SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Türkiye İş Bankası Kadın Girişimcileri Desteklemeye Devam Ediyor

İş Bankası, "Kadının Güçlenmesi Bildirgesi" ile önümüzdeki 5 yıl içinde kadın girişimcilere 100 milyar TL finansman sağlama sözü verdi. Son olarak, geçtiğimiz ay itibarıyla kadın işletmecilere toplamda 15,9 milyar TL kredi verdi.

Yayınlanma:
ABONE OL

Türkiye İş Bankası, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza atan ve Mart ayında “Kadının Güçlenmesi Bildirgesi”ni duyuran bir banka olarak, kadın işletmecilere 5 yıl içinde 100 milyar TL finansman sağlama taahhüdünü hızlı bir şekilde yerine getiriyor.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılında girişimci kadın müşterilere toplamda 20,9 milyar TL nakdi ticari kredi sağlandı. Bu kredi hacminin 12 milyar TL’si, KOBİ ve işletme segmentindeki girişimci kadın müşterilerine tahsis edildi.

Bankanın, 2023 Ağustos itibarıyla girişimci kadınlara kullandırdığı toplam kredi miktarı 15,9 milyar TL, söz konusu kredi hacmi içinde işletme-KOBİ segmentindeki kredi tutarı ise 7,8 milyar TL oldu.

İLGİLİ HABER Türkiye’nin İhracat Artışında Başı Irak Çekti
İş Bankası, "Kadının Güçlenmesi Bildirgesi" ile önümüzdeki 5 yıl içinde kadın girişimcilere 100 milyar TL finansman sağlama sözü verdi. Son olarak, geçtiğimiz ay itibarıyla kadın işletmecilere toplamda 15,9 milyar TL kredi verdi.

Banka, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzaladığı sözleşmeyle, “Kadın İşletmelere Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı-TurWiB” kapsamında sağladığı 76 milyon dolar kaynağı, Ağustos 2022’den itibaren 18 ay içinde belirlenen kriterlere uygun müşterilere kullandırıyor. İş Bankası, bu sözleşme ile 2023 Ağustos ayı itibarıyla kadın işletmelere 1,1 milyar TL kaynak sağladı.

2 Bin 585 Girişimci ve Girişimci Adayı Kadına Eğitim

İş Bankası, kadın girişimcileri sadece finansal açıdan desteklemiyor, sunduğu eğitim ve mentörlükle de onlara yol arkadaşlığı yapıyor. Banka, 2022 Haziran ayından bu yana Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde devam ettirdiği Girişimde Kadın Gücü Projesi ile 2 bin 585 girişimci ve girişimci adayına eğitim verdi.

isbankasindan-kadin-girisimcilere-destek2-min.jpg

Eğitim ve mentörlük sürecini başarıyla tamamlayan 3 girişimci/girişimci adayı kadını Silikon Vadisi’ne götürecek olan İş Bankası, 10 kadına da geliştirme desteği sunacak.

Garantörlüğünü Applied Value Group (AVG), finansmanını İş Bankası’nın üstleneceği şekilde projeye dahil olan girişimci ve girişimci adayı kadınlara 100 bin TL’ye kadar teminatsız ve sıfır faizli kredi imkanı sağlanacak.

Türkiye İş Bankası Kadının Güçlenmesi Bildirgesi ise şunlardan oluşuyor:

“Kadınların ekonomik bağımsızlığını sürdürebilmeleri, iş hayatında aktif rol almaları bankanın stratejik öncelikleri arasında yer alır. Kadınların finansal hizmetlere erişimi konusunda odaklı çalışmalar yürütür. Kadınların ekonomik hayattaki yerini deneyim paylaşımı, eğitim ve iş birlikleri gibi finansal olmayan faaliyetlerle de destekler. Pazarlama ve reklam faaliyetlerinde toplumsal cinsiyet ayrımcılığını önlemeye yönelik tutum sergiler.

Banka, tüm faaliyetlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetir ve konuyla ilgili farkındalık geliştirme fırsatları yaratmayı amaçlar. Bu yaklaşımın değer zincirindeki tüm paydaşlarca benimsenmesi için çalışır. İnsan kaynakları politikalarında kadınların farklılaşan talep ve ihtiyaçlarını gözetir. Kadın çalışan ve yönetici oranının yükselmesini teşvik edici uygulamalar ve iş birlikleri yapar.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler