SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Temmuz Ayında Finansal Durum Ve Döviz Pozisyonu Değerlendirmesi

TCMB'nin raporuna göre, Temmuz ayında finansal sektör dışındaki şirketlerin döviz varlıkları bir önceki aya göre 3 milyar 149 milyon dolarlık bir artış gösterirken, yükümlülükleri ise 449 milyon dolar azaldı.

Yayınlanma:
ABONE OL

TCMB’nin verilerine göre, Temmuz ayında finansal sektör dışındaki şirketlerin net döviz pozisyonu açığı 79 milyar 265 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, bu firmaların döviz varlıkları bir önceki aya göre 3 milyar 149 milyon dolar artış gösterirken, yükümlülükleri ise 449 milyon dolar azaldı. Böylelikle, net döviz pozisyonu açığı 3 milyar 599 milyon dolar azaldı.

Varlık dağılımı incelendiğinde, Temmuz’da yurt içi bankalardaki mevduat, yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları ve ihracat alacakları sırasıyla 2 milyar 779 milyon dolar, 416 milyon dolar ve 243 milyon dolar artarken, menkul kıymetler 288 milyon dolar azaldı.

Aynı dönemde yükümlülük dağılımında ise yurt içinden nakdi krediler ve ithalat borçları sırasıyla 368 milyon dolar ve 236 milyon dolar azalırken, yurt dışından sağlanan nakdi krediler 155 milyon dolar arttı.

İLGİLİ HABER Türkiye’nin İhracat Artışında Başı Irak Çekti
TCMB'nin raporuna göre, Temmuz ayında finansal sektör dışındaki şirketlerin döviz varlıkları bir önceki aya göre 3 milyar 149 milyon dolarlık bir artış gösterirken, yükümlülükleri ise 449 milyon dolar azaldı.

Yükümlülüklerin vade yapısına bakıldığında, temmuzda yurt içinden sağlanan kısa vadeli krediler Haziran 2023 dönemine göre 494 milyon dolar artarken, uzun vadeli olanlar 862 milyon dolar azaldı.

Yurt dışından sağlanan kredilerde ise kısa vadeli olanlar 80 milyon dolar, uzun vadeli krediler ise 1 milyon dolar geriledi.

Temmuzda kısa vadeli varlıklar 149 milyar 23 milyon dolar, kısa vadeli yükümlülükler ise 83 milyar 828 milyon dolar olarak belirlendi.

Kısa vadeli net döviz pozisyonu fazlası ise 65 milyar 195 milyon dolarla bir önceki aya göre 2 milyar 320 milyon dolar arttı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı da yüzde 33 düzeyinde gerçekleşti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler