SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Spor »

İtalya’da Futbolda “88” Numaralı Forma Yasaklandı

Yayınlanma:
ABONE OL

88 sayısı, Neonazi ırkçı gruplar tarafından Nazi lideri Adolf Hitler’i övmek için sembolik bir sayı olarak kabul ediliyor. 

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi’nin duyurduğu niyet beyanı çerçevesinde alınan karara göre, özellikle Neonazi ırkçı grupların “Heil Hitler” selamına atfen İtalyan alfabesinin 8. harfi olan “H”ye karşılık gelen “88” sayısını sembol olarak kullandığı tespit edildi. Bu durumun futbolda ayrımcılığa ve ırkçılığa yol açabileceği endişesiyle futbolcuların forma numaralarında “88” kullanımı yasaklandı. 

Serie A’da mücadele eden Atalanta kulübünde forma giyen Mario Pasalic ve Lazio takımında top koşturan Toma Basic, bu karardan etkilenecek olan oyuncular arasında yer alıyor. İki oyuncu da yeni sezonda forma numarası olarak “88”i seçemeyecek. 

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler