SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

HaberX

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Stellantis Fabrika Çıkışlı 2. El Dönemini Faaliyete Geçirdi

Stellantis, "SUSTAINera" adını verdiği yeni stratejisi kapsamında üretimden onarıma, yeniden kullanımdan geri dönüşüme kadar geniş bir perspektifte sürdürülebilir uygulamalara odaklanacak.

Yayınlanma:
ABONE OL

Renault’nun Avrupa’dan sonra Türkiye’de de başlattığı “fabrika çıkışlı ikinci el” konsepti, şimdi de Stellantis’in gündeminde. Şirket, sürdürülebilirlik ilkesini daha da ileri taşımak amacıyla 4R kavramını benimseyerek yeni bir evreye geçiyor: Reman (yeniden üretim), Repair (onarım), Reuse (yeniden kullanım) ve Recycle (geri dönüşüm).

Stellantis Grubu, sürdürülebilirlik alanında 360 derecelik kapsamlı bir yaklaşımla gerçekleştirdiği yeni girişimini “SUSTAINera” adı altında İtalya’nın Torino şehrindeki Mirafiori tesisinde hayata geçirecek. 40 milyon euro yatırım yapılacak olan bu proje ile 73 bin metrekarelik tesis, “döngüsel ekonomi merkezi”ne dönüştürülecek. Tesisin dönüşümü ile birlikte 2025’e kadar bu projeye 550 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Stellantis Grubu, Mirafiori tesisinde hayata geçireceği döngüsel ekonomi merkezi projesinin, şirketin 2038 yılına kadar net karbon nötr hedefine ulaşmasında kritik bir rol oynayacağını duyurdu. Yapılan açıklamada bu adımın aynı zamanda döngüsel ekonomi iş kolundan 2030 yılına kadar 2 milyar eurodan fazla gelir elde etmeyi öngördüğü ifade edildi.

İLGİLİ HABER Teknosa Yeni Mağazasını Edirne’de Açtı
Stellantis, "SUSTAINera" adını verdiği yeni stratejisi kapsamında üretimden onarıma, yeniden kullanımdan geri dönüşüme kadar geniş bir perspektifte sürdürülebilir uygulamalara odaklanacak.

Stellantis’in inşa edeceği “döngüsel ekonomi merkezi,” temel olarak parçaların ve araçların ömrünü mümkün olduğunca uzatarak, en uzun süre boyunca kullanılmalarını sağlamayı amaçlayacak. Eğer bu süreç mümkün olmazsa ikinci aşama olan yeniden üretim faaliyeti devreye girecek. Bu aşamada, ömrünü tamamlamış araçlardan alınan parçalar, geri dönüşüm sürecinden geçirilerek yeni araçlar ve parçalar üretmek üzere döngüye tekrar kazandırılacak. Bu süreç motor, şanzıman ve yüksek voltajlı bataryalar gibi kritik bileşenler bulunuyor.

4R Stratejisi Kapsamında Yapılacaklar?

  • Yeniden Üretim (Reman): Stellantis kullanılmış, aşınmış veya arızalı bileşenler arasında yer alan motorlar, şanzımanlar ve bataryalar gibi unsurları kaliteden ödün vermeden geri kazanarak, bu parçaları orijinal OEM spesifikasyonlarına uygun bir şekilde yeniden üretmeyi hedefliyor. Bu yaklaşımın temel amacı, SUSTAINera etiketi altında sürdürülebilir ve uygun fiyatlı yedek parça alternatifleri sunmaktır. Stellantis’in tesisinde 2025 yılına kadar 50.000’den fazla yeniden üretilmiş parçanın yönetilmesi planlanıyor ve bu sayının 2030 yılına kadar 150.000’e çıkması öngörülüyor.

  • Ayırma Merkezi (Reman, Geri Dönüşüm): Tahmini olarak 2,5 milyon aşınmış parçayı içeren çekirdek, tesisin yeniden üretim ve geri dönüşüm faaliyetlerini 2025 yılına kadar destekleyecek ve bu sayı 2030 yılında 8 milyona çıkacak.

  • Araç Yenileme (Onarım, Yeniden Kullanım ve Yeniden Kullanım): Araçları estetik ve mekanik açıdan yeniden canlandırmak amacıyla yeni, yeniden üretilmiş veya kullanılmış parçalar kullanacak. Bu onarım sürecinin ardından araçlar, Stellantis’in üretici sertifikalı ikinci el araç programı olan SPOTiCAR ve Stellantis &You, Satış ve Servis ağı aracılığıyla tekrar satışa sunulacak.

  • Araç Sökümü (Geri Dönüşüm, Yeniden İmalat ve Yeniden Kullanım): Araçların yaşam döngülerinin sona erdiği noktada, bu araçlar değerli bir kaynak haline gelir ve yeniden üretim, yeniden kullanım veya geri dönüşüm malzemesi olarak kullanılmak üzere parçalara ayrılır. Özellikle CE Hub tarafından yönetilen kullanılmış OEM parçaları, SUSTAINera Yeniden Kullanım teklifini desteklemek amacıyla ortaklarından olan B-Parts’tan temin edilen stokları entegre edecek.

author avatar
HaberX Editör Haber Editörü
Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir. Haberx.com için başta gündem ve siyaset olmak üzere, ekonomi, spor ve son dakika haber akışının sağlanmasını üstlenmektedir.

İlgili Haberler