SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Lider Helvacıoğlu’ndan DİSK’e cevap: Çalışanlarımızı galeyana getirmeyin!

Keşan Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmede bulundu.

Yayınlanma:
ABONE OL

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Keşan Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu, düzenlenen toplantıda Ankara temasları, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan mobaya elektrik faturası geldiği argümanları ve Keşan Belediyesi’nde çalışan DİSK Genel İş Sendikası’na üye kontratlı personellerin seyyanen artırımın kendilerine yansıtılmadığı tezleriyle ilgili bilgilendirdi.

Toplantıya Lider Yardımcıları Yakup Balcı ve Nuran Uslu, Belediye Meclis Üyesi Sema Kılıç, Hukuk İşleri Müdürü Orkan Özkaya ve İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Gerçek da eşlik etti.

“KENDİSİNİ KINIYORUM”

İLGİLİ HABER Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Bayram Tatilinde 1 Milyondan Fazla Yolcu Kullandı
Keşan Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmede bulundu.

Toplantıda konuşan Helvacıoğlu, takımlı personellerinin kimilerinin ve sendika temsilcilerinin belediye hizmet binası önünde basın açıklaması yaptıklarını tabir ederek, “Doğru olmayan çok şey var. Salim Şen’i basın toplantısına davet ettim, gelemeyeceğini söyledi. Biraz daha araştırdığımda da Salim Şen’in DİSK’te, Ankara’da önümüzdeki hafta seçimleri varmış. Yazıktır günahtır bunlarla vakit geçirilmez. Bu yanlışsız bir yol değil. DİSK’e, çalışanlara, Ankara’ya âlâ görünmek için belediyemizin takımlı emekçilerine oyun oynamış. Bu da hakikat değil. Kendisini kınıyorum. Sendika konusunda bundan bu türlü yalnızca belediyemizdeki temsilciler ile muhatap olacağım. Gereğini yaparız.” diye konuştu.

“YILDA 6 ADET İKRAMİYE ALIYORLAR”

Trakya’da personellere en uygun fiyatı veren belediye olduklarının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Dışarıda bin 400 adet genç CV bırakırken, iş bırakacağız, bize 30 bin TL yetmiyor deyip personellerimizi galeyana getiriyorlar. O açıklamaya giden 40 personelimizin çoğunluğu gel gidelim diyenlerle dolu. Zorunlu baskı yapılarak meydana gitmişler. 4 yıldır DİSK’e üye olan tek muhalif belediyeyiz. 2024 seçimleri geliyor diye üstten aldığı bildirileri belediyemize uygulayan, yorma siyaseti yapan, seçim atmosferinde kendini öne çıkararak gösteri yapmıştır. Yazıktır, günahtır. Ankara’da DİSK’in seçimleri var diye gösteri yapan Salim Şen’i bu toplantıya davet ettim. Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından açıklanan bizlerinde imzaladığı memurların ’lik artırım oranı var. Biz takımlı emekçilerimize yılbaşında %42 artırım yaptık. Bu artırımı yaparken kendilerine dedik ki memura gelen artırım size de yansıyacak dedik. artırım geldi. %42 + artırım %60 eder. Takımlı çalışanlarımızda %60 artırım ile birlikte en yüksek maaş 28 bin 500 TL, en düşük ise 24 bin TL olacak. Bunu Salim Şen gelsin yalanlasın. Yemek, yakacak, hastalık, personel servisi, müsaade parası, yıpranma, yükseköğrenim, yıpranma, ağır hizmet, personel riski ödemeleri ve yılda 6 adet ikramiye alıyorlar. 12 ay maaş verirken 6 maaş daha alıyorlar.” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ SEYYANEN ARTIRIMI YALNIZCA MEMURLARA VERMİŞTİR”

Şen’in “Sözünü tutsun” kelamlarını hatırlatan Lider Helvacıoğlu, “Ben sözümü tuttum. Mukavele vakti da değil. 1 Ocak’ta imza vakti. Vakitsiz bir hareket, operasyon. Sadece kendilerini öne çıkarsınlar diye emekçilerimizi mağdur ediyorlar. Cumhurbaşkanımız seyyanen artırımı yalnızca memurlara vermiştir. Vergiye tabi değildir, emekliliğe tesir etmiyor, artırım değil ek ödemedir.” diye konuştu.

Sözleşmedeki kelam konusu husus ile ilgili bilgi veren Özkaya ise, “657 Sayılı Devlet Memurları Takımında çalışan çalışana gelecek artırıma tıpkı oranda personellerin fiyat ve fiyat içeren toplumsal yardımlarına uygulanır demektedir. Artırımın genelgesinde artırım oranı ,55 yazmaktadır. Bu oran uygulandı. Bahsedilen olan öteki bir durumdur. 7456 sayılı kanunla sırf özgün memurluğa ilişkin olan bir ödeme ile ek ödeme biçiminde verilmiştir. Artırımın söz manası mevcut bir ödemeye yapılan artıştır. Bu ödeme bugüne kadar devlet memurlarında yoktur. Yeni bir kanunla sadece memurlara tesir eden bir düzenlemedir. Önümüzdeki ay bir artırım daha yapılırsa onu da uygulamak zorundayız. Bu ek ödeme unsurda açıktır. Sırf ve sırf vergiye tabi olmayacak formda, memurların özlüğüne de tesir etmeyen net bir ödemedir. Şayet burada gelen artırımlar ya da memura kanunla verilen her türlü haklar üzere anlaşmış olsaydık bunları ödemek durumundaydık. Lakin bu türlü bir şey kelam konusu değil.” diye söyledi.

“TRAKYA’DA EN GÜZEL MAAŞI VEREN BELEDİYEYİZ”

Geçtiğimiz ay takımlı personellere zamsız haliyle 1 milyon 150 TL maaş ödemesi gerçekleştirdiklerini lisana getiren Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Kişi başına 22 bin 500 TL kişi başına düşen maaş. En düşük maaşın 17 bin 500 TL olduğunu söylüyorlar. Gerçekleri konuşmuyorlar. Sendikacılar kendileri prim yapsınlar diye gerçekleri konuşmuyorlar, belediyenin huzurunu bozmaya çalışıyorlar, çalışanları galeyana getirmeye çalışıyorlar. 51 arkadaşımızın zamsız maaşları Trakya’nın başka belediyelerinde emekçilerin artırımlı hali. Araştırın. ‘Mahkemeye verin demişim’, dedim ki; ‘Anlaşmamız da seyyanen ödeme yok. Mahkemeye yoluna gidelim haklı çıkarsanız veririm’. Ben de kurallara uyuyorum. 8 bin TL memura seyyanen verildi. Emekçiye ver demiyor. Memura verilen .55’lik artırımı veriyoruz. %60 oranında bir artırım var ve maaşlar 30 bin TL’lere geliyor. Trakya’da en yeterli maaşı veren belediyeyiz. 8 bin TL seyyanen ödeme hak değil. Hak ise Trakya’da örnek gösterin. Örnek yok. Bunlar gerçek işler değil. DİSK üzere sendikalar yıllardır belediye liderlerini esir etmişler. İş yapamaz hale gelmiş belediyeler. Takımlı emekçilerimiz, memurlarımız, şirket emekçilerimize uğraşlarından dolayı teşekkür ederiz. Hiçbir sıkıntımız yok. ‘Gelin meydana çıkalım’ diye emekçilerimize zorlama yapılmıştır. 29 bin TL maaşın brütü 41 bin TL.”

“BUNDAN SONRA SALİM ŞEN’İ TANIMIYORUM”

2022 yılında yalnızca Ocak ayında kontrat yaptıklarını hatırlatan Mustafa Helvacıoğlu, “2023 yılında çalışanlarımızın mağdur olmaması için yıl ortasında da memura gelen artırımı verelim dedik. Bunu yapma üzere bir lüksüm yoktu, yaptık. Seyyanen yapılan artırım vergiye tabi değil, yalnızca memura veriliyor. Emekli seyyanen artırım aldı mı? Şirket işçisindeki emekçilerimiz seyyanen artırım alıyor mu? Yalnızca memura verilen ek ödeme. Emekçilerle ilgisi yok. Geçen sene orta artırım teklifi de getirmemişler, orta artırım teklifini getiren şahsım. Neden gelip burada basın önünde tartışmadık? Zira haklı değil Salim Şen. Gösteri yapacak, çamur at izi kalsın yapacak. Bundan sonra Salim Şen’i tanımıyorum. Salim Şen ile masaya oturmayacağım. Belediyemizdeki sendika temsilcileriyle masaya otururuz. Salim Şen uygun niyetli biri değil. Siyaset yapayım diye seçim öncesi Keşan’ı kullanmıştır. 29 bin TL maaş alacaksın, 8 bin TL’de üstüne isteyeceksin. Öteki 322 personelim ne olacak? Onların haklarını yemiyor musun? Nasıl sendikacısısın sen? Onların hakkını nasıl savunacaksın? Gaye öteki. Hedef seçim arifesinde işi buralara getirmek. Biz .55 artırımlı haliyle Temmuz ayında maaşları yatırıyoruz. Hukukî bir sorun varsa mahkemeye gidebilirler. Trakya’da, Türkiye’de örneği yok. Haklı olduklarına mahkeme karar versin” diye konuştu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler