SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bursa Teknik Üniversitesi’nden Yenilikçi Sağlık Projesi: Kronik Yara Takibi Artık Daha Kolay!

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Tamahkar Irmak, hazırladığı "Yara Takibi İçin Bakteriyel Selüloz Nanofiber Yara Örtülerinin Geliştirilmesi Projesi"yle TÜBİTAK 3501 kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Yayınlanma:
ABONE OL

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Tamahkar Irmak, “Yara Takibi İçin Bakteriyel Selüloz Nanofiber Yara Örtülerinin Geliştirilmesi Projesi” ile TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Programı kapsamında destek kazandı.

BTÜ’den gelen açıklamaya göre, Doç. Dr. Emel Tamahkar Irmak liderliğindeki 18 aylık proje, TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Programı tarafından desteklenmeye layık görüldü.

Bu inovatif projenin amacı, kronik yara bakımının uzun dönem takibi için yeni bir yöntem sunmak. Kronik yara hastaları, cep telefonu uygulaması ile yara izleme süreçlerini kolayca takip edebilecekler.

İLGİLİ HABER Spor Salonlarında Ciddi Enfeksiyon Riski Bulunuyor
Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Tamahkar Irmak, hazırladığı "Yara Takibi İçin Bakteriyel Selüloz Nanofiber Yara Örtülerinin Geliştirilmesi Projesi"yle TÜBİTAK 3501 kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Emel Tamahkar Irmak, geliştirilen yara örtülerinde, yara iyileştirme potansiyeli olan bakteriyel selüloz nanofiberleri kullandıklarını belirtti.

Maliyetlerin düşürülmesi ve hasta konforunun artırılmasını amaçladığını aktaran Irmak, “Kronik yaralar, aylar ve hatta yıllar süren uzun tedavi süreçlerinden dolayı yüksek maliyetli olabiliyor. Klinikte yara takip işlemi, yaranın her seferinde açılıp çeşitli pH probları ile ölçümü ya da yaradan sürüntü alınması şeklinde yapılmaktadır. Bizim geliştirdiğimiz yara örtüleri ile ise yara bölgesi açılmadan, sadece renk değişimi ile yaranın durumunun takip edilmesi mümkün olacak.” ifadesini kullandı.

Yara örtülerinin cep telefonu uygulaması ile entegre edilerek geliştirilmesinin projenin sunduğu en önemli yenilik olduğuna değinen Irmak, şunları kaydetti:

“Nanofiber formunda ve pH duyarlı özelliğe sahip yara örtüleri geliştireceğiz. Bunun için daha önce pek çok çalışmada yara iyileştirme potansiyeli gösterilen bakteriyel selüloz nanofiberleri tercih edildi. Ayrıca piyasada bakteriyel selüloz nanofiberlerden hazırlanan yara örtüleri de mevcut. Ancak bu ürünler yaranın enfeksiyon durumunu takip edebilme kabiliyetine sahip değildir. Bu proje ile bakteriyel selüloz nanofiber temelli yara takibi yapabilen yeni yara örtüleri geliştirilecek. Bunun için de bu nanofiberlere pH duyarlılık özelliği kazandıracağız. Bakteriyel selüloz nanofiber temelli pH duyarlı.”

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler