SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

WAITRO Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesel Forumunu Kocaeli’de Düzenledi

Dünya Endüstriyel ve Teknolojik Araştırma Kuruluşları Birliği (WAITRO), "Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesel Forumu"nu Kocaeli'de başlattı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Forum, WAITRO üyesi kurum ve kuruluşların yanı sıra Cezayir, Filistin, İran, Katar, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün, Almanya, Çin, Danimarka, İspanya ve Birleşmiş Milletler Teknoloji Bankası, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı, İslam Kalkınma Bankası ve Türkiye Su Enstitüsü temsilcilerini TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın liderliğinde TÜBİTAK Gebze Kampüsü’nde bir araya getirdi.

Prof. Dr. Mandal, burada yaptığı konuşmada, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde gelecekte yaşanabilecek gıda, iklim, su ve enerji krizlerini önleyebilmek için bölgesel toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sorunların çözülmesinde bilim ve teknolojinin anahtar kelimeler olacağını vurgulayan Mandal, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve diğer coğrafyalardaki üyeleriyle ele alacakları önemli gündemlerinin bulunduğunu belirtti.

İLGİLİ HABER Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Bayram Tatilinde 1 Milyondan Fazla Yolcu Kullandı
Dünya Endüstriyel ve Teknolojik Araştırma Kuruluşları Birliği (WAITRO), "Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesel Forumu"nu Kocaeli'de başlattı.

WAITRO Başkanı Mandal, bugüne kadar yapılanları değil de daha çok gelecekte neler yapılabileceğini konuşacaklarına değinerek, “Ne yazık ki bu bölge, iklim değişikliği başta olmak üzere gıda, su ve enerjide ciddi sorunların en fazla yaşanacağı bölgelerin başında geliyor. Libya’daki afete maalesef şahit olduk, 11 binden fazla insan hayatını kaybetti. Ne yazık ki gelecekte bunlardan daha fazla göreceğiz. Bu bölge de bu felaketlerden en çok etkilenen bölge olacak. Ülkemiz de ne yazık ki en fazla etkilenen bu coğrafyada. O nedenle sadece bugünü değil geleceği de konuşuyoruz.” diye konuştu.

WAITRO gibi uluslararası organizasyonların varlığının ve etkisinin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Mandal, forumda mevcut durumun ve geleceğin masaya yatırıldığını anlatarak, “Özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika için. Yarın da su özelinde konuşacağız. ‘Bu bölgedeki su arz güvenliğiyle ilgili neler yapabiliriz’ başlığında. Günün sonunda buradan ayrılırken ortaya yol haritası konulacak.” dedi.

Kasım ayında WAITRO yönetim kurulu toplantısı gerçekleştireceklerini aktaran Mandal, “Bu kez bütün bölgeler, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Afrika’daki bölgesel ve kıtasal olarak sorunlara ortak çözüm bulmada etkinliğimiz olacak.” ifadesini kullandı. Forum, yarın düzenlenecek oturumla sona erecek.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler