SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Kayseri OSB’den işsizlik yorumu

Kayseri OSB Lideri Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı Haziran ayı işsizlik bilgilerine ait değerlendirmede bulundu.

Yayınlanma:
ABONE OL

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri OSB Lideri Mehmet Yalçın, “Türkiye’deki işsiz sayısı 2023 yılı Haziran ayında bir evvelki aya nazaran 2 bin kişi artarak 3 milyon 337 bin kişi olmuştur. İşsizlik oranı ise 0,1 puan artarak yüzde 9,6 düzeyinde gerçekleşmiştir. İşsiz sayısında ufak bir oranda artış olduğu gözlenmektedir. Dünya genelinde ekonomik belirsizliklerin sürdüğü bir ortamda işsizlikte yaşanan ufak artış, Türkiye iktisadının üretim ve ihracata dönük yapısının güçlü seyrinin sürdüğünü ve istihdamın istikrarlı seyirde bulunduğunu ortaya koymuştur.” dedi.

Başkan Mehmet Yalçın, “İstihdam edilenlerin sayısı 2023 yılı Haziran ayında bir evvelki aya nazaran 363 bin kişi azalarak 31 milyon 291 bin kişi, istihdam oranı ise 0,6 puan azalarak yüzde 47,8 olmuştur. Bu oran erkeklerde yüzde 65,2 iken bayanlarda yüzde 30,8 olarak gerçekleşmiştir.” sözlerini kullandı.

Yalçın, TÜİK’in datalarının büyük kıymet taşıdığına değindiği değerlendirmesinde, “İşgücü 2023 yılı Haziran ayında bir evvelki aya nazaran 359 bin kişi azalarak 34 milyon 629 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,6 puan azalarak yüzde 52,9 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 70,7 iken bayanlarda yüzde 35,5 oldu.” diye konuştu..

İLGİLİ HABER Türkiye’nin İhracat Artışında Başı Irak Çekti
Kayseri OSB Lideri Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı Haziran ayı işsizlik bilgilerine ait değerlendirmede bulundu.

Başkan Yalçın, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türk sanayicisi üretmeye, istihdam sağlamaya ve her şartta ihracata yapmaya devam etmektedir. Katma kıymeti yüksek ve yüksek teknoloji içeren üretimin hem ihracatın artmasında hem de iş gücü sayısı artışında büyük kıymete sahip olduğunu biliyoruz. Bizler, iş dünyası temsilcileri olarak, daha çok üretim ve ihracat ile istihdamın sürdürülebilir halde artacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin atacağı aktif ve güçlü adımlarla ekonomik yapısında daha yeterli noktalara geleceğine olan inancımız tamdır. Bunların kısa müddette gerçekleşebilmesi ismine Devletimiz tarafından atılacak yeni ekonomik adımlar da büyük kıymet taşımaktadır. İş dünyasına verilen krediler başta olmak üzere yüksek teknolojiye dönük üretime geçilmesi ve öteki tüm takviyelerin artarak sürmesi beklentimizdir. Yeni istihdam imkanlarının ortaya çıkarılması için Türkiye’deki tüm OSB’lerde sanayicilerimizin hizmetine sunulacak yeni arazi tahsisleri yapılması da en büyük beklentimizdir.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler