi günü yazmıştım. Peki ne gördük? BİST 100 endeksinde 7 bin 384 puanı da gördük, 8 bin 34 puanı da. Dolar/TL kurunda 28,01 lira seviyesini de gördük, 28,36 lira seviyesini de” diye konuştu.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, “Hamas-İsrail savaşı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararları, dış politika da gerginlikler gibi birçok gelişmenin yaşandığı bir haftayı geride bırakıyoruz. TCMB 500 baz puan faiz artırırken, ECB faiz değişikliğine gitmedi. Yani, piyasaların genel beklentisi karşılanmış oldu. Peki, piyasanın beklentisi karşılandıysa volatilite neden bu kadar yüksekti?” diye aktardı.

İLGİLİ HABER AA Finans 4. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi Sonuçlandı
İslam Memiş, kasım ayı için dikkat çeken bir uyarı yaptı. Gram altın, dolar, euro, borsa için değerlendirmeler de bulunan Memiş, yatırımcının parasını zarara sokmaması için yapması gereken 'altın' kuralı vatandaşa duyurdu.

slam-2.jpg

“İçsel ve dışsal etkenler olarak ayrı ayrı cevaplayabilirim” diye belirten Memiş, sözlerine şöyle devam etti:

İçsel etkenler: Dolar tarafında sene sonu hedefim yine aynı, 29,70 TL. Zaten doların serbest kalmasıyla yukarıda alanı var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında “İsrail’e gitme projemiz vardı, iptal ettik. İyi niyetimizi suistimal ettiler” diyerek İsrail’e hak ettiği cevabı verdi. Bu gerilim fiyatlamasında etkili oldu. Endeks tarafında iki haftadır öngörümü zaten biliyorsunuz. Takip ettiğim bant aralığı yine aynı, 7 bin 150-8 bin 200 puan aralığı.” dedi.

“Altta alanı olduğundan zaten bir bahane bekliyordu” ifadelerine yer veren Memiş, “Ondan sebep çarşamba günü yüzde 7 değer kaybeden BİST 100 endeksi, perşembe gününü yüzde 3 artışla tamamladı” diye konuştu.

Memiş, TV100’deki yazısının ardından ‘kasım ayı’ dikkatleri topladı, yatırım araçlarına yönelik beklentisini dile getirdi ve yatırımcılar için atılması gereken adımlar olduğunu söyledi.
Doların değer kazanmasıyla alakalı analizler yapan İslam Memiş, “Dışsal etkenler: Dolar, sadece Türkiye’de değil bu hafta uluslararası piyasalarda değer kazandı. Dolar endeksi 106,75 seviyesine kadar yükseldi” şeklinde konuştu.

slam-4.webp

Altın fiyatları için değerlendirmeler yapan Memiş, sözlerini şöyle aktardı:

“Altın ise hem jeopolitik riskler hem de merkez bankalarının faiz kararından dolayı yükseliş trendinde. Başlıkların bu hafta belirsizlik ortamının oluşumuna zemin hazırladığını düşünüyorum. Özellikle Kasım ayında volatilitenin daha fazla olacağını düşünüyorum. Yani, Kasım ayı belirsiz bir ay olabilir!.” dedi.

“PİYASA DİKEN ÜSTÜNDE”

“Fiyatların da yatırımcıların da kafası oldukça karışık” diye konuşan Memiş, şöyle sürdürdü:

“Piyasa diken üstünde ve bir yön kırılması yok. TCMB’nin 500 baz puan faiz artırmasına rağmen dolar değer kaybetmedi, aksine değer kazandı. Bu belirsizlik ve sessizlik yatırımcılara şu mesajı veriyor “Zaman kazanma devri değil, varlıkları koruma devri, sessizce kenara çekil, izle ve paranı batırmadığına şükret.” Sepet, sepet, sepet… Varlıklarınızı çeşitlendirir. Al-sat piyasası yok, al-yat piyasası var. Bu kadar derin belirsizliğin arttığı bir ortamda ısrarla “al-sat yapacağım” diyen varsa buyursun er meydanına. Koca bir sermayenin karşısına pehlivan gibi çıkmak da yürek ister. Hafta sonuna giriyoruz.

Dışarda nasıl bir gerilim olabilir? Bilmiyoruz. Filistin buluşmasından nasıl mesajlar verilir? Bilmiyoruz. Dikkat edin!” açıklamalarında bulundu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler