SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Eris Varyantı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19'un Eris varyantıyla ilgili sosyal medyadan açıklamada bulundu.

Yayınlanma:
ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum: COVID-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil.” açıklaması yaptı.

Fahrettin Koca, Eris varyantının toplumsal gündem olacak önemde olmadığını belirterek aşı programının neden geçmişimizde kaldığından bahsetti.

varyant-2.jpg

İLGİLİ HABER Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Bayram Tatilinde 1 Milyondan Fazla Yolcu Kullandı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19'un Eris varyantıyla ilgili sosyal medyadan açıklamada bulundu.

Salgının Arkasında Büyük Bir Bilim Var

Konuların başka yerlere çekildiğini, bazı görüşler ve ısrarlı iddiaların kesinlikle bilimsel amaçlı olmadığını belirten Koca, “Salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilim var. Bilimsel gelişmeleri asla göz ardı etmedik. Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin, şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çevirmesi hiç mümkün mü? Bizleri karşıtı imişiz gibi göstermek isteyenler, ülkemizde başarıyla yürütülen aşı uygulamalarını bilemeyecek kadar bilgisiz olamaz. Çocukluk çağı aşılamalarında oran neden %95’in üzerinde?” diye açıklamada bulundu.

asi-2.jpg

Aşılar Konusunda Ülke Genelinde Başarılı Olduk

COVID-19 salgını başladığında aşı çalışmalarının tamamını yakından takip ettiklerini ve kendi aşılarını da en kısa sürede geliştirip üretmeye çalıştıklarını belirten Koca, sonunda Turkovac’ın da ortaya çıktığını dile getirdi.

O dönem hızlı bir şekilde ülke kapsamında bir aşılama kampanyası yürüttüklerini belirten ve sonucunda çok başarılı olduklarını dile getiren Koca, “Hayatını kaybeden sağlık çalışanı haberleri çok sıktı. Sağlık çalışanları aşılandıktan sonra bu ölümler çok azaldı.” dedi.

evlere-kapanma.jpg

Evlere Kapanmak Artık Söz Konusu Değil

Salgını yenmek için aşının o zaman gerekli olduğuna dikkatleri çeken Koca, şu şekilde devam etti.

“Virüsle ilk defa karşılaşıyorduk ve bağışıklık sistemimizin virüsü tanıması gerekiyordu. Çok işe yaradı aşılama kampanyamız. Virüs bir RNA virüsü olduğu için çeşitli mutasyonlar geçirdi, virülansı yani hasta etme gücü azaldı. Ya COVID geçirdik ya aşılandık ya da her ikisi birlikte oldu ve sonuçta bünyelerimiz virüsü tanır hale geldi. Virüsün de etkisi azaldı. Mutasyona göre yeni aşılar geliştirilmeye çalışılıyor. Bu normaldir. Ancak geldiğimiz noktada bir propaganda yürütülüyor. Toplu aşılama propagandası. Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum: COVID-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil.” dedi.

Türkiye’nin küresel propagandanın uygulama alanı olmayacağını vurgulayan Koca, “Türkiye, sağlık konusunda da tam bağımsızdır. COVID-19 aşısının yeniden toplu olarak yapılmasını gerektiren, bilimin teyit ettiği bir durum yoktur. Sağlık ve bilim pazarlamanın alanına dâhil değildir.” şeklinde konuştu.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler