SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

MSB: 1 haftada 53 terörist etkisiz

Ulusal Savunma Bakanlığı, son bir haftada kararlılıkla uygulanan terörü kaynağında yok etme stratejisi ile ırak ve Suriye'nin kuzeyi dahil 53 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 2023 yılında etkisiz hale getirilen terörist sayısının toplamda 995'e ulaştığını duyurdu.

Yayınlanma:
ABONE OL

ANKARA (İGFA) – Ulusal Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki hususlara ait Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Haftalık bilgilendirme Deniz Albay Zeki Aktürk tarafından gerçekleştirildi.

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, ulusal birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içi ve hudut ötesinde icra ettiğimiz operasyonlarımız kesintisiz bir formda devam ettiğine vurgu yapıldı.

İLGİLİ HABER Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Bayram Tatilinde 1 Milyondan Fazla Yolcu Kullandı
Ulusal Savunma Bakanlığı, son bir haftada kararlılıkla uygulanan terörü kaynağında yok etme stratejisi ile ırak ve Suriye'nin kuzeyi dahil 53 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 2023 yılında etkisiz hale getirilen terörist sayısının toplamda 995'e ulaştığını duyurdu.

Son bir haftada 53 terörist etkisiz hâle getirildiğine vurgu yapılan açıklamada Deniz Albay Zeki Aktürk, Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 586 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam bin 316 silah ve 58 bin 563 mühimmat ele geçirildiğini, 2 bin150 mayın/EYP tespit ve imha edildiğini belirterek, 614 mağara/sığınağın ise kullanılamaz hâle getirildiğini söyledi.

HUDUTLARDA 284 ŞAHIS YAKALANDI

Sınırların ve halkın güvenliği için hudutlarda alınan ek ve faal önlemler sayesinde; son bir haftada hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 284 şahıs yakalandığı, şahıslardan 9’unun terörist olup 2 bin 991 şahsın ise hududu geçemeden engellendiği kaydedildi.

Ayrıca son bir haftada icra edilen operasyonlarda 172 kilogram uyuşturucu ve 860 adet hap ele geçirilirken, yılbaşından bu yana icra edilen operasyonlarda ise toplam 4 bin 803 kg uyuşturucu ve 1.911 adet hap ele geçirildiğini belirten Aktürk, “Hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudut birliklerimizin imkân ve kabiliyetleri daima geliştirilerek hudut güvenliğinde faal önlemler alınmaya ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir” bildirisi verdi.

Deniz Albay Aktürk, “Suriye’de istikrarın bir an evvel tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve olağanlaşmanın sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilirken öteki taraftan operasyon bölgelerindeki güvenlik ve istikrarın sürdürülmesine yönelik gerekli tüm önlemler alınmakta ve teröristlerin ataklarına misliyle karşılık verilmektedir” dedi.

TAHIL GİRİŞİMİ’NİN DEVAM ETMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ

Rusya Federasyonu ve Ukrayna ortasında yaşanan, bölgenin ve dünyanın güvenliğine önemli bir tehdit teşkil eden gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdürdüklerini belirten Aktürk, “Rusya Federasyonu tarafından durdurulan Tahıl Girişimi’nin devamına yönelik BM, Rusya Federasyonu ve Ukrayna yetkilileri ile temaslarımız Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak devam etmektedir. Global besin fiyatlarının istikrara kavuşmasına büyük katkı sağlamakla birlikte tüm krizlerin âlâ niyet ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu teşebbüsün devam etmesini temenni ediyoruz. Ayrıyeten, Karadeniz’de en uzun kıyısı bulunan ülkelerden biri olarak başından beri kıyıdaş ülkelerin barış, diyalog, huzur ve refah içinde yaşamasından yana olduğumuzu lisana getiriyor; mevcut güvenlik istikrarının ‘Bölgesel Sahiplik İlkesi’ çerçevesinde sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bölgede barışın temini ve insani yardım konusunda bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir” tabirlerini kullandı.

Aktürk, ayrıyeten bakanlığın FETÖ ile gayretinin tespit edilen bilgi ve evraklar ışığında büyük titizlikle ve odunsuz biçimde sürdürüldüğünü kaydetti.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler