SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Tüm Asgari Ücretli Annelere Çocuk Başına Karşılıksız Para Yardımı Veriliyor!

Çalışan ve doğum iznini tamamlayan asgari ücretli anneye devlet destekleri sürüyor. Çalışan çocuklu anneler için ödemeler SGK üzerinden hesaplara yatıyor. Temmuz ayında son asgari ücrete zam yapılmasından dolayı anneler bundan yararlanmaya devam ediyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

Anne ve anne adayları doğum yaptıkları zamanlarda üç, bazı özel durumlarda ise dört ayrı ödenek almaktadırlar. Doğum izninde oldukları dönemde maaşlarını devletten iş görmezlik ödeneği ile alan annelere bunların yanında doğum parası, emzirme ve yaptıkları takdirde yarı çalışma ödeneği de sağlanmaktadır.

Doğum öncesi ve sonrasında toplamda 112 günlük izin süresi üzerinden iş görmezlik parası hesaplanır. İkiz ya da üçüz çocuk olduğunda bu süreye iki hafta daha eklenir. Annelere çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın doğum parası yardımı da yapılmaktadır. İlk çocuk için 300, ikinci için 400, üçüncü ve sonrakilere de 600 lira tek sefer için ödenmektedir.

Doğum parası yardımı almak için en yakın kaymakamlığa başvurmak yeterli olacaktır. Ancak mutlaka yanınızda çocuk ya da çocuklarınızın doğum belgelerini götürmeyi unutmayınız. Doğum yardımı paraları annenin adına Ziraat Bankası’nca açılan hesaplara yatmaktadır. Ya da başvuruyu bizzat yapan kişi tarafından PTT şubelerinden alınabilmektedir.

İLGİLİ HABER Altının Kilogram Fiyatı 2 Milyon 122 Bin Liraya Yükseldi
Çalışan ve doğum iznini tamamlayan asgari ücretli anneye devlet destekleri sürüyor. Çalışan çocuklu anneler için ödemeler SGK üzerinden hesaplara yatıyor. Temmuz ayında son asgari ücrete zam yapılmasından dolayı anneler bundan yararlanmaya devam ediyor.

calisan-annelere.jpg

Çalışan annelere özellikle her doğumda en yüksek katkı izinli olduğu dönemde doğum yani rapor parası sağlamaktadır. En düşük tutarda asgari ücrete endekslidir. Son olarak 1 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirilen ara zamla birlikte doğum iznini tamamlayan asgari ücretli anneye en az 33 bin 385 TL ödeme yapılacak.

Aylık brüt ücret: 14 bin 414 TL
Günlük brüt ücret: 14 bin 414 TL/ 30 = 447,13 TL
16 Haftalık (112 gün) rapor parası: 447,13 X 112= 50.078,5 TL
Anneye ödenecek miktar: 50.078,5 X 2/3= 33.385,6 TL
*Brüt ücrete göre örnek bir doğum parası hesaplamasıdır.

Doğum parası almak için;

  • Doğum izni başlamadan hemen önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamamaktadır. Bunun için annenin işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekmektedir.
  • Rapor boyunca 112 gün içinde iş yerinde çalışmıyor olmak gerekmektedir.
  • Doğum parasının alınabilmesi adına doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması istenmektedir.
  • Kadın çalışan doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmekle mükelleftir. Diğer işlemleri işyeri tarafından yapılmaktadır.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler