SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Zeytinyağında İhracat Yasağı Tarihi Uzatıldı! Ne Zamana Kadar?

Ticaret Bakanlığı'ndan gelen açıklamada, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatında uygulanan tedbirin uzatılmasına yönelik bilgi verildi.

Yayınlanma:
ABONE OL

Ticaret Bakanlığı, iç piyasada tüketici refahı ve fiyatları yönünden arz tarafından sıkıntılara yol açmaması için zeytin rekoltesinde yaşanan gelişmelerin takip edileceğini, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına dair tedbirin de bir süre daha sürdürüleceğini duyurdu.

2022-2023 döneminde dünyanın önde gelen zeytin üreticisi ülkelerinde rekolte düşüklüğü yaşandığı hatırlatılan açıklamada, buna yönelik Türkiye’deki rekolte artışı sebebiyle ülke zeytin ve zeytinyağına yönelik dış talebin arttığına dikkat çekildi.

yag-2.jpeg

İLGİLİ HABER Altının Kilogram Fiyatı 2 Milyon 122 Bin Liraya Yükseldi
Ticaret Bakanlığı'ndan gelen açıklamada, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatında uygulanan tedbirin uzatılmasına yönelik bilgi verildi.

Yapılan açıklamada, “Dünya zeytin ve zeytinyağı üretiminde yaşanan gerilemenin dünya zeytinyağı fiyatlarında sebep olduğu yükselmenin ülkemiz yurt içi zeytinyağı fiyatları üzerindeki artış yönlü baskısının, oluşan dış talep sebebiyle daha da artmasının önüne geçilebilmesi için dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik bazı tedbirler alınmış, böylelikle aynı zamanda zeytinyağı ihracatımızın ambalajlı zeytinyağına yönlendirilerek katma değerli ürün ihracatına katkı sağlanması da hedeflenmiştir. Bu çerçevede, ilk etapta her türlü dökme ve varilli zeytinyağı ihracatında kilogram başına 20 sent kesinti yapılması hususunu düzenleyen Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Hakkında Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, 19 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.” değerlendirmesi yapıldı.

Duyuruda, arttığı görülen dökme ve varilli zeytinyağı ihracatının yurt içi tüketici fiyatlarına negatif etkisinin sürmesi sebebiyle tekrardan bir değerlendirme yapıldığı söylenerek, 1 Ağustos 2023’ten bu yana uygulanmak üzere 1 Kasım 2023’e kadar dökme veya varilli zeytinyağı ihracatına yönelik ilave tedbirlerin yürürlüğe koyulduğu hatırlatıldı.

yag-3.jpeg

OLUMSUZ İKLİM ŞARTLARINDAN DOLAYI ÜRETİM KAYIPLARI YAŞANDI

Avrupa’da kurak geçen senenin peşinden bu sezon zeytin rekoltesinin artacağının öngörüldüğü yönünde yapılan açıklamada, zeytinyağı üretiminin geçen sezon ortalamalarının çok altında kalmaya devam edeceği beklenildiğinden, halihazırda yüksek giden dünya zeytinyağı fiyatlarındaki yükselişin sürdüğünün gözlemlendiği açıklandı.

Yapılan açıklamada, bu sezon ülkede üretimin “yok yılı” kaynaklı azaldığına ve birçok şehirde zeytinin çiçek açma dönemindeki olumsuz iklim şartlarından dolayı üretim kayıpları yaşandığına dikkatleri çekerek, şunlar söylendi:

“Dünyada artan zeytin yağı fiyatlarında herhangi bir gerilemenin olmayacağı ve artan dış talebin devam edeceği dikkate alındığında, iç piyasada tüketici refahı ve fiyatları bakımından arz yönlü sıkıntılara mahal verilmemesini teminen, ürün rekoltesindeki gelişmelerin bir süre daha takip edilerek, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik olarak uygulanan tedbirin bir süre daha devam ettirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur. Anılan değerlendirmelerin tümü Tarım ve Orman Bakanlığımız ile tam bir koordinasyon halinde yapılmış ve kararlar buna istinaden alınmıştır. Öte yandan, ambalajlı ve kutulu zeytinyağı ihracatına yönelik uygulanan herhangi bir tedbirin bulunmadığının da kamuoyuyla paylaşılmasında yarar görülmektedir.” dedi.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler