SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Yılbaşından Sonra 50 Bin TL Fazla Ödenecek

Asgari ücretin 2024 yılında yüzde 49 artmasıyla birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yapılan hizmet borçlanmalarındaki prim maliyetleri de önemli ölçüde yükseliyor.

Yayınlanma:
ABONE OL

2024 brüt asgari ücret Temmuz ayına göre yüzde 49, Ocak ayına göre ise yüzde 100 artırılarak 20 bin 2 TL’ye, net asgari ücret de 17 bin 2 TL’ye yükseldi. Bu artış, işverenin asgari ücrete bağlı maliyetini 23 bin 502 TL olarak belirledi.

Askerlik ve doğum borçlanma primleri, bireyin kendi belirlediği prime esas kazanç üzerinden ödeniyor. En düşük kazanç tutarı asgari ücretten az olamıyor. Bu nedenle, asgari ücretteki artışa paralel olarak SGK’ya yapılan hizmet borçlanmalarında prim maliyetleri yüzde 49 oranında artacak.

Askerlik ve Doğum Borçlanması Zamlanacak

Asgari ücret üzerinden 1 günlük askerlik borçlanması için mevcut prim tutarı 143.09 TL iken, yeni asgari ücretle birlikte bu tutar 213.36 TL’ye çıkacak. Böylece 18 aylık askerlik borçlanması için ödenecek prim tutarı 77 bin 263 TL’den 115 bin 214 TL’ye yükselecek.

İLGİLİ HABER Altının Kilogram Fiyatı 2 Milyon 122 Bin Liraya Yükseldi
Asgari ücretin 2024 yılında yüzde 49 artmasıyla birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yapılan hizmet borçlanmalarındaki prim maliyetleri de önemli ölçüde yükseliyor.

daha-fazla-odeyecek2.jpg

Kadınlar, sigortalı çalışmaya başladıkları tarihten sonra doğan çocukları için 2 yıla kadar olan dönemde boşta geçen sürelerini borçlanabiliyorlar. Bir kadın üç çocuk için toplam 6 yıla kadar borçlanma yapabiliyor. Bir çocuk için 720 günlük borçlanmanın maliyeti 103 bin 025 TL’den 153 bin 619 TL’ye çıkacak. Borçlanma maliyeti 50 bin 594 TL artacak.

Yeni yılda askerlik veya doğum borçlanması yapmayı planlayanlar, 31 Aralık 2023 tarihine kadar e-Devlet üzerinden veya sosyal güvenlik müdürlüklerinden borçlanma başvurusu yaptıkları takdirde maliyet artışından etkilenmeyecekler. Primi yeni asgari ücret üzerinden değil, şu anki asgari ücret üzerinden ödeyecekler.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler